Ideálně zdravý člověk na jaře vybíhá ven, jásá, skotačí a energie mu tryská z uší :-). Když ale máme nějaké ty prohřešky ve zdravém životním stylu, v zimě „jedeme na plný plyn“ a nerespektujeme např. potřeby ledvin, k tomu započítáme psychická trápení, spoustu toxinů, kterým se v životě úplně nevyhneme (a neprovádíme běžně detoxikaci), nejspíš energií zas tolik neoplýváme. A z vlastní zkušenosti před lety vím, že „neoplýváme“ je hodně slabé slovo.
Jarní únava mívá svou příčinu i řešení
Na jaře je spousta lidí unavená, bolí je hlava, zhorší se jim zdravotní stav, objevují se například vyrážky, rýma… to už si zkrátka nedokážeme sami poradit s toxiny, které se přes zimu ještě více ukládají.
Naše tělo je ale strašně chytré a na jaře má samo snahu se pročistit. I zdravý člověk má těch škodlivin v sobě po zimě víc a organismus to moc dobře ví :-). Tudíž jaro je úplně ideální doba pro cílenou očistu. Když pomůžeme tělu v jeho přirozené snaze, všechno půjde snáz a efekt pocítíme hodně rychle.
Obzvlášť prospěšná bude jarní očista pro ty, kdo chtějí hubnout. Což není zrovna můj případ :-), ale pro jistotu tuhle informaci píšu, abyste si nepřidělali problémy. Toxiny se totiž mimo jiné ukládají hodně do tuků. Když se začneme tukových zásob zbavovat, toxiny se vyplaví do krve a doslova „otravují“ organismus. Takže jestli se snažíte shodit nějaké to kilo, raději k tomu přidejte i očistu.
Jarní očista
Každý jsme originál a funguje nám třeba něco trochu jiného než kamarádovi. Ale některé rady jsou užitečné pro každého a rozhodně tělu hodně pomůžete, když se jimi budete řídit. Následující seznam jsem se snažila sestavit právě z takovýchto postupů, klidně se do toho směle vrhněte :-). Nemusíte dělat všechno, vyberte si, co s vámi souzní.
Jedinou výjimkou je půst. Tam sami zvažte, v jaké podobě a jestli vůbec ho do jarní očisty chcete zařadit. Půldenní nebo jednodenní půst neublíží nikomu, ale u delších bych byla určitě opatrnější. Dejte na svoje pocity, a hlavně na předchozí zkušenosti.
Můžete si sami zvolit také délku očisty – někdo vydrží týden, i to se počítá :-), ideální jsou ale minimálně tři týdny nebo déle. Záleží, jaké způsoby si vyberete.
Základem je upravit jídelníček a nějakou formou podpořit játra, naši největší „čističku“.
Postupy na jarní detox
Jdeme na to, jarní detox může probíhat například takto :-):
1) Úprava jídelníčku
Upravit jídelníček bych doporučovala každému. Většinu následujících pravidel bychom ideálně měli dodržovat celý rok, nejen na jaře (já takhle jím v podstatě pořád, jen s obměnami v souladu s ročními obdobími).
Můžete si stáhnout zdarma pdf Zdravý jídelníček – co do něj patří. Pokud ale se zdravou výživou zatím moc nekamarádíte, zkuste alespoň teď, na jaře, na pár týdnů:
Úplně (nebo jak to dokážete) vynechat:
cukr
mléko
bílé pečivo
uzeniny
slazené nápoje
polotovary
rafinované oleje
maso
kávu
alkohol
Přiznávám, že ačkoliv většinu z toho už vůbec nejím (nepiju), nebo v případě masa minimálně, kávu a skleničku dobrého vína si odpustím opravdu jen na jaře :-).
Naopak skvělé je ve větší míře do jídelníčku zařadit:
zeleninu (syrovou i tepelně upravenou): přes zimu jsme syrové zelenině až tolik neholdovali, teď si to můžeme vynahradit. Prospěšná je hlavně listová zelenina kvůli chlorofylu (na čerstvé salátky už se určitě těšíte :-)), ale játrům se bude moc líbit i mrkev, celer, petržel, brokolice, květák…
zelené natě: čerstvý šnitlík k jaru vyloženě patří :-), zrovna tak petrželka.
ovoce: veledůležitá pro očistu jsou jablka. Obsahují totiž pektin, který čistí náš trávicí trakt.
zeleninové vývary místo masokostních, na kterých jsme si pochutnávali v zimě.
klíčky. V klíčcích je koncentrováno obrovské množství všeho, co na jaře naše tělo potřebuje, aby se vyživilo.
kvašenou zeleninu. Ta je pro játra a střeva úplný balzám. Například lžíce pickles k jídlu klidně každý den.
Jarní specialitky :-):
Nejsou jen jarní, ale na jaře jsou obzvlášť vítané:
zeleninové šťávy. Například z mrkve nebo červené řepy jsou nedocenitelné.
smoothie, hlavně z divokých bylinek. Natrhejte si na procházce, co vám padne do oka: kopřivu, pampelišku, jitrocel, ptačinec… šup s tím do mixéru, přihoďte jeden kousek ovoce (nebo mrkev, červenou řepu…), semínka, klíčky, lžíci medu apod.
Očistné bylinky
ostropestřec mariánský je superbylinka pro játra. Bývá obsažen v jaterních čajích, dá se koupit i jako tinktura nebo olej.
typickými jarními čistícími bylinkami jsou kopřiva a pampeliška. Pomáhají játrům a ledvinám, čistí krev, mají hodně železa… Můžete si z nich připravit smoothie, čaj, nápoj, přidat je do salátu, kopřivu do špenátu…
Doplňky stravy
Kromě divokých zelených bylinek si můžete dopřát i chlorellu a mladý ječmen, tím také podpoříte detoxikaci.
Trávicí trakt krásně pročistíte například zeleným jílem, který na sebe dokáže vázat toxiny.