Vždycky jsem viděla jako ostříž, a tak nějak naivně doufala, že se mě brýle začnou týkat, až když budu stará babička. Zatím je nemám a snad ještě dlouho mít nebudu (mimo jiné proto, že jakékoliv brýle mi „strašně sluší“ :)), ale od chvíle, kdy se do mého života vloudil kamarád počítač, cítím, jak se můj dobrý zrak během let pomaloučku horší. A když k tomu připočtu, že datum v občance je pořád vzdálenější :), řekla jsem si, že s tím musím něco začít dělat.

Začala jsem hledat informace, jak oči fungují, co pro ně můžu udělat. A asi jako každý, kdo trochu zapátrá, jsem objevila speciální cviky, jména William Bates (kniha Lepší zrak bez brýlí), Mirzakarim Norbekov (kniha Jak se zbavit brýlí) apod.

Když vezmu v úvahu, že oční lékař W. H. Bates žil na přelomu devatenáctého a dvacátého století, přijde mi až neuvěřitelné, jak byl pokrokový. Nesmířil se s klasickou medicínou a hledal možnosti, jak zlepšit zrak, jak oči přirozeně uzdravit, abychom nemuseli nosit brýle.

Za vším stojí oční svaly

Ve svých výzkumech objevil, že alfou omegou všeho jsou oční svaly. Zajišťují pohyb očí a zaostřování (akomodaci) čočky. V jakém jsou stavu, taková je kvalita vidění. Zní to jednoduše a logicky.

Oko - oční svaly mají vliv na kvalitu zrakuNejvětší problém je, že většinu dne jsme ve stresu, v napětí, a tím pádem oční svaly také. Vymyslel proto sestavu cviků, kterými se tyto svaly uvolňují a zároveň posilují. Současně hodně zdůrazňoval důležitost našeho emočního stavu.

M. Norbekov k tomu přistupoval ještě celistvěji – vypracoval program na celkové ozdravění, zrak je jenom jednou částí.

Cviky na deset minut pro zlepšení zraku

V dnešní době můžeme najít spoustu metod, jak svůj zrak zlepšit, zúčastnit se různých kurzů apod.

<