Když jsem poprvé slyšela o rýmovníku, asocioval se mi okamžitě frňákovník :-). Ten z pohádky, kde princezně po jeho plodech narostl dlouhatánský nos. Po rýmovníku se vám nos nezvětší ani nechytíte rýmu, naopak – pomůže vám se rýmy a nachlazení zbavit.

Ano, opravdu existuje rostlina tohoto jména (latinsky rodu Plectranthus) :-). Má dužnaté listy, vzhledově malinko připomíná hluchavku (je z čeledi hluchavkovitých) a nádherně voní, trochu jako meduňka. Existuje více druhů, k inhalaci se však nejvíce hodí Plectranthus purpuratus – rýmovník purpurový.

Jak funguje rýmovník – využití

  • Inhalace aroma z listů.

    Když se dotknete jeho listů, uvolňuje se z nich silice. Můžete utrhnout jeden lístek, promnout ho mezi prsty a čichat k němu nebo ho na chvíli přímo vsunout do nosních dírek a inhalovat. Skvěle uvolní dutiny a uklidní zduřelou nosní sliznici. Lístky lze nosit i v kapse, mít je ve skleničce u postele, dětem je třeba navléknout na nit kolem krku jako náhrdelník :-)…fantazii se meze nekladou. Příznivě působí už jen umístění celé rostliny v místnosti, lépe se tam dýchá (i např. astmatikům).

  • Rýmovníkový čaj.

    Další variantou využití je pití čaje připraveného v poměru 1 lístek přelitý 1 šálkem vroucí vody. Funguje proti kašli, rýmě, ale také při vysokém krevním tlaku a vysokém cholesterolu. Po vychladnutí léčí i menší ranky, popáleniny apod.

  • Repelent proti hmyzu.

    Rýmovník nám pomůže se zbavit nejen rýmy, ale i hmyzu. Vůně, kterou jeho lístky vylučují, odpuzuje komáry, moly, mšice, mouchy atd.

  • Rýmovníkový sirup, mast, tinktura, sprej do nosu.

    Tyto možnosti jsem nezkoušela, ale vím, že se hojně využívají, na internetu je spousta návodů na výrobu. Budu ráda, když mi napíšete svoje zkušenosti :-).

Kde ho získat

Rýmovník skvěle uvolní ucpaný nosSazeničky a mladé rostlinky se dnes již běžně prodávají na internetu (kolem 50,- až 70,- Kč), můžete je sehnat i na trzích a v zahradnictvích. Pokud znáte někoho, kdo rýmovník pěstuje, poproste ho o řízek. Nikoliv vepřový, ale o vrchní část rostlinky, kterou by tak jako tak měl zaštipovat. Dejte ji do sklenice z vodou, sama pustí kořínky.

Jak pěstovat rýmovník

Rýmovník je vlastně tak trochu jako já: má rád světlo, teplo, nesnáší průvan a mráz :-). 

Ideálně ho postavte na okenní parapet. Tedy pokud vám neprofukují okna nebo okno v zimě neotevíráte, to kvůli tomu průvanu a mrazu. V létě ho můžete dát i ven – na venkovní parapet nebo na zahradu.

Zalévejte přiměřeně (v létě více, v zimě méně), příliš vody mu nedělá dobře. Na dně květináče by měla být odtoková dírka překrytá kamínky. Půda je nejlepší lehčí, písčitá, stačí běžný zahradní substrát. Hnojit občas můžete, ale není to nezbytně nutné.

Rostlinku zaštipujte, nenechávejte přerůst jeden šlahoun, jinak vám vyroste dlouhé tykadlo, které postupně zeslábne a odumře. Výhonky zaštipujte zhruba 1 cm nad listy, pokaždé na jiné straně rostliny, tak se krásně rozkošatí dokulata. Dorůstá do výšky kolem 20 cm.

Tak pěstujte, inhalujte a nezapomínejte na preventivní posilování imunity, občasné pročištění organismu a hlavně – pohodovou mysl :-).

Další články s radami, jak na rýmu, jsou například tyto:

(Nejen) babské rady na rýmu >>

Zachránce při rýmě  zánětu vedlejších nosních dutin >>

Jana

  • Pokud byste rádi dostávali upozornění na nové články, napište mi prosím e-mail zde >>