Dnešní babské rady budou na rýmu. Kdysi mě hodně trápila, dokonce mi jeden čas doktoři říkali, že už se jí nezbavím (měla jsem v nose stafylokoka) a budu brát navždycky léky. Ale mívala jsem dost často (a většinou dlouho) i „normální“ rýmu, stačilo se projet autobusem a hned „na mě něco skočilo“.

Zkoušela jsem všechno možné i nemožné, až jsem nejen vyhnala stafylokoka, ale i „běžnou“ rýmu mívám jenom výjimečně. A když už začnu smrkat, používám některé z následujících věcí, které mám vyzkoušené, že krásně fungují.

Babské rady na rýmu

Proplachování nosu slanou vodou

Tohle je naprosto úžasná věc. Je to podle mne nejspolehlivější a nejrychlejší způsob, jak se rýmy zbavit a nosní sliznici vyléčit. Jakmile cítíte, že vás třeba jenom pálí v nose, začínáte smrkat, hned začněte proplachovat několikrát denně. Čím dřív, tím líp. Existují speciální konvičky, ale úplně stačí upravená PET lahev. Podrobně jsem všechno popsala v tomto článku – Zachránce při rýmě a vedlejších nosních dutin>>

Můžete nos proplachovat i preventivně, třeba když je chřipkové období nebo kolem vás lidi v autobuse prskají.

Mořská voda ve spreji nebo Vincentka

Alternativou k proplachování je stříkat do nosu slanou vodu ve spreji. V lékárně prodávají sprej s mořskou vodou nebo Vincentku ve speciální lahvičce na stříkání. Má to podobný efekt jako proplachování, ale řekla bych, že slabší. Alespoň já to tak cítím – sprej se nedostane všude a není to tak intenzivní. Spíš to vnímám jako dobrou variantu pro někoho, kdo proplachování z nějakého důvodu nechce dělat, nebo pro malé děti. Ale i děti jsou šikovné, nepodceňujte je :-), myslím, že cca od pěti/šesti let už to krásně zvládnou i samy.

Koloidní stříbro

Já většinou nejdřív propláchnu nos slanou vodou a na čistou sliznici pak stříkám koloidní stříbro (ve speciální lahvičce) v koncentraci cca 20 ppm. Působí silně antibakteriálně a antivirově a občas dokáže zázraky. Já jsem si s ním vyléčila i stafylokoka, o kterém jsem psala v úvodu. Více jsem se o něm rozepsala v  článku Koloidní stříbro: zázračné přírodní antibiotikum nebo je pro lidi nebezpečné? >>

Rýmovník

rýmovníkJak název napovídá, rostlinka rýmovník pomáhá při rýmě :-). Stačí srolovat lístek, vložit ho do nosu a inhalovat. Během krátké chvilky se nos krásně uvolní. Je to rozhodně lepší varianta než si kupovat kapky do nosu. Ty sliznici stejně neléčí, naopak ji ničí. Jenom uvolňují nos zmírněním otoku. Rýmovník to zvládne také a nijak si neuškodíte. Mrkněte na článek o rýmovníku tady >>

Převalování oleje v ústech

Tahle stará ajurvédská metoda pomáhá nejvíce na problémy „od krku nahoru“, tj. i na rýmu. Podrobně si o ní můžete přečíst tady – Převalování oleje v ústech aneb vysavač toxinů z těla >>

Česnek

Česnek se vyplatí mít doma pořád v zásobě a jíst ho, i když jsme zdraví. Jakmile pocítíte první příznaky virózy, rýmy apod., platí to dvojnásob. Zkrátka česnek do každé rodiny :-), v nejrůznější podobě: česnečka (když je to potřeba, udělám česnečku z jakékoliv polévky :-)), topinky nebo pokud to dokážete, tak sníst samotný stroužek. Skvělé je strčit stroužek česneku také do nosu a inhalovat. Nekrájejte ho, abyste si nepopálili sliznici, případně ho ještě zabalte do kousku prodyšného obvazu.

Inhalace

To je také skvělá věc. Můžete inhalovat leccos:

  • slanou vodu: přiveďte ji k varu, dejte hrnec na stůl, hlavu přikryjte ručníkem a inhalujte tak horké, jak snesete;

  • na papírový kapesníček nakapejte eukalyptovou nebo tea tree oil tinkturu a čichejte k němu;

  • nebo dejte eukalyptus či tea tree oil do aromalampičky – nemyslím inhalovat přímo z ní, ale provonět si místnost :-). Funguje také grepová tinktura, grepová jádra jsou silně antivirová;

  • pomáhá také inhalace slepičí polévky, uvolní ucpaný nos. Nezapomeňte přidat česnek :-). Po inhalaci přeji dobrou chuť, slepičí vývar při nemoci posiluje (nejlépe samozřejmě, když to není slepice ze supermarketu).

Mačkání akupresurních bodů

Mačkejte akupresurní body na posílení imunity i přímo na rýmu. Přehled mých vyzkoušených bodů najdete tady: Akupresurní body: mých 7 vyzkoušených favoritů >>

Energie Reiki

energie ReikiDejte dlaně kousíček od sebe a představujte si, jak mezi nimi proudí energie. Jak pruh bílého energetického světla vstupuje do vaší hlavy, přes krk, ramena a lokty jde do vašich dlaní. Můžete předtím dlaně trochu zahřát třením.

Pak přiložte ruce na nos a čelo a vnímejte, jak proudí teplo a energie do vašich dutin a do nosu. Každé místo, kterého se dotkne, se uzdravuje.

Reiki máme každý v sobě, jenom je potřeba se s ní naučit pracovat Můžete si o tom přečíst více v tomto článku >>

Teplá sůl

Zahřejte nasucho sůl v kastrůlku, zabalte ji do plátna a přiložte po obou stranách nosu asi na 20 minut (než začne chladnout). Samozřejmě pozor, abyste se nespálili, nepřehánějte to :-). Tohle krásně funguje i na vedlejší nosní dutiny.

Bioaktivní Influ-Zinek

Léky se snažím pokud možno vůbec nebrat, ale tyhle pastilky (skvělý tip od kamaráda) dokážou krásně zregenerovat a léčit sliznice, uzdravíte se mnohem rychleji.

Hodně pijte

Snažte se při rýmě hodně pít, aby se zlikvidované viry mohly odplavit z těla. Ideální je teplá voda (čaj bez čaje :-)).

Rýma a psychosomatika

U rýmy, stejně jako u ostatních nemocí platí, že mívá obvykle nějakou psychickou příčinu. Nemoc nás zastaví, protože tělo se nám snaží něco říct a je na nás, jestli a jak dokážeme poslouchat. Mezi nejčastější psychické příčiny rýmy podle mne patří:

  • máme v hlavě chaos, příliš myšlenek. Nevíme, jak vyřešit nějakou situaci, zabýváme se maličkostmi, místo abychom se soustředili na to důležité. Nedokážeme mít nad celou záležitostí nadhled. Jak se říká – pro stromy nevidíme les. Rýma nám říká, že se máme zastavit, odpočinout si, utřídit si myšlenky;

  • trápíme se nepodstatnými věcmi a cítíme se být v roli oběti. Nedokážeme dát věcem volný průběh.

Vyberte si z mých babských rad to, co s vámi souzní, nemusíte zkoušet všechno. Určitě bych doporučovala proplachování slanou vodou a dál podle vás.

Pak se zabalte do deky, popíjejte horkou vodu nebo nějaký bylinkový čaj, zklidněte myšlenky. Pozorujte svůj dech, uvolněte tělo. Ideálně jděte do hladiny alfa (viz můj návod) a popřemýšlejte, co vám tělo rýmou chce povědět, co byste měli vyřešit, nad čím se v klidu zamyslet.

Přeju vám krásně uvolněný nos a harmonii v duši.

Jana

PS: Kdyby vás náhodou přepadl i kašel, babské rady najdete tady>>, na horečku tady >> , na bolest v krku tady >> a tipy, co dělat, když “na vás něco lezetady >>.  Ať to máte komplet :-).

  • Pokud byste rádi dostávali upozornění na nové články, napište mi prosím e-mail zde >>