Prokousat se tématy akupunktura, akupresura, reflexní terapie nebo moxování, objevit, co funguje, a využít z toho nejvíc, co jde, mi trvalo dost dlouhou dobu. Po nesčetných pokusech – mačkání a pálení všech možných a nemožných akupresurních bodů mi z toho vyšli jednoznační favorité :-). A s těmi bych vás dneska chtěla seznámit.

Jaký je rozdíl mezi akupresurou, akupunkturou, moxováním a reflexní terapií

Všechny metody vycházejí z toho, že máme na těle energetické dráhy, které procházejí jednotlivými orgány a různými místy na těle a končí většinou na nohou a na rukou. Mačkáním bodů (nebo zapichováním jehliček), ležících na příslušné dráze, můžeme ovlivnit funkci orgánů, kterým příslušná dráha odpovídá. A nyní rozdíly:

Akupunktura

Jde o zapichování speciálních jehliček do akupunkturních bodů (jsou po celém těle). Body jsou malinké, řádově několik mm. Pro samoléčbu bych akupunkturu nedoporučovala. Jednak je hodně těžké najít přesné umístění bodů, jednak zapichování jehliček sám sobě je trochu masochismus :-). (Ačkoliv díky tomu, že jsou hodně tenoučké, to v podstatě nebolí.)

Akupresura

To už je mírnější metoda. Využíváme při ní také akupunkturní body, ale nezapichujeme do nich jehličky, nýbrž je mačkáme, což je mnohem přijatelnější i pro samoléčbu, alespoň pro mě :-). Jak jsem psala, body je těžké najít, ale mám vyzkoušených několik důležitých bodů, které najde i laik velice snadno a fungují spolehlivě.

Moxování

Využívají se opět akupunkturní body. Tentokrát do nich ale ani nezapichujeme jehličky, ani je nemačkáme – zahříváme je speciálními tyčinkami podobnými tlustým cigaretám. Jsou vyrobeny většinou z pelyňku. Účinek je podobný, jako při akupunktuře nebo akupresuře. Dají se koupit na internetu – do vyhledavače napište moxa nebo moxovací tyčinky.

Jeden čas jsem moxování využívala docela hodně. V bytě bylo doupě s oblakem pelyňkového dýmu a při mé poctivosti se mi povedlo vypálit pár koleček na kůži, tak dejte pozor, ať to nepřeženete :-). (Škoda, že jsem se tenkrát nevyfotila, dalo by se podle fotky snadno najít, kde body přesně jsou :-)). Dnes už se dělají i tyčinky, které tolik nekouří.

Reflexní terapie

Využívá jenom body, resp. plošky na nohou (chodidla plus nárty), méně často na rukou. Velká výhoda je v tom, že plošky pro reflexní terapii mají často rozměr i několik cm, tudíž je najde každý a speciálně na chodidle fungují skvěle. Na ruce je účinnost trochu menší, ale je pár bodů, které když se člověk naučí používat, tak krásně fungují.

Ukážu vám teď několik bodů z akupresury a reflexní terapie, které mám vyzkoušené a které se opravdu vyplatí znát a používat. Můžeme je zahřívat moxovací tyčinkou nebo je mačkat.

  • Mačkání se provádí palcem: mírně ho pokrčíme a zatlačíme jím kolmo na bod (plošku). Zavrtáváme ho šroubovitým pohybem hlouběji a hlouběji, přidáváme na tlaku a pak zase zpátky. Vše jen do mírné bolesti, určitě by nás to nemělo bolet moc. Mačkání je lepší rozdělit do většího počtu masáží s menším počtem opakování během celého dne než chtít zvládnout všechno najednou.

  • Při zahřívání tyčinku zapálíme a přiblížíme k ošetřovanému bodu tak, abychom cítili teplo, ale aby nás to nespálilo – cca na 2 cm. Můžeme ji držet v jedné poloze nebo ji postupně přiblížit až do okamžiku, kdy ucítíme ostré pálení, a zase oddálit.

Každopádně vždycky vnímejte, jak tělo reaguje.

A nyní už konečně body :-). Všechny jsou párové, tj. vždy na obou rukou nebo nohou.

Vyzkoušené akupresurní body

1) Nachlazení, bolest hlavy, bolest v krku, na posílení imunity

Akupresura - bod při nachlazení, rýmě, bolesti v krkuNahmatejte měkkou tkáň mezi palcem a ukazovákem na hřbetu ruky a posunujte palec nahoru, až tam, kde měkká tkáň končí a kosti se přibližují těsně k sobě. Bod leží v podstatě na vrcholu trojúhelníku této měkké tkáně. Tlačte spíše směrem pod záprstní kůstku ukazováku. Mačkejte co nejdříve při prvních příznacích. POZOR: tento bod se nesmí mačkat během těhotenství!

2) Popálení, opaření

Akupresura - bod na popáleninyPod dlaní (na vnitřní straně ruky), na hranici se zápěstím je zápěstní rýha. Těsně pod ní, v linii palce, je další skvělý bod. Funguje opět na obou rukou, ale vždy vybereme raději ruku, která je blíže místu popálení. Když ho začneme mačkat hned, většinou se vůbec neudělá puchýř (nebo v případě velkého popálení třeba udělá, ale rychle se zahojí). Já vždycky nejdříve rychle zchladím místo vodou, pak hned začnu mačkat (většinou nehtem) a v podstatě nikdy se mi puchýř neudělá.

3) Nevolnost v autě, v autobuse atd.

Akupresura - bod při nevolnosti v autěTento bod leží také na vnitřní straně ruky, tentokrát uprostřed zápěstí, na šířku dvou palců od zápěstní rýhy, mezi kostí vřetenní a loketní (dvě kosti předloktí). Začněte mačkat hned, jak se vám začne v autě apod. dělat špatně.

4) Zklidnění vnitřní nervozity, při nespavosti

Akupresura - bod na zklidněníDo třetice všeho dobrého – opět na vnitřní straně ruky na zápěstí: na zápěstní rýze v linii malíku. Tento bod se hodí např. při trémě a strachu z veřejného vystoupení, při jakékoliv nervozitě. Nebo také když nemůžete v noci usnout a honí se vám hlavou myšlenky.

5) Posílení imunity, celková harmonizace organismu

Akupresura - bod na imunituTento univerzální a velmi účinný bod se nachází 4 prsty pod kolenní čéškou, 1,5 cm směrem zevně od holenní kosti. Je to jeden z nejúčinnějších bodů na posílení imunity. Říká se mu také bod dlouhověkosti.

Rozklikněte si obrázek na plnou velikost :-).

6) Nachlazení, rýma, angína

Akupresura - bod při nachlazení, angíně, rýměNa nártní straně nohy najdeme dvě reflexní plošky, které určitě stojí za to si pamatovat. První z nich najdeme shora na vnější straně kloubu palce. Je to reflexní ploška nosohltanu, začněte ji mačkat při prvních příznacích.