Ať chceme nebo ne, dnešní doba je opravdu, jak se říká, tak trochu jedová. Nebojte, nechystám se vás zase strašit, co na nás kde číhá za toxiny :-). Už jsem o tom psala podrobněji například v tomto článku >>, kdyžtak se na něj potom mrkněte. Hodně pomoci nám v tom může přírodní kosmetika a drogerie.

Pravda je, že naše tělo má své úžasné detoxikační mechanismy a dělá, co může. Ale i kdyby játra, ledviny, kůže, lymfatický systém, plíce, střeva byly v naprosto dokonalé kondici a „jely“ na 100 %, nemají šanci všechno škodlivé z těla vyloučit.

Jednou z možností, jak tělu v tomto pomoci a zůstat zdraví, je detoxikace. O té jsem psala ještě například tento článek>>

Omezení přísunu toxinů do těla

Další věc, kterou pro sebe můžeme udělat, je omezit přísun toxinů do těla. Úplně se jim nevyhneme, ale když budeme postupně eliminovat chemii ve svém životě, bude to pro naše tělo obrovská úleva.

  • Velikou kapitolou je strava – o mém pohledu na zdravý jídelníček jsem psala například v tomto článku>> . Primárně jde o to, jíst opravdové potraviny bez přidané chemie, vařit ze základních surovin, ideálně z ekologického zemědělství, pít čistou vodu.

  • Plíce ocení, když vyrazíme častěji do lesa, aby se mohly nadechnout něčeho pořádného :-). A když pohyb zrychlíme, o to líp :-).

  • Pokud máte zaměstnání, kde jste denně v kontaktu s chemikáliemi, dýcháte je apod., pak bych uvažovala o změně zaměstnání, zdraví má člověk jenom jedno…

  • Dneska se ale podíváme hlavně na přírodní kosmetiku a drogerii v domácnosti.

Domácnost bez chemie a přírodní kosmetika

Kdybychom vyjmenovali všechno, co dnešní krémy, prací prášky, deodoranty atd. obsahují, vyšel by z toho dokonalý atlas jedů. Parabeny, dioxiny… Způsobují hormonální nerovnováhu, alergie, sníženou imunitu, bolesti hlavy, často jsou to i karcinogeny.

Kůže vstřebává všechno, co na ni naneseme, sliznicím dýchacích cest se chemie také vůbec nelíbí. Pamatuju si, jak mě vždycky úplně pálilo v nose a na průduškách, když jsem poctivě uklízela koupelnu všemi možnými spreji a úklidovými prostředky. Tehdy mi došlo, že tohle nechci.

Začala jsem postupně nahrazovat všechnu chemii přírodními prostředky. Nejdřív jsem se snažila toho hodně sama vyrábět, například gel na praní, čistící prostředky…

Přírodní kosmetika z bylinekAle mezitím firmy začaly běžně vyrábět ekologické, bio přípravky a začala jsem je kupovat, abych ušetřila čas. Jak ty úklidové, tak kosmetiku.

Někdy je výhodné nakoupit v e-shopu, běžně seženete všechno i v „eko koutcích“ klasických drogerií.

Může se zdát, že to vychází příliš draze, ale dají se vychytat různé akční slevy a hlavně – snížit počet lahviček :-). Připomnělo mi to jeden vtip – jak muž vyprávěl kamarádovi, že napočítal přes třicet různých lahviček a dóziček, které jeho žena používá na pleť. Například několik typů krémů, kterými pleť promašťuje poté, co ji dalšími třemi přípravky dokonale odmastila :-).

Jak to mám (alespoň prozatím :-)) vymyšleno já

  • Na čištění pleti používám jenom konjakovou houbičku (tu moc doporučuji, opravdu viditelně se mi po ní zlepšila pleť) a přírodní mýdlo. To si sama vyrábím, návod vám napíšu níže.

  • Svoje mýdlo používám i ve sprše, nic jiného.

  • Ustálila jsem se na přírodním pleťovém krému (jednom), balzámu na rty a krému na ruce.

  • Dekorativní kosmetiku jsem úplně přestala používat, výjimku jsem udělila tužce na oči :-), ale i tu mám přírodní.

  • Pastu na zuby mám také bio, bez fluoru. Stačí jí malinké množství, při čištění je hlavně důležitý kartáček a jak zuby čistíme.

  • Šampon a kondicionér kupuji také přírodní, bez parabenů.

  • Od papírových kapesníčků jsem se vrátila k látkovým, vložky vyměnila také za látkové, toaletní papír používám recyklovaný, nebělený. Všechno, co je běleno, obsahuje totiž jedovatý dioxin, který obzvlášť v kontaktu se sliznicí působí problémy.

  • Úklidové prostředky jsem hodně probrala a kupuji v přírodní verzi jenom to, co doopravdy potřebuji.

  • Na čištění (například varné desky) používám také jedlou sodu, ta je velikým pomocníkem. Stejně tak klasický ocet. Soda s octem obecně nahradí hodně čistících a úklidových prostředků, není potřeba všechno kupovat.

  • Na praní a do myčky je skvělý přírodní gel. Můžete si ho i vyrobit, abyste ušetřili, na internetu už je spousta návodů a suroviny běžně seženete.

  • Místo aviváže používám esenciální olejíčky – už jsem pověstná vůní citronové trávy :-). U tohoto jsem zjistila zajímavou věc – strašně záleží, jakou máte vodu. Mívala jsem extrémně tvrdou a olejíčky prádlo nenavoněly. Teď mám pro celou domácnost filtr na změkčení vody a je to úplně o něčem jiném. Stačí mi 20 kapek na jednu várku prádla a to pak krásně voní.

Domácí mýdlo

Jak jsem psala, mýdlo si nejradši vyrábím sama. Ti odvážnější ho připravují opravdu ze základních surovin, já si kupuji hotovou mýdlovou hmotu.

S ní je výroba mýdla jednoduchá, můžete zapojit i svoje děti :-).

Existuje více druhů, když zadáte do vyhledavače mýdlová hmota, vyjedou vám různé e-shopy a výrobky. Přečtěte si vždycky v popisu, co obsahuje, jestli je opravdu kvalitní.

domácí mýdlo

K ní si vždycky koupím nějaký esenciální olejíček, kterým mýdlo navoním. Většinou skončím (stejně jako s prádlem) u citronové trávy :-).

Dříve jsem kupovala ještě speciální barvu, ale poslední dobou dávám přednost přirozenému vzhledu mýdla.

Kdo si chce vyhrát nebo vyrobit krásné dárky, může přidat i rozmělněné bylinky, trávy apod.

Postup na výrobu domácího mýdla

  • Mýdlovou hmotu jenom nakrájíme na větší kusy, dáme do hrnce a zahřejeme.

  • Přidáme vůni, případně barvu.

  • Jakmile je hmota rozpuštěná, dále nevaříme.

  • Slijeme do připravené formy. To je jednorázová investice na začátku – potřebujete formu pro tyto účely určenou, ze které půjde mýdlo dobře vyklopit. Prodávají se různé – rozdělené na menší či větší „přihrádky“, ze kterých pak vypadnou hotová mýdla.

  • Necháme ztvrdnout asi 24 hodin.

  • Vyklopíme a pokud máme formu, kde nejsou jednotlivá mýdla úplně rozdělena, nakrájíme je.

Já jsem si tahle domácí mejdlíčka úplně zamilovala, schválně to jednou zkuste :-).

Nechci tady propagovat žádné e-shopy, prodejce ani výrobky, ale kdybyste chtěli, napište mi e-mail, napíšu vám, které jsem si oblíbila :-). Je jich ale dneska už velké množství, určitě najdete i sami, co potřebujete.

Když všechno shrnu – ve výsledku myslím, že mě to takto vyjde levněji než předtím. Ale hlavně – ten pocit, že máte doma jenom ekologické, voňavé věci bez chemie, a že tím tělu strašně moc pomůžete, je k nezaplacení. A nejen tělu, i přírodě. Tak pojďte do toho, třeba po malých krůčcích :-).

Jana
  • Pokud byste rádi dostávali upozornění na nové články, napište mi prosím e-mail zde >>