Kdybych si mohla vybrat jenom jednu metodu, se kterou budu pracovat, když mám nějaký problém a vím, že psychika v tom hraje roli (což hraje skoro ve všem), vybrala bych si rozhodně meditaci spojenou s vizualizací. Praktikuju ji v různých podobách už přes dvacet let a je to (alespoň pro mě) to nejlepší, co mi pomáhá.

Nejprve trocha teorie, proč to funguje :-):

Jak lidská psychika ovlivňuje fyzické procesy v těle

Když máme určité myšlenky a emoce (například se trápíme, že nám někdo ublížil), jsme naladěni na frekvenci, která tomu odpovídá. Jsme na nějaké energetické úrovni. A tahle energie, kterou vyzařujeme, přitahuje energii sobě podobnou. V reálu to znamená, že se pak dostáváme do dalších a dalších situací, kdy nám někdo ublíží. 

Já úplně vždycky cítím, když jednám, jak já říkám, z pozice těch nižších energií. Kdy se třeba nechám rozhodit emotivní reakcí někoho druhého a nedokážu v tu chvíli zareagovat s nadhledem a velkorysostí, nebrat si to osobně atd.

mozek ovlivňuje celé naše těloV takové chvíli můj mozek jakoby naskočí na vyjetou dálnici, na vzorce chování, které jsem mívala dříve, a na chvilku zapomene, že vedle už dávno vede sice užší, zato o moc hezčí cesta :-).

Když si tohle v tu chvíli uvědomím, bývá už potom docela snadné to stopnout a vědomě přehodit výhybku :-).

Vím ale moc dobře, jak je těžké ty vyjeté koleje úplně změnit. Funguje to totiž takhle:

 • Například se pohádáme s kamarádem. Mozek v tu chvíli vyšle do těla signály, které odpovídají našim myšlenkám a emocím. Tělo na to zareaguje, v tomto případě vyloučí stresové hormony.

 • Pak třeba uplyne pár hodin, ale my na tu hádku pořád myslíme. Mozek nepozná, že už to není realita, a poslušně vyšle do těla tytéž signály.

 • Pak nás to trápí a druhý den se někomu vypovídáme. Znovu si to přehráváme v hlavě a mozek i tělo zase zafungují stejně.

 • Tělo si na tuhle specifickou chemii, kterou v pravidelných dávkách dostává, zvykne, v podstatě je to návyková látka. A podvědomě ji vlastně i později vyžaduje. Proto je tak těžké své myšlení a emoce změnit, protože náš mozek i tělo to sabotují, chtějí to „své známé“ a stahují nás zpátky.

 • Takhle si postupně vytváříme v hlavě „dálnici“, posilujeme pořád tatáž nervová zakončení.

 • Navíc „díky“ energii, kterou pořád dokola vysíláme, přitahujeme podobné lidi a situace, takže máme příležitost prožít zas a znovu podobné pocity.

Z toho je jasné, že naše myšlenky a emoce zásadně ovlivňují, jakou chemii tělo dostává, jaké hormony se začnou vylučovat, jak budou fungovat (nebo nefungovat) orgány (zvláště při vyloučení stresových hormonů dostávají hodně zabrat). A nezáleží na tom, jestli ty myšlenky a emoce vznikly při reálné situaci, nebo jsou to jenom naše představy.

meditaceCož je vlastně skvělá zpráva :-), protože meditací s vizualizací, kdy si navodíme ty správné myšlenky a emoce (funguje to samozřejmě nejen v tom negativním smyslu, ale právě i v pozitivním), můžeme svůj život a zdraví hodně ovlivňovat k dobrému. Mozek nepozná, že si to jenom představujeme.

Ve zkratce :-):

Nová myšlenka a nová emoce = vytvoří se nová nervová zakončení = nové obvody v mozku = jiná chemie do těla = jiná reakce těla.

Novými myšlenkami a emocemi svůj mozek doslova měníme. Nejenže bychom si přáli být šťastní a své tělo podpořit v uzdravování, my se šťastní opravdu začneme cítit a svoje tělo vědomě podporovat. Ty staré dálnice zahrabeme a vytvoříme si krásné, nové cesty.

Mně tohle funguje úplně fantasticky :-). Pojďme to zkusit:

Meditace s vizualizací – jak meditovat

 • Nejlepší je meditovat ráno nebo večer. Vzhledem k tomu, že já večer většinou při tom usnu, tak mám radši ráno :-).

 • Předem si promyslete, co přesně si budete vizualizovat. Vymyslete si situaci, jako by se vám vaše přání už splnilo. Jste zdraví, plní energie, cítíte se šťastní.

  Kde jste? Co děláte? Kdo je tam s vámi? Můžete si vzpomenout na nějakou chvíli z minulosti, kdy jste opravdu zdraví byli a cítili jste se skvěle. Nebo si nějakou vymyslete, jak by to ideálně mělo vypadat.

 • Sedněte si tak, aby páteř byla vzpřímená, je to lepší než ležet. Ale záleží na vás.

 • Teď byste se měli dostat do hladiny alfa. Jak to udělat, se dočtete třeba tady >>

 • Začněte si vizualizovat tu situaci. Zapojte do toho všechny smysly. Co vidíte, slyšíte? Jakou teplotu má třeba písek pod vašima nohama? Čeho se dotýkáte, jaký to má povrch? Voní nějak vzduch nebo stromy, květiny?

  vizualizace přáníMozek si vytvoří takový model budoucí reality a začne podle ní fungovat.

  Do své představy zapojte jak myšlenky, tak emoce. Co nejvíc pozitivních emocí. Berte to tak, že už se vám přání splnilo. Už jste zdraví. Prociťte co nejintenzivněji vděčnost za své uzdravení. Žijte v tu chvíli ve své nové realitě, jako by to byla skutečnost. Prožívání emocí je při vizualizaci hodně důležité.

 • Až skončíte s meditací, uchovejte si v sobě ty pocity. Ale nijak na výsledku nelpěte, nezkoumejte pořád, jestli se něco mění apod. :-). Berte všechno s lehkostí a přesvědčením, že výsledek se v pravý čas dostaví.

Mně tyhle vizualizace opravdu moc pomohly. Dělám je dodnes, i když už třeba ne kvůli zdraví (to je naštěstí už dlouho v pohodě), ale funguje to i na různé jiné věci :-). Vyzkoušejte to, pořádně se do toho vžijte a užijte si to :-).

Jana

Také si můžete zdarma stáhnout vedenou meditaci (formát mp3) na aktivaci samoléčení >>

Nebo se můžete mrknout na mých 7 vedených meditací pro uzdravení těla i mysli. Každá z nich je na konkrétní téma a dohromady tvoří celek, který vám může pomoci udělat pozitivní změny v životě nejen v oblasti zdraví.

 • Pokud byste rádi dostávali upozornění na nové články, napište mi prosím e-mail zde >>