Mít zdravé a silné tělo, od kterého se viry a bakterie jenom odrazí a nemají šanci, nebo když už onemocníme, tak se rychle uzdravit… na to je jednoduchý recept: stačí mít silnou imunitu. Lehce se to říká, hůře „zařizuje“, ale systematickou prací na sobě, změnou životních návyků atd. toho můžeme krásně docílit. Navíc posílení imunity přírodní cestou bývá nejspolehlivější a nejtrvalejší.

Když jsem přemýšlela nad tím, co všechno bych do tohoto článku ráda zařadila, došla jsem k tomu, že vlastně celý blog. Tak, jak ho plánuji postupně zaplnit informacemi. Protože aby měl člověk dobrou imunitu, měl by postupně poskládat všechny dílky oné mozaiky zdraví. Ale dobrá, dneska shrneme to nejpodstatnější a podíváme se na ty nejdůležitější „dílky“, kterými si zvýšíme imunitu :-):

1)  Otužování

Jak jsem psala v mém příběhu, často jsem zjišťovala, že nejlépe fungují ty nejjednodušší a nejlevnější věci a metody. Myslím, že otužování mi v posílení imunity pomohlo (spolu s detoxikací organismu) nejvíce.

Původně jsem měla v plánu se otužovat jenom pár týdnů, zato pořádně :-). Jako první jsem uvažovala o nějakém kryocentru. Kdo nevíte, co je kryocentrum – zavřou vás na chvilku do „budky“ obdobné sauně, s tím rozdílem, že uvnitř není plus 90°C, ale mínus 110 až 160°C. Absolvujete sérii návštěv a když to přežijete, máte imunitu nastartovanou.

Věřím, že tato terapie funguje. Ale když jsem vzala v úvahu finanční stránku, dojíždění (kryocenter v republice moc není) a tudíž časovou náročnost a k tomu fakt, že když si nebudu takto na ledního medvěda hrát pořád, imunita začne opět pomalu klesat, tuto variantu jsem zavrhla.

Jako vhodnější alternativu jsem zvažovala zimní koupání. Vyhlídnout si nějaký pěkný rybníček a třikrát týdně si vysekat díru v ledu. Samozřejmě s úvodním školením např. u „vltavských otužilců“ :-). Pročítala jsem si jejich stránky, prohlížela fotky, jak se v prosinci „čvachtají“ na pražské plovárně a postupně došla k tomu, že moje tukové zásoby jsou asi desetinové oproti jejich a že to asi raději nebudu riskovat :-). Alespoň ne hned na začátku, musím se k tomu postupně dopracovat :-).

„Vltavským otužilcem“ jsem se tedy nestala a rozhodla se, že se budu každý den ráno mučit studenou sprchou. A to je to, co mi opravdu hodně pomohlo imunitu posílit a co bych i vám jednoznačně doporučovala.

Otužování studenou sprchou
Je dokázáno, že otužováním studenou sprchou se zvyšuje počet bílých krvinek (tj. „imunitních vojáků“), aktivuje se funkce lymfatického systému apod. Zpočátku vám to bude asi nepříjemné, ale za čas si zvyknete a pocítíte efekt nejen v souvislosti s imunitou: studená voda i krásně nastartuje fungování těla a mysli na další den.

Postupujte po malých krůčcích. Začněte první den vlažnou vodou, pouze jako závěr normálního sprchování teplou. Pak zkuste vynechat úvodní teplou sprchu a nastavit kohoutek rovnou na studenou, resp. vlažnou. Teplotu vody v dalších dnech postupně snižujte a zároveň prodlužujte dobu pod ní strávenou.

Vždy začínejte od nohou a rukou, poté břicho, hrudník, záda a tak stále dokola. Nezapomeňte na obličej a plosky chodidel. Ideálně byste se měli v závěru sprchovat každý den 2 – 3 minuty zcela studenou vodou. Důležité je psychicky se správně naladit – na sprchu se těšte :-).

V létě můžete využít i koupání ve studených potůčcích a rybnících – moc příjemná záležitost :-).

(Aktualizace po čase :-): od napsání tohoto článku už uplynul nějaký čas a já jsem od ranních studených sprch přece jen dospěla k tomu, že lezu v zimě i do rybníka. Zvládla jsem se takhle koupat celou zimu a bylo to úžasné. Ve vodě jsem byla vždycky tak minutu, koupala jsem se třikrát týdně, nijak jsem to zase nepřeháněla. Ale efekt byl skvělý, za celou zimu jsem neměla jediný náznak nemoci, k tomu krásné pocity, když vylezete z vody…

Ale je to o tom, abychom vnímali sami sebe, poslouchali svoje tělo. Lézt v zimě do ledové vody určitě nebude vyhovovat každému, nechci tvrdit, že je to úžasná věc pro všechny. Dneska je to velká „móda“, a to není dobrý důvod začínat :-). Pokud to budete chtít zkoušet, tak sami kvůli sobě, pro svoje zdraví, svoje krásné pocity, svou imunitu.)

O otužování si můžete přečíst také tento článek a rovnou se zapojit do tučňáčí výzvy :-)>>

2) „Nakopnutí“ imunity podpůrnými prostředky

Pokud máte zdravotní problémy a imunitu hodně slabou, doporučila bych vám nějaký čas užívat potravinové doplňky apod., které imunitu podporují. Jen pro začátek, abyste svou obranyschopnost správně nastartovali. Na trhu lze koupit nepřeberné množství tabletek, čajů, tinktur apod. Vyzkoušela jsem leccos :-). Každému asi bude nejvíce pomáhat a vyhovovat něco jiného, ale mně se nakonec nejvíce osvědčilo toto:

  • Gel z Aloe vera

    Nabízí ho hodně firem a jak jsem jednotlivé výrobky zkoumala, četla recenze apod., jsou mezi nimi asi velké rozdíly. Dejte tedy pozor na kvalitu. Já jsem užívala ActivAloe (dnes se jmenuje myslím Lékárenská aloe). Dá se koupit v lékárně. (Nejsem jejich distributor :-), nic z prodeje nemám a možná najdete i jiné kvalitní výrobky).

  • Echinacea (tabletky)
  • Každé ráno stroužek česneku

    Buď nakrájet na plátky např. na chléb s máslem nebo užívat ve směsi česnek/citron/med. Tuto směs si připravte do ledničky a každé ráno si vezměte čajovou lžičku. Je to dobrá prevence při podzimních plískanicích.

Mezi další nejznámější prostředky k posílení imunity patří např. čaj Lapacho (asi nejznámější „čaj“ posilující imunitu), čaj Kočičí dráp (neboli Vilcacora, rovněž Uňa de Gato), preparáty z hlívy ústřičné, kolostrum, mateří kašička, čaj Cistus Incanus a další.

3) Detoxikace organismu

Pročištěním těla umožníte orgánům a tudíž i imunitnímu systému správně plnit svou funkci. Tělo pak dokáže přijímat všechny potřebné živiny a naopak se zbavovat odpadů a jedů. Hlavně tlusté střevo by mělo být čisté, protože v něm sídlí velká část našeho imunitního systému. Aby správně fungovalo, potřebuje také hodně probiotik k obnovení střevní mikroflory. Podrobně jsem o detoxikaci psala v něklika článcích, můžete začít třeba tímto>> Návody na očisty naleznete v mém eBooku zdarma 6 nejlepších způsobů, jak rychle pročistit organismus nebo důkladnou detoxikaci v eBooku Detoxikace od A do Z aneb návrat ke kořenům zdraví.

4) Psychická pohoda

Tento a další body budou znít nejspíš jako klišé, čteme a slyšíme o nich ze všech stran…jenže když ona je to tak obrovská pravda :-)…Je to těžká práce sám(-a) na sobě, každý den, každou minutu. Ale tak moc se ta dřina vyplatí, věřte mi, vím, co říkám.

Snažte se eliminovat stres, jak to jen jde. A vím, že když opravdu chcete, tak to jde :-). Filtrujte důležité od nepodstatného. Co má řešení, zkuste vyřešit, co řešení nemá, nad tím nepřemýšlejte stále dokola.

Zpomalte. Zkuste si každý den najít několik minut, kdy budete sami se sebou, resp. „sami v sobě“. Sedněte si na gauč, zapalte svíčku, zavřete oči a jenom pozorujte svůj dech. Uvědomujte si, jak dobře je vám „uvnitř sebe sama“. Buďte „tady a teď“.

Takových chvilek lze najít během dne spoustu. Při vaření čaje v práci, při cestě do obchodu, při čekání na tramvaj. Sice bez svíčky :-), ale pocit, že jste tady a teď, sami v sobě, v naprostém klidu, ten lze navodit kdykoliv a kdekoliv. Vypněte mozek a jenom pozorujte. Svůj dech, své okolí, vnímejte zvuky, barvy, vůně. Snažte se navodit alespoň na minutu pocit absolutní pohody a harmonie.

Jsou to takové „minimeditace“, které když do života pravidelně zařadíte, dělají s psychikou zázraky. Pokud byste si našli čas na delší meditaci, jedině dobře. Např. moje „Meditace nového začátku“ mi při snaze být v pohodě a myslet optimisticky hodně pomohla.

Usmívejte se :-). Usmívejte se, ačkoliv vám třeba do smíchu vůbec není. Jakmile si tento návyk osvojíte, časem zjistíte, že vám po chvíli „umělého smíchu“ je opravdu veselo.

5) Spánek

Dostatek spánku je pro imunitu důležitýZase nic nového, že :-)? Ale obrovská pravda. Často se mi stalo, že „na mě něco lezlo“ a zachránilo mě, že jsem se pořádně vyspala. Poslouchejte svoje tělo, mluví hodně jasnou řečí. Potřeba spánku je individuální, někdo je „sova“, někdo „ranní ptáče“ (já ani jedno :-)), ale obecně platí, že člověk potřebuje zhruba 8 hodin spánku denně. A pravdu mají i naše babičky, které říkají, že nejlepší spánek je před půlnocí. Zkuste si najít svou optimální dobu i délku spánku, tak, abyste se cítili opravdu vyspalí.

Důležitá je kvalita spánku – nezapomínejte na správné zatemnění (nemůžu si vynachválit závěsy z látky, která nepropouští světlo a v ložnici je opravdu tma), jít spát zklidnění a ne jak já říkám – „s jadernou elektrárnou v hlavě“.

Také je důležité, aby místnost byla spíše chladná, vyvětraná, rozhodně ne přetopená. Souvisí to s celkovým otužováním. Postupně jsem si zvykla mít pootevřené okno i v zimě a v ložnici mít úplně vypnuté topení.

6) Pohyb

Rady mojí maminky obvykle znějí: „Vykašli se už na to běhání, odpočiň si trochu.“ Někdy se člověku opravdu nechce hýbat a nejraději by zalezl s čajem pod deku, ale když se přemůžete a alespoň třikrát týdně si „zpotíte triko“ a zadýcháte se – ideálně venku, v lese…při běhání, na kole, při čemkoliv, co vás baví, „vyrojí“ se vám endorfiny (tzv. „hormony štěstí“) a energii tím jedině získáte. O pohybu a cvičení budu psát podrobněji další články, takže zatím alespoň takto :-)…

7) Zdravá strava

Já vím, že to víte :-). Ale v tomhle seznamu to prostě nemůže chybět :-). O zdravém jídle se chystám psát také určitě podrobněji, tak jen pro začátek: nejsem zastánce žádných stravovacích extrémů, nejsem vegetarián, vegan ani makrobiotik. Vařím ze surovin, žádné polotovary, maso nemusí být každý den a když, tak nejčastěji krůtí nebo ryby (rozhodně se vyplatí preferovat kvalitu nad kvantitou), nevařím omáčky s knedlíkem ani kachnu, která podle babiček „musí plavat“. V mém jídelníčku byste našli těstoviny, rýži, kuskus, bulgur, čočku, zeleninu, ovoce…na pití je zázrakem obyčejná voda. Jelikož ale studenou vodu kromě letního období moc nemusím :-), piju v zimě kromě teplé vody i třeba zelený čaj různé „nečaje“ typu zázvorový, meduňkový, šípkový, honeybush (tzv. „medový keř“ z jižní Afriky) apod.

Strava je pro naši imunitu klíčová, můžeme si díky ní hodně pomoci nebo naopak uškodit. Protože velká část našeho imunitního systému se nachází ve střevech a určitě se vyplatí o ně pečovat. Dodávat jim hodně vlákniny, zeleninu, skvělou práci odvedou kvašené výrobky, například pickles.

8) Posílení imunity v sauně

Jako poslední bod z mého pohledu nejdůležitějšího „osmera“ pro posílení imunity radím určitě saunu. Jednou týdně pořádně prohřát organismus. Potem se z těla odplaví škodliviny a kontrastem teplot uděláte pro své zdraví a imunitu hodně. Účinky sauny jsou vědecky dokázány.

Tak ať jste zdraví a doufám, že mě nebudete každé ráno při studené sprše proklínat :-). Budu ráda, když mi napíšete své dojmy, výsledky vašich „pokusů“ nebo vaše osvědčené tipy na zvýšení imunity.

Jana

  • Pokud byste rádi dostávali upozornění na nové články, napište mi prosím e-mail zde >>