Máte už dlouho kašel a nemůžete se ho zbavit? Tento týden se mě ptali na radu už tři kamarádi, kteří kašlou dva měsíce a déle, léky nezabírají… Je načase sepsat svoje zkušenosti, třeba se vám budou také hodit :-).

Mám pro vás jednak babské rady, které mi na kašel kdysi opravdu fungovaly (je krásné to psát v minulém čase a být už dlouho v pohodě :-)), jednak i takové okénko do psychosomatiky, protože jsem přesvědčená, že dlouhotrvající kašel „není jen tak“.

Začneme babskými radami. Sepíšu jich sem poměrně hodně, ale to neznamená, že je musíte všechny najednou použít :-). Zkoušela jsem v průběhu let různé metody a následující věci mi opravdu pomáhaly. Různě jsem je obměňovala a praktikovala vždycky jenom něco. Vy si vyberte, co s vámi souzní, co je vám sympatické a věříte tomu, dejte na svou intuici. Pokud daná věc nezabere, zkuste jinou. Ne na každého funguje všechno.

Babské rady na kašel

Cibulový sirup

Cibule

Cibuli nakrájejte na kostičky, dejte do misky, zalijte medem nebo posypejte moučkovým cukrem a trochu pomačkejte. Nechte přes noc odležet (v ledničce, misku můžete přikrýt), cibule pustí šťávu. Tu užívejte po lžičce co nejčastěji. Jiná varianta – cibuli nakrájejte na kolečka a do zavařovací sklenice naskládejte střídavě vrstvy cibule a medu nebo cukru. Poslední vrstva je med nebo cukr. Vše stlačte, sklenici zavřete a dejte na noc do ledničky.

Sádlové obklady

Na kuchyňskou utěrku namažte silnější vrstvu sádla. Přiložte na hrudník až ke krku. Překryjte igelitem. Poslední vrstva je ručník. Něčím všechno upevněte, aby vám obklad vydržel celou noc – můžete třeba obvázat tělo šátkem apod.

Cibulové obklady

Nakrájejte cibuli, dejte do kastrůlku a přidejte 3 lžíce vody. Můžete přidat i lžíci anýzu a fenyklu. Povařte, dokud se voda nevyvaří, cibule krásně zesklovatí. Pak ji dejte na utěrku a přiložte na hodinu na hrudník. Přes to dejte ještě ručník apod., aby se uchovalo teplo.

Jitrocelový sirup, tymiánový sirup

Já jsem ho vždycky koupila v lékárně, ale běžně se dá vyrobit i doma.

Homeopatika

  • Suchý dráždivý kašel (hlavně v noci, vleže) – Drosera 15CH – užívat 1 kuličku před spaním a dále pak při každém záchvatu kašle. Přes den také při kašlání.

  • Když máte v průduškách hlen a nejde vykašlat – záchvaty suchého kašle, kdy vykašlete malé množství hlenu – Coccus cacti 9CH – užívat 1 kuličku 3x denně.

  • Vlhký kašel, kdy vykašláváte – na to je homeopatik hodně a nemám bohužel vyzkoušené žádné „100% jisté“, v tomhle případě se kdyžtak poraďte s nějakým homeopatem.

Tvarohový obklad s cibulí

Cibuli nakrájejte na kostičky a promíchejte s tvarohem. Směs dejte na hrudník, zakryjte igelitem a ručníkem a nechte působit alespoň půl hodiny.

Priessnitzův zábal

Na hrudník dejte mokrou utěrku, přes ni igelit a navrch suchý ručník. Nechte působit půl hodiny.

Koloidní stříbro

Inhalace slané vody

Slanou vodu přiveďte k varu. Dejte hrnec na stůl, hlavu přikryjte ručníkem a inhalujte tak horké, jak snesete. Můžete do vody přidat ještě česnek.

Bylinkové čaje

Podbělový, jitrocelový, mateřídouškový, majoránkový, lipový, z květu černého bezu, anýzový.

Jablečný ocet

Smíchejte polévkovou lžíci jablečného octa s 2 dcl vlažné vody. Pokud by vám to nechutnalo, můžete přidat trochu medu. Celý den popíjejte průběžně po malých douškách.

Udržování zvlhčené sliznice krku

Hodně pijte, zvlhčujte vzduch v místnosti, cucejte jitrocelové bonbóny.

Mačkání akupresurních bodů

Mačkejte akupresurní body na posílení imunity i přímo na kašel. Přehled mých vyzkoušených bodů najdete tady >>

Energie Reiki

Přiložte ruce na hrudník a představujte si, jak energie proudí dlaněmi do těla, jak léčí průdušky a vy se uzdravujete. Vnímejte teplo rukou, energii si můžete představovat třeba jako bílé světlo, které léčivě hladí všechna potřebná místa. Schopnost pracovat s energií máme každý z nás, jen se musíme naučit ji vnímat. Více o Reiki a možnostech práce s ní si můžete přečíst v tomto článku >>

Následující dvě babské rady nemám vyzkoušené, ale už jsem několikrát slyšela, že skvěle fungují, tak je sem dávám také. Budu ráda, když mi napíšete svoje zkušenosti.

Přepuštěné máslo s kurkumou

Dejte máslo do malého hrnce a zahřívejte pomalu na mírném plameni. Když se rozpustí, trochu zvyšte teplotu. Bílou pěnu, která vzniká, postupně lžičkou odebírejte (jenom tenkou vrchní vrstvu) a vyhazujte. Až se nebude tvořit, máte hotové Ghí, neboli přepuštěné máslo. Do něj přidejte mletou kurkumu (kupte si kvalitní). Poměr by měl být cca čtvrtka másla na 4 vrchovaté lžíce kurkumy. Směs nalijte do misky a nechte vychladnout. Užívá se po lžičkách – tak, aby vám pokryla sliznici krku, kde vás to dráždí ke kašli. Opakujte vždy po jídle nebo pití (aby byl krk touto směsí pořád potažený). Tahle metoda je hlavně na suchý, dráždivý kašel.

Zázvorový obklad

zázvorZázvor o velikosti asi 2 x 2 cm nastrouhejte a smíchejte s polévkovou lžící olivového oleje a medu. Celé to zahustěte hladkou moukou, abyste měli kašičku. Směs dejte na nějaký kapesník apod., přiložte na hrudník a překryjte igelitem. Navrch ještě jednu suchou vrstvu (např. ručník) – ale není to nutné. Ideální je nechat obklad přes noc – můžete ten igelit upevnit např. náplastí nebo převázat šátkem kolem těla.

Tak, a teď, jestli už jste si udělali nějaký obklad nebo uvařili přírodní medicínu, zalezte si pod peřinu a zkuste trochu popřemýšlet, co se vám poslední dobou odehrává v hlavě, jaké emoce a situace prožíváte… Naše myšlení je mocná věc a při dlouhotrvajícím kašli se vsadím, že přijdete na nějakou možnou psychickou příčinu.

Kašel a psychosomatika

  • Jako nejlogičtější se nabízí, že „na něco kašlete“. Máte např. nějaké negativní vzpomínky a chcete je vytěsnit, očistit se. Něčeho už máte v životě dost a nechcete to takhle, tak se na to snažíte „vykašlat“.

  • Může to být ale i obráceně – někdo se „vykašlal“ na vás. Opustil vás partner, kamarád nedodržel slovo, máte pocit, že na vás někomu nezáleží… v tomto případě ale není na místě utíkat někomu vynadat :-), ale naopak odpustit a pročistit v sobě ty negativní pocity.