Myslím, že každá žena, která zažila kvasinkové vaginální infekce, vám potvrdí, že je to takový „nežádoucí návštěvník“, který přichází opakovaně a zbavit se ho není žádná legrace. Pracně se vyléčíte, pak přijdou jedny antibiotika nebo návštěva bazénu a můžete začít znovu. Ale dobrá zpráva je – jde to. Můžete se jich zbavit natrvalo. Vím o tom své…
Před lety jsem si s nimi něco užila. Akutní stav jsem vždycky poměrně rychle přeléčila, ale stačila krátká doba a byly tu zpátky. Teprve když jsem se začala léčit celkově, začalo to přinášet výsledky. A to je také moje hlavní rada:
Při akutní infekci se vylečte, ale pak se snažte tělu celkově pomoci, jinak to bude takový sisyfofský boj.
Čím dál častěji mi do e-mailu píšete prosby o radu, rozhodla jsem se proto sepsat všechny své zkušenosti do článku a pomoci tím co nejvíce z vás.
Příčiny vaginálních kvasinkových infekcí
Spouštěčů akutní kvasinkové infekce může být hodně. Z vlastní zkušenosti vím, že mezi nejčastější záškodníky patří:
Antibiotika: zničí probiotické kultury a tělo je proti kvasinkám bezmocné (když už opravdu nutně musíte brát antibiotika, důkladně si pak doplňte probiotika – směs laktobacilů).
Antikoncepce: naruší přirozený hormonální systém, což se kvasinkám obzvlášť líbí.
Někdy i kondom – příliš podrážděná sliznice se pak nedokáže bránit.
Stres, psychická nevyrovnanost, vyčerpání.
Nevhodné mýdlo (sprchový gel) na mytí intimních partií.
Přenášení mezi partnery jako ping-pong (muži většinou žádné vnější projevy nemají a přítomnost kvasinek nepoznají). Pozor na nevěru (s tím zkušenosti nemám :-), ale od muže můžete chytit kvasinky velice snadno).
Příliš mnoho sladkostí – oslavy, kde se stoly prohýbají pod dorty, kvasinky milují. Nejen vy, ale i ony přímo zbožňují cukr a když použiju slova Járy Cimrmana – strašně rychle se množí :-).
Používání tamponů: lepší jsou látkové vložky, menstruační kalíšek nebo tampony alespoň z přírodního materiálu (jde o to, že klasické tampony a vložky obsahují jedovatý dioxin a další chemické látky).
Mezi další příčiny může patřit nošení příliš těsného prádla nebo užívání léků, kromě antibiotik také např. kortikoidů.
Opravdové příčiny
Ale: toto, vše, co jsem vyjmenovala, nemusí žádné problémy způsobit, pokud máme v těle správné vnitřní prostředí, ve kterém se kvasinkám nelíbí, máme silnou imunitu atd. Zdravý organismus si dokáže celkem hravě poradit i s užíváním jedněch antibiotik nebo se spořádáním celého talíře kremrolí.
Pokud kvasinkovou infekcí onemocníte, je to jenom důsledek. Známka toho, že vnitřní prostředí těla je nějak narušené a váš imunitní systém pokulhává. Pak se můžete léčit, jak chcete, kvasinky budou schované čekat na svou příležitost a stačí jeden ze spouštěčů popsaných výše a máte je zpátky.
Zařiďte, aby se kvasinkám u vás nelíbilo
Jediným trvalým řešením, jak se mi osobně potvrdilo, je změnit vnitřní prostředí těla správnou stravou, posílit imunitu, pročistit celý organismus od letitých nánosů všeho možného i nemožného a dodat mu všechno, co potřebuje (živiny, minerály, probiotika…).
Detoxikaci těla považuji v tomto za opravdu velmi důležitou (a nejen při problémech s kvasinkami), mě tehdy doslova zachránila. Pokud by vás to zajímalo, všechny svoje zkušenosti, návody a tipy jsem sepsala do tohoto eBooku >>
A když k tomu přidáte odbourání stresu a odstranění psychických bloků a příčin, pak se vám kvasinky budou vyhýbat obloukem, najdou si jiného „kamaráda“. Často totiž máme v podvědomí různé programy a bloky, které jsme nasbírali během života, hlavně v dětství, a v dospělosti pak máme různé fyzické nemoci nebo psychické problémy. Ukázky, jak to může v principu fungovat, jsem popsala v článku Vliv dětství na moje zdraví aneb jak uzdravit mysl.
Co dělat, když už máte akutní problém
S akutní vaginální infekcí už mnohdy nic moc nenaděláte, musíte ji přeléčit. O to víc je pak potřeba myslet na prevenci a pomoci tělu celkově. Ale pokud už máte problém, sepsala jsem svoje tipy, co mám vyzkoušeno, že pomáhá:
V počáteční fázi je někdy možné vše ještě zachránit dodáním probiotik přímo do pochvy: mně se osvědčily kapsle Gynocaps. Obsahují laktobacilus, snižují pH v pochvě a pokud nemáte infekci ještě „rozjetou“, dokážou ji často zastavit. Kapsle jsou dobré i preventivně po návštěvě bazénu apod.
Už jsem dlouho tyto problémy naštěstí neměla – a mezitím se na trhu objevily i další podobné přípravky. Nemám je vyzkoušené, ale hodně se doporučuje Multi acidophilus – také obsahuje laktobacily a pomůže obnovit přirozené prostředí v pochvě. V lékárně vám určitě poradí i další výrobky.
Mezi skvělé přírodní prostředky, které při infekci pomáhají, patří např.:
- oreganový olej – prodává se i v kapslích
- kokosový olej – zvnějšku potírat i dávat dovnitř do pochvy
- čaj lapacho – pít, ale i zavést si na noc tampon v lapachu namočený (tampon z přírodních materiálů, bez chemie, ne klasický)
- koloidní stříbro 20 ppm (případně koloidní stříbro se zinkem) – 3 x denně vnitřně nalačno 8 ml, plus výplachy pochvy
- olej z grepových jader – na potírání
Co nemám vyzkoušené, ale hodně se doporučuje:
- boraxové kapsle. Naplnit boraxem velkou želatinovou kapsli a aplikovat do pochvy na noc (1 až 2 týdny). Nevím, v jaké formě (a jestli vůbec) se dá borax sehnat, ale tuším, že se v lékárně prodávají boraxové globule (jestli je to totéž nebo ne, to netuším :-)). Borax prý působí přímo zázračně.
- další, co ještě hodně doporučují, je Secret ceres od firmy Vital vibe – tyčinka, která se zavede do pochvy. Je dost drahá, ale chválí si ji (nezkoušela jsem ji).
Když už se infekce moc „rozjela“, občas už bohužel nepomohlo nic přírodního a musela jsem sáhnout po lécích (volně prodejný je např. Gyno-pevaryl – čípky plus krém – ten většinou zabral, ale nepoužívejte ho často, opakovaně, raději se poraďte s lékařem). Navíc infekcí může být více typů a ne na každý z nich tento lék zafunguje. Pokud už máte velké problémy, návštěvu lékaře doporučuji tak jako tak.
V každém případě se snažte dodržovat protikvasinkovou dietu, kterou popisuji ve druhém díle článku.
Také nezapomeňte, že se musíte přeléčit vy i váš partner, abyste si infekci nepředávali pořád dokola.
Tak to byly moje tipy, jak si pomoci při akutních potížích. Ve druhém díle článku se podíváme na to, jak se z této lapálie dostat natrvalo a dát kvasinkám navždycky sbohem.
Nebojte, je to fakt možné :-)…
Jana