Když jsem poprvé slyšela o rýmovníku, asocioval se mi okamžitě frňákovník :-). Ten z pohádky, kde princezně po jeho plodech narostl dlouhatánský nos. Po rýmovníku se vám nos nezvětší ani nechytíte rýmu, naopak – pomůže vám se rýmy a nachlazení zbavit.

Ano, opravdu existuje rostlina tohoto jména (latinsky rodu Plectranthus) :-). Má dužnaté listy, vzhledově malinko připomíná hluchavku (je z čeledi hluchavkovitých) a nádherně voní, trochu jako meduňka. Existuje více druhů, k inhalaci se však nejvíce hodí Plectranthus purpuratus – rýmovník purpurový.

Jak funguje rýmovník – využití

 • Inhalace aroma z listů.

  Když se dotknete jeho listů, uvolňuje se z nich silice. Můžete utrhnout jeden lístek, promnout ho mezi prsty a čichat k němu nebo ho na chvíli přímo vsunout do nosních dírek a inhalovat. Skvěle uvolní dutiny a uklidní zduřelou nosní sliznici. Lístky lze nosit i v kapse, mít je ve skleničce u postele, dětem je třeba navléknout na nit kolem krku jako náhrdelník :-)…fantazii se meze nekladou. Příznivě působí už jen umístění celé rostliny v místnosti, lépe se tam dýchá (i např. astmatikům).

 • Rýmovníkový čaj.

  Další variantou využití je pití čaje připraveného v poměru 1 lístek přelitý 1 šálkem vroucí vody. Funguje proti kašli, rýmě, ale také při vysokém krevním tlaku a vysokém cholesterolu. Po vychladnutí léčí i menší ranky, popáleniny apod.

 • Repelent proti hmyzu.

  Rýmovník nám pomůže se zbavit nejen rýmy, ale i hmyzu. Vůně, kterou jeho lístky vylučují, odpuzuje komáry, moly, mšice, mouchy atd.

 • Rýmovníkový sirup, mast, tinktura, sprej do nosu.

  Tyto možnosti jsem nezkoušela, ale vím, že se hojně využívají, na internetu je spousta návodů na výrobu. Budu ráda, když mi napíšete svoje zkušenosti :-).