Vsérii babských rad bych vám dneska ráda dala pár tipů, jak si alternativně poradit při bolestech v krku. Za ta léta jsem posbírala spoustu nápadů a receptů, napíšu vám ty podle mne nejlepší. Ale určitě není cílem dělat a užívat vždycky všechno, co je níže na seznamu. To byste ani neměli čas si lehnout a vypotit se :-). Každému funguje něco jiného, zkoušejte a uvidíte, co bude pro vás to pravé.

šalvěj - šalvějová tinkturaMoje tipy berte jako pomoc, když vás trochu bolí v krku nebo jako podpůrnou léčbu při angíně apod. Jestli máte už týden mandle plné čepů a nemůžete vůbec polknout, raději bych se být vámi šla ukázat doktorovi. Někteří léčitelé a alternativci by vám určitě dokázali pomoci i bez antibiotik a rozhodně věřím, že i v případě silné angíny nějaký způsob existuje, ale já bych v takovém případě asi jednorázově, výjimečně po antibioticích sáhla.

Spíš jde pak hlavně o to, abychom se zaměřili na prevenci, posilovali imunitu, pročistili lymfatický systém, posílili ledviny a pracovali s psychikou tak, aby už další angína nepřišla. Je to ale jen můj soukromý názor.

A teď už ty tipy :-).

Babské rady při bolesti v krku

 • Kloktání slané vody. 

  Slaná voda je zázrak jak na proplachování nosu při rýmě, tak na kloktání při bolestech v krku. Dá se kloktat i Vincentka.

 • Stříkání koloidního stříbra do krku. 

  Koloidní stříbro působí antibakteriálně a antivirově a aplikace přímo, lokálně je nejúčinnější.

 • Priessnitzův zábal. 

  Starý známý Priessnitz nezklame nikdy. Kdo neznáte – namočit hadr (nebo utěrku apod.), přiložit na krk. Přes to igelit a navrch suchý hadr. Vydržte to asi půl hodiny.

 • Kloktání naředěné šalvějové tinktury. 

  Šalvěj působí antibakteriálně a antiviroticky. Tinkturu si můžete vyrobit nebo koupit – v lékárně se myslím jmenuje Florsalmin. Místo tinktury můžete kloktat i šalvějový čaj. (Šalvěji se ale raději vyhýbejte v těhotenství, vyvolává stahy dělohy.)

 • Obklad z tvarohu a cibule.

  Nakrájejte cibuli, smíchejte s kostkou měkkého tvarohu, dejte na igelitový sáček a přiložte na krk. Přes to nějaký šátek nebo suchý hadr.

 • Cucání stroužku česneku nebo kousku zázvoru.

  Česnek i zázvor působí antibakteriálně a když vydržíte mít je chvíli v puse, může vám to pomoci.

 • Belladonna.

  Z homeopatik je asi nejznámější Belladonna – například v koncentraci 15CH – 5 x denně 1 kuličku (zpočátku můžete i častěji). Výborně funguje i při horečce. Je to jedno z homeopatik, které se určitě vyplatí mít doma.

 • „Cucání“ oleje.

  Stará ajurvédská metoda, která pomáhá nejvíce na problémy „od krku nahoru“. Podrobněji si o ní můžete přečíst v tomto článku >>

 • Bioaktivní Influ-Zinek.

  Zinek dokáže krásně regenerovat a uzdravovat sliznice. Konkrétně bioaktivní influ zinek se mi hodně osvědčil.