Když jsem poprvé slyšela o rýmovníku, asocioval se mi okamžitě frňákovník :-). Ten z pohádky, kde princezně po jeho plodech narostl dlouhatánský nos. Po rýmovníku se vám nos nezvětší ani nechytíte rýmu, naopak – pomůže vám se rýmy a nachlazení zbavit.
Ano, opravdu existuje rostlina tohoto jména (latinsky rodu Plectranthus) :-). Má dužnaté listy, vzhledově malinko připomíná hluchavku (je z čeledi hluchavkovitých) a nádherně voní, trochu jako meduňka. Existuje více druhů, k inhalaci se však nejvíce hodí Plectranthus purpuratus – rýmovník purpurový.
Jak funguje rýmovník – využití
Kde ho získat
Sazeničky a mladé rostlinky se dnes již běžně prodávají na internetu (kolem 50,- až 70,- Kč), můžete je sehnat i na trzích a v zahradnictvích. Pokud znáte někoho, kdo rýmovník pěstuje, poproste ho o řízek. Nikoliv vepřový, ale o vrchní část rostlinky, kterou by tak jako tak měl zaštipovat. Dejte ji do sklenice z vodou, sama pustí kořínky.
Jak pěstovat rýmovník
Rýmovník je vlastně tak trochu jako já: má rád světlo, teplo, nesnáší průvan a mráz :-).
Ideálně ho postavte na okenní parapet. Tedy pokud vám neprofukují okna nebo okno v zimě neotevíráte, to kvůli tomu průvanu a mrazu. V létě ho můžete dát i ven – na venkovní parapet nebo na zahradu.
Zalévejte přiměřeně (v létě více, v zimě méně), příliš vody mu nedělá dobře. Na dně květináče by měla být odtoková dírka překrytá kamínky. Půda je nejlepší lehčí, písčitá, stačí běžný zahradní substrát. Hnojit občas můžete, ale není to nezbytně nutné.
Rostlinku zaštipujte, nenechávejte přerůst jeden šlahoun, jinak vám vyroste dlouhé tykadlo, které postupně zeslábne a odumře. Výhonky zaštipujte zhruba 1 cm nad listy, pokaždé na jiné straně rostliny, tak se krásně rozkošatí dokulata. Dorůstá do výšky kolem 20 cm.
Tak pěstujte, inhalujte a nezapomínejte na preventivní posilování imunity, občasné pročištění organismu a hlavně – pohodovou mysl :-).
Další články s radami, jak na rýmu, jsou například tyto:
(Nejen) babské rady na rýmu >>
Zachránce při rýmě zánětu vedlejších nosních dutin >>
Jana
Kdo chcete rýmovník sehnat, doporučuju se zeptat v nějaký facebookový skupině green swap-zelená štafeta apod., nebo na nějakým obyč swapu, bazaru… mívá ho dneska už hodně lidí, na pěstování a rozpěstování je hodně snadnej.
Ahoj, zdravím všechny. Rymovnik pěstují už několik roků. Vždy mě vyroste do obrovských rozměrů. Dělám z něj sirup a je moc dobrý. Užívá se lžička nejlépe ráno na lačno.
Recept: do plastové mísy dám listy rymovniku /dávám jich hodně /každý si může dát jak to sám cítí. Zaliju je 1litrem převařené vody, přidám 2-3 citrony nakrájené na kolečka, přikryjeme víkem a necháme 24 hod. louhovat. Potom přecedím, přidám třtinový cukr (1 kg) a v hrnci zahřeji aby se cukr rozpustil. Nevařím! Potom přeliji do sklenic, nechám vychladnout a dám do lednice. Vydrží dlouho.
Také můžete používat s vodou jako šťávu na pití.
Bohunka
Ahoj Bohunko, moc díky za skvělý tip, Jana
Pomuze mi i na tzv. zadní rýmu/zánět dutin (bolest hlavy ale nos mam volny)? Dekuju
Roste nam v obivaku, tak k nemu mam pristup.
Řekla bych, že trochu bude dezinfekčně působit i na zadní rýmu, ale spíš bych Vám doporučila proplachovat nos slanou vodou, jak popisuji v tomto článku: https://www.mozaikazdravi.cz/zachrance-pri-ryme-zanetu-nosnich-dutin/. To na vedlejší nosní dutiny pomáhá určitě.
Já mám rýmovník taky moc ráda. Používám ho na uklidnění jako doplněk k meduňce a samozřejmě proti rýmě. Vyzkoušeno i na dětech a funguje nám skvěle. Souhlasím s Evčou, že ne vždy je k sehnání.
Moc díky za komentář i za tip, že jde použít i na uklidnění, to jsem nevěděla. Není to úplně snadné ho sehnat, ale když se chce :-)… já ho mám od známých, to je asi nejsnazší cesta – zeptat se svých kamarádů, jestli ho někdo nemá. Pak stačí dát malá větvička do skleničky s vodou a za pár dnů má kořínky.
Dobrý den
rymovnik je super
ale ne vzdy se da sehnat
kdyztak hazim jeste par tipu jak na to https://drkh.cz/uvolneni-dychacich-cest-rady-a-tipy/
Hezký den, Evi, díky moc za komentář i za tipy. Rýmovník je už stále častěji k vidění v některých zahradnictvích, zahradních centrech atd. A určitě, když napíšete poptávku třeba na FB v nějaké skupině zaměřené na zdraví, najde se hodně lidí, kteří Vám rádi dají větvičku. Stačí ji dát do vody, pustí kořínky a pak zasadit. Mějte se hezky, J.