Klíště nám může předat dva nechtěné dárečky: jedním je encefalitida, druhým borelióza. A právě o ní bude dnešní článek.

Osobní zkušenost s boreliózou naštěstí nemám, ale před lety jsem na ni měla podezření (které se nepotvrdilo). Tehdy jsem na toto téma prostudovala spoustu informací, poslouchala přednášky, shromažďuji od té doby zkušenosti jiných lidí, spousta z vás mi také psala, jak jste se vyléčili… a tak bych vám ráda předala, co jsem za dlouhé roky vyzkoumala :-).

Jak nechytit boreliózu

Nejlepší na boreliózu je – vůbec ji nechytit. Na to mám několik rad, úplně nejdůležitějších ze všech.

  • Snažte se, abyste klíšťatům nechutnali. Jelikož lezu po skalách a běhám orienťák, v lese jsem skoro pořád. Navíc moc ráda chodím mezi skalami bosa, takže pro klíšťata jsem ideální svačinka. Jedno léto měla tahle zvířátka nejspíš závody v množení, vracela jsem se domů i s osmi klíšťaty. A tak jsem začala zkoumat přírodní repelenty. Nejlépe se osvědčil odvar z hřebíčku. Sice mi spolulezci říkali, že voním jako svařák :-), ale zabralo to. Také mi pomáhá levandulový olejíček. A dostatek vitamínů skupiny B.

  • Jakmile přijdete domů z lesa (nebo po brouzdání v trávě), hned se prohlédněte. Čím kratší dobu je klíště přisáté, tím menší pravděpodobnost je, že se nakazíte. Říká se, že do 24 hodin by vás nakazit nemělo.

  • Když už nějaké najdete, hodně důležité je správně ho vytáhnout. Ničím ho nemazat – jakmile se klíště začne krémem dusit, vyvrhne do vás svůj obsah. Na velká klíšťata se mi osvědčila speciální umělohmotná pinzeta/kleštičky, na malá raději používám klasickou jemnou pinzetu. Chytněte klíště těsně u kůže (nestiskávejte zadeček) a tahejte, případně trochu viklejte. Ale spíš jenom vytáhněte směrem nahoru, rozhodně jím nekruťte. Jak říká kamarád – klíště si ani nesmí všimnout, že s ním něco děláte :-). Pak místo vydezinfikujte. Nejnovější poznatky ukazují, že případná utržená hlavička prý až tak nevadí, bývají to už jen kusadla, ze kterých se nenakazíte (ale jistěže je lepší nic než hlavička :-)).

  • Pak místo alespoň měsíc sledujte.

Jak poznat boreliózu aneb první příznaky

Existuje asi jeden jediný, téměř 100 % příznak, že vás klíště boreliózou nakazilo. A tím je typická skvrna. Ostatní je nejisté.

Skvrna se vytvoří několik dnů až týdnů od přisátí. Kolem červeného středu se vytvoří bílý kruh, následuje další červený kruh. Celkově skvrna vypadá jako terč. Může se zvětšovat, ale také cestovat různě po těle. Někde zmizí, jinde se objeví. Bohužel se nevytvoří každému, kdo je nakažený, můžete mít boreliózu i bez této skvrny.

Může se objevit horečka, bolesti kloubů, velká únava – podobně jako u chřipky.

Ale jak stojí v nadpisu článku – borelióza je mistrem převleků. V jednotlivých stádiích se může projevovat u každého úplně jinak, obléká kabát mnoha jiných nemocí.

Když máte podezření, je dobré si nechat udělat krevní testy – ty prý ale nejsou stoprocentní, mohou být falešně pozitivní i falešně negativní.

A pak si vyberte :-). Proto moc doporučuji řídit se mými radami, jak boreliózu vůbec nechytit :-).

Léčba boreliózy

Pokusím se vám shrnout, co můžete pro sebe udělat, když klíště přece jen zvítězilo.

Jako první řešení se nabízejí antibiotika. Pokud je berete v první fázi nemoci, je velká šance, že se nic dalšího vůbec nerozjede. Četla jsem i zkušenosti lidí, kteří se vyléčili bez nich, ale přiznávám, že já bych v tomto případě – pokud bych měla jasnou skvrnu – výjimečně po antibiotikách sáhla. Samozřejmě bych pak doplnila probiotika. A pokračovala bych přírodními prostředky na doléčení.

Přírodních, alternativních postupů a řešení je mnoho. Napíšu vám to, co se doporučuje nejčastěji. Jedna skupina jsou přírodní prostředky přímo na boreliózu, druhá skupina se týká detoxikace a posílení imunity – protože jako u každé nemoci, v konečném důsledku je to váš imunitní systém, který vás vyléčí.

Přírodní prostředky na boreliózu

  • Koloidní stříbro – koncentrace 14 až 20ppm. Dávkování nemám na boreliózu ověřeno, ale vzhledem k mým zkušenostem se stafylokokem, u kterého mi stříbro pomohlo, bych se přikláněla k následujícímu: 3 dny 5xdenně 30 ml, pak 14 dní 3xdenně 30 ml, poté 4 týdny 2xdenně 15 ml. Určitě doporučuji koupit od kvalitního výrobce. (Můj článek o koloidním stříbru si můžete přečíst tady>>)

  • křídlatka japonská (tinktura)

křídlatka japonská
  • štětka soukenická (tinktura). Tahle rostlinka má i zajímavý příběh – dříve se používala (uschlá) na česání vlněných vláken při výrobě sukna. Když kvete, malé fialové kvítky vytvoří krásný věneček.

štětka soukenická - kvetoucí
štětka soukenická - suchá
  • pupeny topolu černého (tinktura)

topol černý
  • pelyněk roční

pelyněk roční
  • propolis

Podpůrné přírodní prostředky

  • růže skalní – cistus incanus (čaj) – pomáhá detoxikovat, chrání před poškozením těla bakteriemi boreliózy

růže skalní - cistus incanus
  • vilcacora (neboli kočičí dráp, uňa de gato) – čaj s mnoha pozitivními vlivy na organismus

  • chlorella (kvalitní) – odvádí z těla toxiny, včetně těžkých kovů

  • tinktura z lichořeřišnice – přírodní antibiotikum

  • korejský ženšen nebo houba cordyceps (případně shiitake) – mají podobné účinky – posilují imunitu atd.

  • echinacea nebo gel z aloe vera – na posílení imunity

Toť vše :-). Jak jsem psala, určitě se dočtete i o dalších možnostech. Samozřejmě nemusíte hned kupovat všechno, spíše si o tom ještě něco nastudujte a rozhodněte se sami, co cítíte, že je pro vás.

Abyste se ale po přečtení článku raději nezavřeli doma a nevyhýbali se lesu obloukem :-), je fajn si to nastavit v mysli:

  • Klíště vás nemusí vůbec potkat nebo si vybrat právě vás :-).

  • Ne každé klíště je nakažené.

  • I když je nakažené, nemusíte onemocnět. Kdo má silný imunitní systém, dokáže boreliózu zlikvidovat dříve, než se vůbec stačí rozkoukat.

  • Když ho správně a včas vytáhnete, ani vás nakazit nestihne.

  • Zůstanete zkrátka zdraví a procházky v lese vám k tomu krásně pomohou.

Ať je pro vás les krásným místem, jako je pro mě.

Jana
  • Pokud byste rádi dostávali upozornění na nové články, napište mi prosím e-mail zde >>