V prvním díle článku jsem vám popsala svůj „alergopříběh“. Dneska jsou na řadě konkrétní rady, jak se z alergie na pyl uzdravit. Sepíšu vám všechno, co mi nejvíce pomohlo, abych byla s břízami zase kamarádka :-).

Nejprve se podíváme, co můžete udělat přímo při alergii, když ji právě máte a břízy jsou „v plném proudu“ (mělo by to fungovat na všechny pyly obecně):

Akutní pomoc při alergii na břízu

Zjistila jsem, že existují přírodní látky, které blokují histamin (ten je zodpovědný za rýmu, kýchání a svědění očí – klasické léky dělají právě to, že ho blokují). V pylové sezoně, když už smrkáte a kýcháte, mohou být velkým pomocníkem.

  • Kopřiva. Ta nejenže blokuje histamin, ale pomůže vám pročistit tělo, dodá minerály a vitamíny… je to taková rostlina na Nobelovku :-). Mladé jarní kopřivy jsou nejlepší. Přidejte si je do smoothie, udělejte z nich čaj, nápoj…

  • Quercetin. Také blokuje histamin, kromě toho podporuje imunitu. Můžete si ho koupit buď v tabletách, nebo jíst hodně potraviny, které ho obsahují (cibule – hlavně červená, česnek, jablka, libeček, pohanka…). V pylové sezoně bych asi doporučila spíše tablety.

  • Bromelain. Enzym obsažený v ananasu, který pomáhá, aby se quercetin vstřebal do těla. Bez něho tělo nedokáže quercetin dostatečně přijmout.

  • Vitamín C. Také pomáhá quercetinu, aby ho tělo přijalo. Ideální je brát vždy tuto trojkombinaci (quercetin, bromelain, vitamín C).

  • Jablečný ocet, kurkuma, čaj z čerstvého zázvoru. To jsou další přírodní blokátory histaminu.

  • Pomáhá prý také černucha setá, rozmarýn a šišák bajkalský, ale to nemám osobně vyzkoušené.

Proplachování nosu: sliznici se při alergii hodně uleví, když si budete proplachovat nos slanou vodou.

Pokud to jde, zkuste se vyhnout přímému kontaktu s alergeny, ale to je asi jasné :-).

Jak se trvale vyléčit z alergie na pyl

Psychika

Obrovskou roli hraje vždy psychika. Práce s ní může být při léčbě alergie naprosto klíčová. Nejen přímo v pylové sezoně, ale hlavně můžeme odstranit příčinu a vyléčit se natrvalo. Mně to pomohlo až neuvěřitelně. Celková dlouhodobá práce s myslí, ale i takové dvě speciální metody autosugesce přímo na alergie, které vás naučím.

Najít psychickou příčinu alergie může být docela oříšek, ale zkuste se zamyslet, zapátrat v podvědomí a ve vzpomínkách. Od kdy alergii máte? Co se v té době odehrávalo ve vašem životě? Jak jste se cítili? Vzpomenete si na konkrétní situace, které by mohly alergii vyvolat?

Může to být třeba nějaká potlačená agrese, kterou podvědomě otočíme proti sobě a postavíme se do role oběti. A abychom v roli oběti mohli pořád setrvávat, podvědomě chceme mít kolem sebe ten pyl, prach, zvířecí chlupy…

Nemusí to být agrese ve smyslu zloby, vzteku apod., můžeme být třeba doslova na někoho nebo něco alergičtí. Nebo se může odehrát jedna jediná situace, kdy si své emoce nezpracujeme, potlačíme je, uložíme je do podvědomí, úplně na to zapomeneme, a to později vyvolá alergii.

Další možností je Pavlovův reflex. Vzpomeňte si, jestli jste neprožili nějaký velký stres nebo trauma v době, kdy zrovna kvetly břízy (nebo jiné stromy, na které máte alergii). Pokud ano, mohlo se vám to zase uložit do podvědomí a příští rok, když začala pylová sezona, spustil se podmíněný reflex. Pyl mohl být vyhodnocen jako nebezpečí a imunitní systém na něj přehnaně reagoval.

Častá otázka bývá, jak „k alergii přišlo“ miminko. Tam to může být přenos z matky na dítě ještě v těhotenství. Matčiny strachy, traumata apod. Nebo dědičné faktory.

Někdy příčinu nedokážeme vypátrat. Ale nezoufejte, i tak je ale možné „říci mozku a tělu“, že už se nemusí ničeho bát, proti ničemu přehnaně bojovat, ani se stavět do role oběti.

V každém případě je potřeba hodně pracovat s psychikou. Vzdát se té role oběti, převzít vědomě zodpovědnost za svoje zdraví, vyřešit si případná stará traumata, změnit celkově myšlení…

psychika - alergieDají se použít různé autosugesce, meditace s vizualizací, můžete si udělat soukromý rituál odevzdání všeho nepotřebného z minulosti, skvělé jsou metody NLP, EFT, hypnóza apod.

Tuto část (o celkové, dlouhodobé práci s psychikou) nebudu teď do detailu rozepisovat, protože způsobů je opravdu strašně moc a každému pomůže třeba něco jiného. Zkuste zapátrat na internetu, co s vámi bude souznít.

Já jsem s myšlením pracovala hodně intenzivně. Nejen kvůli alergii, ale celkově, protože všechno se vším souvisí. Metody, které jsem používala já, a které mi pomáhaly kompletně přenastavit myšlení, odblokovat staré programy v podvědomí atd., jsem shromáždila v online kurzu Uzdravení změnou mysli.

2 metody autosugesce zaměřené na alergie

Teď vám ukážu dvě speciální metody, kterými ovlivníte přímo uzdravení z alergie. Jsou to takové formy autosugesce.

2 metody autosugesce při alergiiPokud víte, na co máte přesně alergii, použijte nejlépe první metodu. Kdo nevíte, na co jste alergičtí, můžete zkusit druhou. K jejich použití nepotřebujete znát ani příčinu alergie.

Já jsem používala hlavně první metodu, ta mi pomohla úplně neuvěřitelně. Později, když už jsem alergii neměla, jsem si tuhle autosugesci dělala ještě vždycky preventivně před pylovou sezónou.

Jejich popis je poměrně dlouhý, uložila jsem ho proto zvlášť, ve formátu pdf. Můžete si ho stáhnout zdarma tady>>

Posílení a zharmonizování imunity

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému. Vší silou jsem se proto snažila zlepšit imunitu, aby byla silná a v harmonii. Nejvíce mi asi pomohlo otužování v podobě mučení studenou sprchou každé ráno :-).

Úžasná věc je gel z Aloe Vera. Užívala jsem ho na imunitu dlouhodobě, nejen kvůli alergii. Ale na alergii je výborný i přímo v pylové sezoně, protože také dokáže blokovat histamin, stejně jako ty ostatní doplňky stravy, o kterých jsem psala výše.

Příčinou alergie mohou být také zanesená střeva, oslabená slezina nebo játra.

Detoxikace těla

Moc mi pomohlo také pročištění celého těla, hlavně jater. Základem jsou i zdravá střeva, po pročištění je potřeba jim dodat probiotika (formou kvašených potravin nebo koupená) a vůbec si je hýčkat :-). Hodně případů alergií (kožních nebo formou rýmy) začíná mimo jiné právě kvůli nerovnováze ve střevech.

Zdravá strava

Velký vliv má i to, co jíme. Větší, než si většina z nás asi myslí. Pylová alergie může být spojena i s intolerancí na některé potraviny, imunitní systém je pak o to zmatenější. Zkuste pro začátek vynechat úplně cukr, lepek, mléčné výrobky. Pak postupně zkoušejte jednotlivé potraviny, jestli jsou v pohodě. Docela častá je například (nečekaně) intolerance na rajčata. S alergií na břízu bývá spojena také alergie na lískové oříšky (můj případ) nebo jablka (případ kamaráda :-)). Ne že by intolerance na nějakou potravinu byla příčinou pylové alergie, nebo vynecháním té potraviny že by se alergie vyléčila, ale hodně tělu pomůžete.

Mít čisté tělo, vyživené vším, co potřebuje, je pro uzdravení z alergie podle mne hodně důležité. Můžete si přečíst moje články o zdravé výživě, případně si stáhnout seznam, co patří (a nepatří) do zdravého jídelníčku.

Od věci vůbec nejsou, alespoň dočasně, doplňky stravy, abyste tělo opravdu vyživili. Já mám moc ráda zelené potraviny – mladý ječmen a chlorellu (ta tělo zároveň čistí od těžkých kovů).