Vprvním díle článku jsem psala o tom, jak moc je v dnešní době potřeba tělo čas od času pořádně pročistit a pak se o něj průběžně starat. Možná jsem vás trošku tím výčtem, co na nás kde číhá, vystrašila :-), ale když víme, jak na to, a jednou za čas dopřejeme tělu generální úklid, budeme v pohodě. Takovou generálkou je právě hloubková detoxikace organismu. Pokud vás trápí delší dobu nějaké zdravotní problémy, určitě moc doporučuji tímhle začít.

V tomhle článku vám napíšu několik konkrétních tipů, jak na to.

Když jsem kdysi hledala cestu, jak se uzdravit, jednou z prvních věcí, kterou jsem zkoušela, bylo zdravě jíst. Ale přestože můj jídelníček byl myslím správně sestavený, výsledky se nedostavovaly. Až po čase mi jeden celostní lékař řekl, že mám hodně zanesená střeva, že vůbec nedokážou z toho jídla vstřebat do těla potřebné živiny. Zato toxiny, kterých jsem měla ve střevech spoustu, se měly moc dobře a dělaly v těle neplechu.

Kdybych pokračovala „jen“ se zdravou stravou, tak by se časem střeva alespoň do určité míry sama pročistila, ale nejspíš by to trvalo hodně dlouho. Rozhodla jsem se tehdy dát na jeho rady a vyzkoušet pořádnou očistu organismu, opravdu zgruntu.

Čím začít při detoxikaci: střeva, játra, ledviny 

Bylo jasné, že musím pročistit hlavně střeva, a v závěsu za nimi hned játra a ledviny – coby hlavní detoxikační orgány. Umožnit zkrátka tělu, aby se dokázalo samo co nejvíce všech škodlivin průběžně zbavovat a naopak – aby střeva mohla do organismu předávat všechno, co potřebuje. 

Tak jsem to udělala :-). A hurá, můj zdravotní stav se začal konečně zlepšovat :-).

Co dále potřebujeme z těla vyloučit 

Tím to ale neskončilo. Jak se mi udělalo líp, strašně mě to motivovalo pokračovat. Začala jsem se o detoxikaci hodně zajímat, zkoušela všechno možné a hledala pro sebe ty nejlepší metody. A tak po očistě střev, jater a ledvin následovaly další detoxikační kúry:

  • Očista od parazitů

    parazitiTo jsou hodně velcí záškodníci a není radno je podceňovat. (Ačkoliv tohle téma je složitější: paraziti vytvářejí tak trochu symbiózu s toxiny a je potřeba postupovat opatrně.)

  • Očista od plísní, bakterií a virů

    Když jsou v těle přemnoženy například kvasinky (plísně), dokážou nám hodně zkomplikovat život. O různých bakteriích atd. ani nemluvě.

  • Očista cév, kloubů a lymfatického systému
  • Samostatným tématem jsou těžké kovy

    V dnešní době jsme jimi obklopeni opravdu hodně, ať chceme nebo ne, a pro tělo mohou znamenat velikou zátěž.

Napíšu vám teď několik metod. Způsobů, jak se detoxikovat, je ale strašně moc. Když zapátráte na internetu, půjde vám z toho hlava kolem :-), ale určitě najdete to pravé pro vás. Vždycky se řiďte intuicí, aby ta daná metoda s vámi souzněla, abyste z toho měli dobrý pocit. A teď už těch pár tipů:

Jak na hloubkovou detoxikaci organismu

Jako první se snažte zamezit přísunu dalších toxinů, ať neděláte sisyfovskou práci. Ať už ve stravě, v kosmetice, drogerii, snížit elektrosmog na minimum (vypínat alespoň na noc wi-fi apod.), filtrovat vodu na pití, neužívat zbytečně léky (hlavně typu brufen apod.)…

Pak se můžete vrhnout na očistu :-).

Detoxikace střev

Kdybyste si měli vybrat jen jeden orgán, který detoxikujete, určitě by měla vyhrát střeva. Protože na nich hodně záleží, jakou máte imunitu a jak fungují ostatní orgány.

Zanesené střevo nedokáže vstřebávat do těla živiny, a tím pádem například játra nebo ledviny nemohou správně pracovat, buňky si začnou brát minerály z kostí, přijdou nejrůznější nemoci. Většinou se jako první hlásí dýchací cesty, protože energetická dráha střeva je propojena právě s energetickou drahou plic (o souvislostech mezi nemocemi dýchacích cest a střevy si můžete přečíst tento článek >>). 

Způsobů, jak střeva pročistit, je hodně. Záleží, co je vám sympatické a na co si troufáte :-).

Za jednu z nejefektivnějších metod považuji jogínskou techniku zvanou Shanka prakshalana. Jde o pití slané vody, která protéká tělem a čistí celý trávicí trakt od úst až po konečník. Postup si snadno vygůglíte :-), jen si dejte pozor na správné provedení, včetně speciálních cviků, které se při ní dělají (podrobný návod popisuji i v mojí knížce). 

tlusté střevo, tenké střevoAle pokud nemáte na nic razantního odvahu, můžete zkusit různé jemnější metody, například zelený jíl nebo křemelinu.

Po očistě se vyplatí doplnit střevní mikroflóru – formou kvalitních probiotik. Tím zabráníte mimo jiné dalšímu nadměrnému zalepování střevní stěny usazeninami, množení toxinů atd.

Když tohle zvládnete, vaše imunita se hodně posílí.

Detoxikace jater

Játra se podílejí na látkové přeměně tuků, cukrů a aminokyselin, vytvářejí enzymy, bílkoviny. A především jsou naší hlavní čističkou. Všechny toxiny zvenku, i ty, které vzniknou procesem metabolismu uvnitř těla, dokážou vytáhnout z krve a rozložit je nebo jinak zneškodnit, aby se mohly vyloučit. 

Když játra nepracují správně, toxiny se začnou ukládat různě po těle (například v kloubech), jsme hodně unavení, začínáme mít problémy s očima nebo se objeví nemoci…

Já si jednou za několik let dělám jaterní očistu pomocí olivového oleje a grepu (podrobný návod najdete na internetu). Je to tak trochu pro otrlé :-), já se na ni také zrovna netěším :-), ale mám s ní nejlepší zkušenosti.