Ideálně zdravý člověk na jaře vybíhá ven, jásá, skotačí a energie mu tryská z uší :-). Když ale máme nějaké ty prohřešky ve zdravém životním stylu, v zimě „jedeme na plný plyn“ a nerespektujeme např. potřeby ledvin, k tomu započítáme psychická trápení, spoustu toxinů, kterým se v životě úplně nevyhneme (a neprovádíme běžně detoxikaci), nejspíš energií zas tolik neoplýváme. A z vlastní zkušenosti před lety vím, že „neoplýváme“ je hodně slabé slovo.
Jarní únava mívá svou příčinu i řešení
Na jaře je spousta lidí unavená, bolí je hlava, zhorší se jim zdravotní stav, objevují se například vyrážky, rýma… to už si zkrátka nedokážeme sami poradit s toxiny, které se přes zimu ještě více ukládají.
Naše tělo je ale strašně chytré a na jaře má samo snahu se pročistit. I zdravý člověk má těch škodlivin v sobě po zimě víc a organismus to moc dobře ví :-). Tudíž jaro je úplně ideální doba pro cílenou očistu. Když pomůžeme tělu v jeho přirozené snaze, všechno půjde snáz a efekt pocítíme hodně rychle.
Obzvlášť prospěšná bude jarní očista pro ty, kdo chtějí hubnout. Což není zrovna můj případ :-), ale pro jistotu tuhle informaci píšu, abyste si nepřidělali problémy. Toxiny se totiž mimo jiné ukládají hodně do tuků. Když se začneme tukových zásob zbavovat, toxiny se vyplaví do krve a doslova „otravují“ organismus. Takže jestli se snažíte shodit nějaké to kilo, raději k tomu přidejte i očistu.
Jarní očista
Každý jsme originál a funguje nám třeba něco trochu jiného než kamarádovi. Ale některé rady jsou užitečné pro každého a rozhodně tělu hodně pomůžete, když se jimi budete řídit. Následující seznam jsem se snažila sestavit právě z takovýchto postupů, klidně se do toho směle vrhněte :-). Nemusíte dělat všechno, vyberte si, co s vámi souzní.
Jedinou výjimkou je půst. Tam sami zvažte, v jaké podobě a jestli vůbec ho do jarní očisty chcete zařadit. Půldenní nebo jednodenní půst neublíží nikomu, ale u delších bych byla určitě opatrnější. Dejte na svoje pocity, a hlavně na předchozí zkušenosti.
Můžete si sami zvolit také délku očisty – někdo vydrží týden, i to se počítá :-), ideální jsou ale minimálně tři týdny nebo déle. Záleží, jaké způsoby si vyberete.
Základem je upravit jídelníček a nějakou formou podpořit játra, naši největší „čističku“.
Postupy na jarní detox
Jdeme na to, jarní detox může probíhat například takto :-):
1) Úprava jídelníčku
Upravit jídelníček bych doporučovala každému. Většinu následujících pravidel bychom ideálně měli dodržovat celý rok, nejen na jaře (já takhle jím v podstatě pořád, jen s obměnami v souladu s ročními obdobími).
Můžete si stáhnout zdarma pdf Zdravý jídelníček – co do něj patří. Pokud ale se zdravou výživou zatím moc nekamarádíte, zkuste alespoň teď, na jaře, na pár týdnů:
Úplně (nebo jak to dokážete) vynechat:
Přiznávám, že ačkoliv většinu z toho už vůbec nejím (nepiju), nebo v případě masa minimálně, kávu a skleničku dobrého vína si odpustím opravdu jen na jaře :-).
Naopak skvělé je ve větší míře do jídelníčku zařadit:
Jarní specialitky :-):
Nejsou jen jarní, ale na jaře jsou obzvlášť vítané:
Očistné bylinky
Doplňky stravy
Hodně pít
Aby se toxiny mohly z těla odplavit, je potřeba hodně pít, nejlépe čistou vodu nebo s citronem. Ráno nalačno je skvělá voda s jablečným octem.
2) Půst
Půst může mít mnoho podob. Záleží, jak se na něj cítíte (a jestli vůbec :-)).
3) Pohyb
Aby se tělo mohlo čistit a efektivně odvádět toxiny ven, potřebuje se hýbat.
4) Očistné procedury
5) Očista psychiky
Při jarní očistě bychom neměli zapomínat na svou mysl. Za trudomyslných zimních večerů dostala možná dost zabrat :-), je načase ji také provětrat a odlehčit. Zkuste nějakou formu meditace, dechová cvičení, provětrejte si hlavu v lese…
Úžasně k tomu přispěje i to, když si protřídíte věci a všechno, co nepotřebujete, vyřadíte: rozdáte, vyhodíte, prodáte… ostatní hezky srovnejte a ukliďte. Nevěřili byste, jak se vám tím pročistí i mysl a jaký klid to do vaší duše může přinést :-).
Moc vám držím palce, ať se vám jarní očista povede, ať to zvládnete a cítíte se jako znovuzrození :-). A když už budete pročištění, byla by škoda tělo hned zase začít zanášet. Zkuste co nejvíce zůstat u zdravých a hlavně „opravdových“ potravin, pravidelně se hýbat…
Kromě pdf co patří do zdravého jídelníčku, které jsem zmiňovala, najdete spoustu postupů, jak se průběžně během celého roku jemně čistit, v mé elektronické knížce Detoxikace od A do Z aneb návrat ke kořenům zdraví. Tam také popisuji hodně možností na hloubkovou detoxikaci, kterou bych jednou za delší čas každému také doporučovala.
A ještě odkazy na související články, ať to máte všechno pohromadě :-):
Detoxikace organismu: jedna z nejdůležitějších věcí k uzdravení >>
Hloubková detoxikace organismu: jak provést v těle generální úklid >>
Přeji vám úžasné jaro :-),
Nádhera. Hezký shrnuto. Vše je zde obsaženo. Při pročítání jsem chtěl doplnit klíčky, naklíčená semínka, ale byla tam… I ta voda, nejlépe citronová, po probuzení, na nakopnutí organizmu.
Lidsky, zkušeně, krásně řečeno.
Neváhejte! Hle! Zde máte hrubý návod. Neučinilíte-li, jste sami proti sobě!
Moc díky za krásná slova, Jaromíre, ať se Vám (nejen) očista daří, Jana
Se svolením autorky kopíruji její e-mail sem, do komentářů, třeba její tipy mohou pomoci i Vám. Já zmiňované pryskyřice osobně neznám, ale určitě se o nich něco pokusím dozvědět :-). Takže slibovaný e-mail:
Děkuji za velmi užitečné rady, Janinko. Já jsem pátrala ve svých stařičkých učebnicích a sešitech a objevila ještě něco, co mi hodně pomohlo a pomáhá a na co jsem v běhu času tak trochu zapomněla… a to jsou dvě pryskyřice… samozřejmě nejsou samospasitelné, ani neumí zázračně, ze dne na den vyléčit všechny neduhy… ale třeba někomu pomohou právě tím, že se podílejí na detoxikaci, působí protizánětlivě a v celku mírně. Ta opravdu očistná je pryskyřice guajaku léčivého, která má spoustu dalších pozitivních účinků, ale je třeba si ji z guajakového dřeva prostě vyvařit. A ta druhá je z kadidlovníku pilovitého (Boswellia serrata), která umí pohnout i se zastaralými záněty, ovlivnit pozitivně zdraví kloubů… je toho víc. Mnohem. A je to přírodní. A ještě něco… guajaková pryskyřice působí blahodárně na kašel, kdysi dávno, v dobách mých sestřičkovských začátků patřil výtažek z guajakové pryskyřice k oficiálním léčivům. A jako bonus tahle pryskyřice působí trochu jako neškodné anxiolytikum (proti strachu a úzkosti), jako myorelaxans (uvolňuje ztuhlé svaly) a když se vezme večer, tak se i dobře spí. Ale cesta k ní je přes vyváření ze dřeva. Ještě jednou dík KK
Jednoduše řečeno: NÁDHERA A PRAVDA. Sám mám dlouholeté stejné zkušenosti. Doporučuji každému. Díky. ☘️?❤️
Jaroslav
Moc děkuji, pane Jardo, přeji krásné jaro :-), Jana
Ostropestřec mariánský je i jako šumivý nápoj (cca 52 Kč/20tbl) v drogérii TETA, DM, byl i v Penny.
Anebo mletý 250 g v lékárně za 65Kč, 2x denně 2 čajové lžicky.
Samozřejmě tamtéž i jeho semena, 150 g/45 Kč. A kořen pamplišky 100g/75 Kč vvDEBĚTSILU. Možná jiná lékárna bude mít akci…
Moc díky za tipy. U šumivého nápoje bych asi váhala, jestli tam bude ostropestřec v dobré kvalitě, mám raději u všeho přírodní podobu, ale možná ano, ten výrobek neznám. Je skvělé, že se prodává v tolika formách, každý si může vybrat, co mu nejvíce sedí. Já osobně znám tinkturu, olej, semena a takovou jako pastu. Jana