Vprvní části článku Jak dobít baterky, než se uvaří čaj jste se dozvěděli, co to jsou čakry, jaké čakry v těle máme, proč je dobré se jimi občas zabývat, v čem nám to může pomoci. Teď se dostáváme k praktické části, na kterou asi hlavně čekáte. Já vím, ale bez vysvětlující omáčky to nešlo :-).

Takže teď už konkrétně a prakticky:

Jak harmonizovat a odblokovat čakry v těle a dobít baterky

 • Jednou z možností je cílená práce s čakrami. Podrobně vám vysvětlím jednu konkrétní metodu, kvůli které vlastně tenhle dvoudílný článek píšu :-). V krátkosti pak popíšu ještě další, které používám.

 • Další z možností, jak můžeme své čakry harmonizovat, je vystavit je působení takové frekvence energie, která odpovídá frekvenci té které čakry (můžete si čakry představit jako třeba struny na kytaře: každá si „hraje“ svým tónem, svou vibrací, na své frekvenci). Když se trefíme do toho, co má ta která čakra ráda :-), tak se jí to líbí a energie v ní lépe proudí. Jde to udělat různým způsobem (tuhle část popíšu stručně, nebudu rozepisovat podrobnosti, to by bylo na dalších několik článků, koho z vás toto téma zajímá, tak existuje spousta knížek a informací na internetu).

Tolik souhrn, začnu hned tou jednou konkrétní metodou, která vám zabere chviličku a podle které jsem dala článku název.

Vyrovnání a dobití čaker pomocí reiki

A jsme zase nejdříve u vysvětlování :-): reiki je univerzální životní energie a zároveň metoda, kterou se s touto energií pracuje. Ideální je absolvovat seminář, na kterém mistr reiki provede tzv. zasvěcení, tj. jakoby pročistí kanály, kterými energie proudí. Pak máte schopnost předávat energii skrz své ruce sobě i druhým lidem. Já jsem absolvovala dva stupně reiki a za více než dvacet let, co s reiki pracuji, už mně i jiným hodně pomohla.

Reiki má v sobě každý
Ale seminář není nutností, reiki má v sobě každý z nás. Záleží jen na tom, jak jsme citliví a jak s energií pracujeme. Mám zkušenost, že kdo si pravidelně zkouší dávat reiki na různá místa na těle pomocí rukou, za čas se stane na vnímání energie velmi citlivý i bez zasvěcení a jeho schopnosti se postupně zvyšují. Opravdu to funguje :-).

Popíšu vám, jak můžete pomocí svých rukou harmonizovat energii v čakrách a celkově se dobít energií.

Jak dobít energii za 4 minuty

 • Sedněte si, zklidněte se a dejte ruce dlaněmi k sobě před hrudník, jako kdybyste se chtěli modlit. Dlaněmi se nedotýkejte, nechte mezi nimi malou mezeru.

 • Zklidněte a prodlužte dech.

 • Poproste o energii. Představujte si, jak proudí paprsek energie do vaší hlavy, z ní do ramenou, do paží a jimi až do dlaní. Vnímejte, jak se koncentruje energie mezi vašimi dlaněmi.

Délka této první části je různá, záleží, jak se dokážete rychle zklidnit a procítit energii. Postupem času se bude čas zkracovat, mně už stačí třeba 15 s.

Nyní budeme vyrovnávat dvojice čaker, které spolu souvisí (čakry vytvářejí související dvojice).

 • Kde kterou čakru přesně najdete, jsem popsala v první části článku.

 • Položte vždy jednu ruku na jednu čakru z dvojice, druhou na související čakru.

 • Patří k sobě: 1. a 7. čakra (tj. kořenová a korunní), 2. a 6. čakra (tj. podbřišek a třetí oko), 3. a 5. čakra (tj. solar plexus a krční čakra), na závěr 4. (srdeční) čakra s kteroukoliv jinou. Já buď dávám obě ruce na srdeční čakru, nebo jednu ruku na srdeční a druhou na tu z čaker, která zrovna potřebuje nejvíce energie. Např. na solar plexus, protože to je takové centrum.

Dvojice souvisejících čaker
 • Nechte energii volně proudit. Představujte si, jak opravdu proudí energie mezi rukama. Jako kdyby vaše ruce byly póly, mezi kterými to „frčí“ v obou směrech podél páteře.

Vyrovnání čakerKaždou dvojici byste takto měli vyrovnávat ideálně 3 – 5 minut, ale stačí i 1 minuta, tj. celkem 4 minuty. Což je přesně doba, za kterou se mi v práci vylouhuje káva ve French pressu a kterou čakrám věnuji (tu dobu, ne kávu :-)).

Když si budete takto vyrovnávat čakry každý den, už po pár dnech ucítíte, jak to krásně funguje (a nemusíte mít žádný seminář reiki). Vyzkoušejte to…

Pokud byste to chtěli ještě „vytunit“ :-), a měli trochu víc času, můžete si při vyrovnávání čaker ještě vizualizovat v hladině alfa, jak se uzdravujete – využijte k tomu třeba moji vedenou meditaci na aktivaci samoléčení (zdarma) >>

Teď se podíváme na ostatní způsoby vyrovnání, odblokování a dobití čaker, o kterých jsem psala. Popíšu je jen stručně, abyste měli přehled a případně se mohli začít o ten který způsob zajímat více.

Dopřejte čakrám správnou frekvenci

 • Hudba

  Každá čakra „má ráda“ určitý typ hudby, určité tóny a vibrace atd. Můžete si udělat vlastní „čakrový play list“, sedm skladeb cíleně vybraných pro 7 čaker tak, aby spolu souzněly a čakry se správně „roztočily“. Skladby se dají najít např. na youtube.

 • Drahé kameny

  Pro každou čakru se hodí nějaký kámen. Lehněte si, drahokamy přiložte každý na příslušnou čakru a chvíli takto meditujte nebo jenom odpočívejte.

Drahokamy ovlivňují energii v čakrách
 • Barvy

  Každá čakra – stejně jako u drahých kamenů – má svou „oblíbenou“ barvu. Můžeme toho cíleně využívat a nosit oblečení v souladu s barvami čaker, do bytu si pořídit barevné doplňky, malbu apod. (barvy čaker najdete v první části článku – viz barevné ikonky u jednotlivých čaker).

 • Vůně

  Např. se dají masírovat přímo na jednotlivé čakry éterické oleje (opět odpovídající jednotlivým čakrám) nebo si zkuste doma zapálit aromalampičku.

Hýčkejte je

Meditace v přírodě k harmonizaci čaker
 • Speciální meditace

  Existují meditace na harmonizaci čaker – dají se najít i zdarma na youtube.

 • Příroda

  Vnímání vnitřního klidu přírody, pozorování západu a východu slunce, bytí na horách apod. – to všechno má velký vliv na jejich harmonizaci.

 • Rostliny

  Rostliny mají také svou energii: objímejte strom, který je vám sympatický, květinám, které pěstujete doma, dávejte láskyplnou energii a péči. Budou pak vysílat více energie do prostoru a harmonizovat vaše čakry. Je dokázáno, že rostliny mají velmi rády např. Bachovu hudbu (když jim při testování pouštěli hudbu, která se jim líbila, obrůstaly reproduktor :-), když se jim nelíbila, odkláněly se na druhou stranu).

 • Dýchání do čaker

  Zkuste se uvolnit a dýchat postupně do každé čakry. Tím se krásně harmonizují.

 • Reiki