Slovo detoxikace bychom mohli přeložit jako vylučování toxických látek. Je to úplně přirozená věc, kterou naše tělo umí dělat samo. Potřebujeme se jí tedy nějak více zabývat? Vždyť třeba naše prababičky byly čiperky a o nějaké detoxikaci organismu nejspíš vůbec neslyšely. Ale jelikož píšu tenhle článek, tak asi tušíte, že ano :-).

Pamatuju si jako dneska, jak obrovské změny k lepšímu se u mě začaly po dlouhé době opakovaných nemocí dít, když jsem začala svoje tělo čistit.

Tehdy jsem hltala všechny knížky, které (nejen) o detoxu těla vyšly, a zkoušela jednu očistu za druhou – pod heslem tonoucí se stébla chytá. Až se teď v duchu usmívám, jak se mi vybavují vzpomínky na moje pokusy :-).

Rozjela jsem tehdy uzdravování „na všech frontách“ :-). Užívala jsem bylinky, posilovala imunitu, změnila stravu… největší zlepšení jsem ale pocítila, když jsem jednak začala systematicky pracovat se svou psychikou (to hrálo v mém uzdravení obrovskou roli), a pak také právě poté, co jsem svoje tělo důkladně pročistila.

Vzpomínám si, jak se mi tenkrát strašně ulevilo. Začala jsem získávat energii, nemoci mizely a nebyly už tak časté, dokonce jsem se zbavila i alergie. A tak vám chci o tom něco napsat, abych vás inspirovala, protože to vážně stojí za to zkusit :-).

Prababičky a detoxikace

jablka v saduDocela dlouho jsem si říkala, že přece dříve lidé žádnou cílenou detoxikaci nedělali (když nepočítám půsty) a byli zdravější než my…

(jen malá poznámka: mám na mysli, že nebrali například žádné detoxikační přípravky apod., celkově toho o bylinkách atd. věděli mnohem víc než my. Zároveň jejich věk dožití byl nižší než náš, ale to je zase dáno úrovní zdravotnictví a dalšími věcmi. Srovnání s předchozími generacemi je v tomhle článku míněno spíš ve smyslu, že dříve nebylo tolik toxinů jako dnes.)

…jenže když se nad tím zamyslíme, tak si uvědomíme, že se od dob našich prababiček hodně změnilo:

  • Před 100 nebo 200 lety byli lidé hodně v kontaktu s přírodou a žili v relativně čistém prostředí.

  • Půda, a tudíž i rostliny obsahovaly hodně živin.

  • Nehnojilo se tolik chemií, jedli, co si sami vypěstovali, většina potravin byla z dnešního pohledu BIO.

  • Kdykoliv mohli vyjít před domeček a natrhat si kopřivy, pampelišky, jitrocel…

  • Neexistovalo a nepoužívalo se tolik chemických, toxických látek ve všem možném.

  • Lidé neseděli u počítačů, pracovali venku a přirozeně se hýbali.

  • Všechno mělo svůj čas, nikam nespěchali. Na nákup nebo něco zařídit se třeba šlo/jelo tam a zpátky celý den.

  • Nebylo tolik továren, nejezdilo moc aut.

  • O wi-fi neměli potuchy, vzduch nebyl prošpikován elektromagnetickým smogem.

Toxiny dnes: kde se berou?

Úplně vidím obrázek venkova před těma 200 lety.