Od té doby, co bylo oficiálně zakázáno užívat koloidní stříbro vnitřně (povoleno je pouze vnější užití), vedou se o něm dlouhé diskuse. Jelikož ale velké množství lidí ho chce užívat dál, e-shopy obvykle uvádějí dvojí informace: jedny povolené a druhé (ty k vnitřnímu užití) s podtitulkem typu „dříve se užívalo takto“.

Vzhledem k výše uvedenému zákazu je následující článek a návody v něm uvedené pouze vyjádření mého soukromého názoru, popsání mých osobních zkušeností, nelze je brát jako oficiální doporučení. Nikoho nenabádám k jeho užívání, nepřebírám jakoukoliv zodpovědnost.

Koloidní stříbro „přepralo“ mého stafylokoka

Pokud jde o vnitřní užívání v určitých, jednorázových případech, jsem rozhodně v „táboře zastánců“. Kdysi mi koloidní stříbro pomohlo zlikvidovat stafylokoka v nose, o kterém lékaři tvrdili, že se ho už nikdy nezbavím. Říkali mi, že budu ráda, když to udržím v tomto stavu pár let a že se vše bude pravděpodobně spíše zhoršovat. Ani prý nemá cenu brát žádná antibiotika, na 99 % nezaberou. To mě ale neznali :-).

Jimi předepsané kortikoidy jsem nebrala a jejich pesimistický názor se snažila z hlavy vytěsnit. Naopak jsem se jednoznačně rozhodla, že se uzdravím.

Toto je u všech nemocí obecně nejdůležitější: být rozhodnutá/-ý se uzdravit za každou cenu a věřit tomu.

Zapátrala jsem kde se dalo, objevila koloidní stříbro a do půl roku nebylo po stafylokokovi ani památky :-).

Vzhledem k tomu, že bylo pravděpodobné, že „milý“ stafylokok si vesele žije ještě jinde než jenom v mém nose, rozhodla jsem se pro kombinaci vnitřní kúry a intenzivního stříkání do nosu. Pokud máte „jenom“ rýmu, bolest v krku apod., určitě bude stačit stříkat lokálně do nosu nebo do krku.

Co je koloidní stříbro – účinky
Jedná se o ryzí metalické stříbro rozložené v destilované vodě. Díky velmi malé velikosti částic snadno proniká k patogenním mikroorganismům. Spolehlivě prý ničí všechny druhy bakterií, v případě virů je efekt podle některých zdrojů o něco málo menší (podle jiných je stejně silný), ale mělo by určitě fungovat ve velké míře i na ně, rovněž pak na plísně atd.

Jak se užívá

V návodu se píše toto:

 • Vnitřní užití je nejlepší ráno a večer nalačno (případně – pokud je uvedeno – častěji). Převalujte co nejdéle v ústech a poté polkněte.

 • Pijte alespoň 2 litry čisté vody denně, aby se patogeny odplavily a nezatěžovaly organismus. Pokud se cítíte malátní, snižte na několik dní dávku. Jakmile se budete cítit zase dobře, začněte postupně opět zvyšovat.

 • Po užívání koloidního stříbra je potřeba doplnit „přátelské“ bakterie ve střevech. Sice jsou ničeny jen v případě vysokého a dlouhodobého dávkování, ale je lepší to nepodcenit. V lékárně se prodávají laktobacily určené po léčbě antibiotiky.

 • Užívejte maximálně měsíc, poté je vhodné udělat pauzu.

 • Další variantou je stříkání koloidního stříbra lokálně – do nosu a do krku.

 • Koloidní stříbro by neměly užívat děti do 3 let, těhotné a kojící ženy.

1)   Základní 21 denní čistící kúra (vnitřní užití)

Tato kúra prý pročistí tělo od všech patogenů (viry, bakterie, plísně). Absolvovala jsem ji asi rok po vyléčení ze stafylokoka. Následující dávkování je pro koncentraci 20 ppm:

 • prvních 7 dnů 2 x denně 4 ml (vnitřně)
 • druhých 7 dnů 2 x denně 8 ml
 • třetích 7 dnů 3 x denně 8 ml

2)   Chřipka, infekce dýchacích cest, stafylokok, streptokok

Doporučovaná množství jsem tehdy našla různá, ale v průměru odpovídaly následujícímu postupu (takto jsem užívala já proti stafylokokovi v nose, vnitřně asi měsíc a několik měsíců stříkání do nosu):

 • zpočátku 3 x denně 20 až 30 ml (vnitřně) – ideální je rozdělit ještě do více dávek než 3 x denně, toto množství užívat maximálně 5 dní
 • po zmírnění příznaků 3 x denně 8 ml
 • ke konci nemoci 2 x denně 8 ml
 • zároveň každou 1 až 2 hodiny stříkat do nosu (do krku) – po zmírnění příznaků ve větších časových odstupech

3)   Rýma nebo bolest v krku bez celkového oslabení, bez teploty apod.

 • každou 1 až 2 hodiny stříkat do nosu (do krku)

4)   Další možnosti využití

(nemám vyzkoušeno, ale věřím, že funguje, na vnější užití je i oficiálně povoleno)

 • popáleniny, nemoci kůže, akné (potírat)
 • hojení ran (polít, nastříkat)
 • lymská borelióza (vnitřně)
 • záněty močových cest (vnitřně)
 • salmonelóza (vnitřně)
 • ušní infekce (stříkat nebo kapat)
 • záněty očí (kapat)
 • záněty v ústní dutině (vyplachovat)
 • žaludeční problémy (vnitřně)
 • vaginální mykózy (výplachy)
 • štípnutí hmyzem (potírat)
 • nastříkat do podpaží jako deodorant nebo např. na vyprané ponožky – eliminuje pachy :-).
 • dezinfekce vody

Jaké koloidní stříbro koupit

Koloidní stříbro je doporučeno skladovat v tmavé skleněné nádoběNa internetu naleznete koloidní stříbro od mnoha výrobců. Je potřeba vybrat opravdu kvalitní – někteří výrobci si nechávají dělat atesty apod. Pokud mi napíšete (viz kontakty), pošlu vám ráda odkaz, které jsem si tehdy vybrala, plus odkazy na další výrobce, na které mám doporučení (nejsem ničí distributor).

Mělo by se prodávat i v některých lékárnách – nemám vyzkoušeno (oficiálně pouze pro vnější užití). Já osobně preferuji nákup od přímého výrobce než hromadnou výrobu distribuovanou do lékáren – už kvůli časové prodlevě, než se k zákazníkovi stříbro dostane – při dlouhém skladování může pomalu ztrácet svou účinnost.

Existují různé koncentrace, nejčastěji se používá 10 nebo 20 ppm – já jsem na doporučení volila 20.

Skladování

Ideální je tmavá nádoba, ve skříňce apod., pokojová teplota, ale hlavně co nejdále od zdrojů magnetického záření (televize, mobily, mikrovlnka, počítače).

Proč bylo zakázáno vnitřní užití koloidního stříbra

Údajně protože nebyla vědecky prokázána jeho neškodnost. Jedním z hlavních důvodů je (podle mne v podstatě teoretické) nebezpečí argirie – tj. zešednutí kůže. Ta by však mohla hrozit pouze v případě, že bychom pili obrovské množství po velmi dlouhou dobu, např. trvale několik let.

Lidé se rovněž bojí usazování stříbra coby těžkého kovu v těle. Usazují se však částice stříbra pouze mnohonásobně větší (nad 1000 nm), než jaké jsou v koloidním stříbru (4 nm). Ty by se měly vyloučit z těla v řádu několika dnů. Oproti stříbru jsou naopak nebezpečné např. rtuť nebo olovo, které se v těle hromadí snadno. (Uvedená čísla vycházejí z uskutečněných studií.)

Můj názor a zkušenosti s koloidním stříbrem

V souvislosti s argirií jsem důkazem neškodnosti :-). Vnitřně jsem užívala koloidní stříbro asi měsíc v poměrně velkých dávkách, stříkala si často do nosu (několik měsíců) a ještě jsem nezešedla, zešedl jenom ten stafylokok :-). Žádné jiné vedlejší účinky na sobě nepozoruji. Osobně jsem na základě prostudování informací toho názoru, že pokud ho nepijeme po litrech, tak tělu neškodí, naopak může hodně pomoci.

Ale je na každém, aby se svobodně rozhodl, našel si další informace atd., nikoho k užívání rozhodně nenabádám. Jen mi přišlo škoda nepodělit se o svou zkušenost :-). V současnosti ho používám občas formou stříkání do nosu a do krku, když cítím, že „na mě něco leze“. Pro vnitřní užívání bych se asi rozhodla opět jen v případě nějakého problému typu stafylokok, borelioza apod. Případně udělat jednorázově zmiňovanou očistnou kúru. Jinak bych spíše raději volila jiné způsoby léčby, ve velkém, preventivně apod. bych raději koloidní stříbro neužívala, člověk nikdy neví :-).

Rada na závěr: posilujte celkově svou imunitu a pročistěte organismus

Jak jsem psala, koloidní stříbro mi pomohlo se úplně zbavit stafylokoka v nose. Nespoléhala jsem ale v žádném případě jenom na stříbro,  nebrala jsem ho jako zázračný lék, který za mě všechno vyřeší. Snažila jsem se posílit i celkově imunitu, být psychicky vyrovnaná. Hodně k uzdravení přispělo i to, že jsem pořádně pročistila tělo, snažila se mu dodat všechno, co potřebuje atd., zkrátka jsem se snažila se sebou něco udělat celkově.

Naprosto klíčová ale podle mne byla soustavná práce s psychikou. Musela jsem jít hluboko do svého podvědomí a pročistit si tam všechno, co mi bránilo v uzdravení a co v podstatě dovolilo, aby se vůbec nějaký stafylokok v mém nose takhle usadil. Hodně z toho se týkalo nejrůznějších vztahů. Moc mi pomohlo hluboké odpuštění všeho všem, včetně sobě sama. Pokud byste se do něčeho takového chtěli pustit, můžete si stáhnout zdarma moji meditaci odpuštění. 

Jana

 • Pokud byste rádi dostávali upozornění na nové články, napište mi prosím e-mail zde >>