Vsérii babských rad bych vám dneska ráda dala pár tipů, jak si alternativně poradit při bolestech v krku. Za ta léta jsem posbírala spoustu nápadů a receptů, napíšu vám ty podle mne nejlepší. Ale určitě není cílem dělat a užívat vždycky všechno, co je níže na seznamu. To byste ani neměli čas si lehnout a vypotit se :-). Každému funguje něco jiného, zkoušejte a uvidíte, co bude pro vás to pravé.

šalvěj - šalvějová tinkturaMoje tipy berte jako pomoc, když vás trochu bolí v krku nebo jako podpůrnou léčbu při angíně apod. Jestli máte už týden mandle plné čepů a nemůžete vůbec polknout, raději bych se být vámi šla ukázat doktorovi. Někteří léčitelé a alternativci by vám určitě dokázali pomoci i bez antibiotik a rozhodně věřím, že i v případě silné angíny nějaký způsob existuje, ale já bych v takovém případě asi jednorázově, výjimečně po antibioticích sáhla.

Spíš jde pak hlavně o to, abychom se zaměřili na prevenci, posilovali imunitu, pročistili lymfatický systém, posílili ledviny a pracovali s psychikou tak, aby už další angína nepřišla. Je to ale jen můj soukromý názor.

A teď už ty tipy :-).

Babské rady při bolesti v krku

  • Kloktání slané vody. 

    Slaná voda je zázrak jak na proplachování nosu při rýmě, tak na kloktání při bolestech v krku. Dá se kloktat i Vincentka.

  • Stříkání koloidního stříbra do krku. 

    Koloidní stříbro působí antibakteriálně a antivirově a aplikace přímo, lokálně je nejúčinnější.

  • Priessnitzův zábal. 

    Starý známý Priessnitz nezklame nikdy. Kdo neznáte – namočit hadr (nebo utěrku apod.), přiložit na krk. Přes to igelit a navrch suchý hadr. Vydržte to asi půl hodiny.

  • Kloktání naředěné šalvějové tinktury. 

    Šalvěj působí antibakteriálně a antiviroticky. Tinkturu si můžete vyrobit nebo koupit – v lékárně se myslím jmenuje Florsalmin. Místo tinktury můžete kloktat i šalvějový čaj. (Šalvěji se ale raději vyhýbejte v těhotenství, vyvolává stahy dělohy.)

  • Obklad z tvarohu a cibule.

    Nakrájejte cibuli, smíchejte s kostkou měkkého tvarohu, dejte na igelitový sáček a přiložte na krk. Přes to nějaký šátek nebo suchý hadr.

  • Obklad ze samotné cibule.

    Nakrájejte cibuli, dejte do kastrůlku, přidejte 3 lžíce vody a povařte, než se voda vyvaří a cibule zesklovatí. Potom ji dejte na utěrku nebo nějaký hadr, přiložte na krk (pozor, ať se nespálíte) a zavažte šátkem. Přes to můžete dát ještě třeba šálu apod. Nechte působit hodinu. (K cibuli můžete přidat i lžíci fenyklu a lžíci anýzu).

  • Cucání stroužku česneku nebo kousku zázvoru.

    Česnek i zázvor působí antibakteriálně a když vydržíte mít je chvíli v puse, může vám to pomoci.

  • Belladonna.

    Z homeopatik je asi nejznámější Belladonna – například v koncentraci 15CH – 5 x denně 1 kuličku (zpočátku můžete i častěji). Výborně funguje i při horečce. Je to jedno z homeopatik, které se určitě vyplatí mít doma.

  • „Cucání“ oleje.

    Stará ajurvédská metoda, která pomáhá nejvíce na problémy „od krku nahoru“. Podrobněji si o ní můžete přečíst v tomto článku >>

  • Bioaktivní Influ-Zinek.

    Zinek dokáže krásně regenerovat a uzdravovat sliznice. Konkrétně bioaktivní influ zinek se mi hodně osvědčil.

Okénko do psychosomatiky

Až budete mít pořádně vykloktáno, krk zabalený do obkladů, cucat homeopatika a hřát se pod peřinou, popřemýšlejte, v čem by mohla být příčina na úrovni psychiky. Možností je více, autoři psychosomatických příruček se ve výkladu někdy liší, ale věřím, že když se necháte inspirovat, „co by to tak mohlo být“, něco vás určitě „trkne“.

  • Bojíme se něco vyjádřit nahlas. Chceme vyjádřit své emoce, ale raději je „spolkneme“.

  • Nemáme se dostatečně rádi, máme nízké sebevědomí, kvůli něčemu například sami sobě nadáváme, trpíme komplexy méněcennosti.

  • Máme nějaké nevyřešené problémy, zpravidla ve vztazích.

  • Cítíme se pod nátlakem.

  • Máme dlouhodobě z něčeho strach.

Stejně jako u všech nemocí platí, že všechno souvisí se vším. Je důležité se zamyslet nad psychickou příčinou i hledat souvislosti na úrovni těla – krční mandle například souvisí s ledvinovým okruhem.

Když má třeba (nejen) dítě dlouhodobě z něčeho strach, nebo jsou ledviny vystaveny často chladu (odkrytí v noci, holá záda přes den), jejich energie je oslabena a může se to projevit mimo jiné právě angínou. Proto bych u všech zdravotních problémů vždycky doporučovala zabývat se tím celkově.

Mějte se krásně zdravě a když už nějaká bolest v krku přijde, berte to pozitivně. Každá situace nás má něco naučit, můžeme si uvědomit, co musíme ve svém životě změnit jak na fyzické, tak na psychické úrovni. A nakonec jsme na tom vlastně dobře – taková žirafa má s bolestí v krku nejspíš mnohem větší problém :-).

Jana

PS: Kdyby vás náhodou přepadl i kašel, babské rady najdete tady>>na rýmu tady >>, na horečku tady >> a tipy, co dělat, když „na vás něco lezetady >>.  Ať to máte komplet :-).

  • Pokud byste rádi dostávali upozornění na nové články, napište mi prosím e-mail zde >>