Kdybych tyhle články o zdraví psala v dobách, kdy jsem bývala nemocná, tak když pominu to, že bych neměla co předávat :-), téma elektrosmog by v nich asi vůbec nezaznělo. Internet a mobilní telefony u nás ještě nebyly (nebo jen výjimečně), pak postupně začínaly… ne, vymírat dinosaury jsem neviděla, ale nějaký ten pátek už to bude :-).

Představte si, že náš mozek je taková malá wi-fi. Buňky v těle mají každá svou anténku, chytají signály z mozku a jednají podle toho, co jim vyšle za informaci. Takže by se mohlo zdát, že záření je přirozená věc, na kterou je tělo zvyklé, a nemusel by se kolem toho dělat takový povyk :-).

Háček je v tom, že je to jako bychom srovnávali plastové letadýlko pro děti a stíhačku. Náš mozek je oproti výkonu mobilů atd. tak trochu lenoch :-). Jeho vlny se pohybují běžně do 40 Hz, při hodně náročných věcech asi do 100 Hz. Oproti tomu mobily, vysílače atd. se pohybují kolem 2,5 až 5 GHz.

vysílačTakže buňky v těle se svými anténkami jsou pomatené, přijímají vlny nejen z mozku, ale i ten pořádný šok zvenku. Tělu dá neskutečnou práci udržovat rovnováhu, zajistit správnou funkci buněk a orgánů, mít funkční imunitní systém atd., když dostává takovou „nálož“.

Záleží, jak jsme kdo citlivý, jak jsme celkově zdraví, ale elektrosmog působí tak nějak nenápadně na všechny, i když se jeho vliv nemusí projevit hned. Když si vezmete, jak je prostředí kolem nás doslova prošpikováno – mobily, tablety, počítače, domácí wi-fi, vysílače… v paneláku připočítejte ještě wi-fi od sousedů.

Určitě vás nechci nijak strašit a nabádat, abyste vyhodili mobily z okna a odstěhovali se do jeskyně :-). Ale je dobré o rizicích vědět a snažit se je co nejvíce v rámci možností zmírnit.

Jak elektrosmog ovlivňuje naše zdraví

Dneska už existuje spousta vědeckých studií, které dokazují, že elektrosmog naše zdraví ovlivňuje bohužel hodně negativně:

 • může s ním souviset únava, bolesti hlavy, špatný spánek,

 • ale i vážnější věci, jako bušení srdce, deprese, poškození mozku,

 • už je prokázána i souvislost mezi nádory mozku a dlouhým pravidelným telefonováním, nádory prsou při nošení mobilu v náprsní kapsičce, poruchy plodnosti u mužů, kteří nosí mobil v kapse, autismus a hyperaktivita u dětí…

 • je toho opravdu hodně, ani se mi to nechce dál vypisovat…

Pojďme k pozitivnějším věcem :-). Jiné studie ukázaly, že když lidé pobývali naopak v odstíněné kabině, jejich zdravotní stav se hodně zlepšil. Stačily minuty, žádný týdenní pobyt :-). Odcházeli rozesmátí, šťastní, že jim dlouho nebylo tak dobře… jejich tělo dokonce dokázalo vyloučit i toxiny, které se předtím dlouho vyloučit nedařilo (dělali testy moči). Děti se zklidnily, najednou byly úplně v pohodě. I já na sobě silně pozoruju, jak je mi dobře, když jedu lézt na skály do Ostrova, kde skoro není signál.

starý telefonU dětí je negativní vliv elektrosmogu bohužel ještě mnohem výraznější, než u dospěláků. Mají tenčí lebeční kosti, vyšší vodivost mozkové tkáně, jejich mozek se vyvíjí… zkrátka tím mohou trpět mnohem víc než dospělí.

Mnohdy stačilo, aby začaly spát s vypnutým mobilem a wi-fi, a najednou se přestaly počůrávat, lépe spaly, přestaly být hyperaktivní, ve škole měly lepší známky

Jsem strašně ráda, že moje dcera vyrůstala ještě v době, kdy nebylo úplně „povinností“ mezi spolužáky, aby měla už v první třídě mobil. Že si hrála hodně venku a doma měla panenky, žádný tablet. O totéž bych se samozřejmě snažila i v současnosti, ale bylo by to asi těžší na vysvětlování :-).

Moje „desatero“ pro ochranu před elektrosmogem

Probrali jsme negativa, a teď co s tím :-). Pro sebe jsem si sestavila takový seznam pravidel, která se snažím dodržovat, a víc se tím netrápím. „Na stromy“ se vracet nechci, počítač i mobil mám ráda :-), nakonec díky tomu mohu i psát tenhle článek a tvořit Mozaiku zdraví. Moje „desatero“ (jak počítám odrážky, je to opravdu desatero :-)) tedy zní:

 • Na noc vypínat všechno, co jde. Mobily, wi-fi, počítač. Ideálně několik hodin před spaním, aby si tělo zvládlo vytvořit dostatek melatoninu (spánkového hormonu) a hezky se mu spalo :-).

  To je pro mě nejdůležitější pravidlo. Na noc opravdu všechno vypínám, i když dobrovolně přiznávám, že několikahodinový předstih občas poruším :-).

 • Telefonáty zkracovat, jak nejvíc můžu (o tohle se hodně snažím, ale je fakt, že některé „povídálky“ je těžké utnout :-)). Používat sluchátka a mobil držet dál od těla.

 • Nenosit mobil v kapse, blízko těla.

 • Co nejvíc omezit telefonování v autě. Auto je totiž taková Faradayova klec. Vlny se odrážejí tam a zpátky, záření je mnohem silnější.

 • Telefonovat na silném signálu, ne tam, kde mobil loví každou čárku (tam je pak záření tím hledáním signálu mnohem silnější, já na takových místech obvykle mobil úplně vypínám).

 • Používat klasický budík na baterky (nostalgie z dob mého dětství :-)), nebo alespoň mobil v režimu letadlo.

 • Připojení k internetu nejlépe přes kabel, ne wi-fi.

 • U dětí všechno dvakrát podtrženo.

 • Existují čipy, které údajně harmonizují strukturu vody v těle, která je přirozenou ochranou proti elektrosmogu. Nezkoušela jsem ho, tak nevím :-).

 • Také kámen šungit prý dokáže před elektrosmogem chránit. Prodává se ve formě pyramidek a různých útvarů, já mám šungitovou drť.

hory - západ slunceJeště jedno moje osobní doporučení: najděte si místo někde v přírodě, kde není signál, nechte mobil doma a choďte tam co nejčastěji můžete. Pravda – moc takových míst už asi není, ale kdo hledá, najde :-).

Pokud to jde, pobuďte na takovém místě třeba dvakrát do roka několik dní. Je to pro tělo obrovský přínos i z hlediska detoxikace. Lépe se vyloučí toxiny včetně těžkých kovů, mozek i buňky v těle krásně zregenerují…

Uvidíte, jak se vám psychicky i fyzicky uleví :-).

Jana
 • Pokud byste rádi dostávali upozornění na nové články, napište mi prosím e-mail zde >>