Vzpomínám na chvíle, kdy jsem se strašně snažila uzdravit, ale s každou další nemocí, s každými dalšími antibiotiky přicházela rezignace, zklamání, strach, že už nikdy nebudu „normálně“ žít. Všichni mi říkali, že musím myslet pozitivně, věřit tomu, že se uzdravím, že síla myšlenky hraje velkou roli…

Když jsem byla pár týdnů zdravá, tak jsem měla vždycky obrovskou chuť to dokázat, ale pak jsem se zase jednoho dne probudila s bolestí v krku nebo s horečkou. A hned jsem měla před očima sezení v čekárně lékaře, antibiotika, minimálně tři týdny v posteli… možná se v tom také vidíte.

Pak jsem časem pochopila, jak je opravdu důležité, abych pracovala se svou psychikou, byť po malých krůčcích, vyčistila staré „programy v hlavě“, přenastavila komplet svoje myšlení.

V tomhle článku se chci zaměřit na jednu konkrétní věc z toho všeho: sílu jednotlivých myšlenek.

Síla myšlenky je obrovská: dává pokyn buňkám v těle

Myslím, že teprve když jsem 100% uvěřila a uvědomila si naplno, jak obrovskou moc naše myšlenky a emoce mají, když jsem si našla pro sebe různé důkazy, začala jsem tohle téma brát opravdu vážně. Přesunula jsem ho z kategorie „to je přece jasné, to ví každý, však se snažím myslet pozitivně, ale já teď hlavně potřebuju nějaký lék, bylinku, něco reálného, co mi doopravdy pomůže“ do kategorie „to, jak myslím, je naprosto zásadní a musím to dát na první místo“.

Proto píšu tenhle článek. Aby to třeba některým z vás docvaklo :-). Abyste měli šanci se snadněji uzdravit, přestože jste už o síle myšlenek četli a slyšeli určitě mnohokrát a přijde vám to jako samozřejmá věc.

Jedno je jasné: abychom se uzdravili, musíme 100% věřit, že je to možné. A všechny svoje myšlenky směřovat k uzdravení. Protože právě myšlenkami a emocemi dáváme buňkám v těle doslova pokyn, jak se mají chovat (prostřednictvím mozku se aktivují chemické procesy, začnou se vylučovat hormony odpovídající našim emocím atd.).

myšlenky - mozekKdyž nás občas napadne něco negativního, nic se neděje, to je samozřejmě normální. Ale pokud nás napadají opakovaně stejné myšlenky, tak se v mozku „usadí“, vytvoří postupně pomyslné vyjeté koleje jako na silnici a jakmile se dostaneme do situace podobné té z minulosti, přepínáme na autopilota.

Například se vzbudím, mám kašel a okamžitě mě napadne, že zase budu měsíc nemocná. A tím pádem budu… moje buňky a můj imunitní systém poslechnou mé myšlenky. Mimochodem – znáte určitě pořekadlo, že rýma trvá s doktorem týden, bez doktora 7 dní. Věříme tomu a poslušně ji opravdu ten týden většinou máme. Přitom to vůbec není nutné…

Důkazy z oboru psychoneuroimunologie

Jedním z důkazů síly myšlenek jsou pro mne výsledky oboru, který se nazývá psychoneuroimunologie (propojení psychiky, imunity a nervových spojení v těle). Laicky řečeno – náš imunitní systém se vždycky zachová podle toho, co si myslíme a jaké emoce prožíváme.

Když se zabýváme myšlenkami, jak jsme zdraví, emočně prožíváme pocity zdraví (přestože jsme nemocní), je dokázáno, že začnou růst tzv. neurity (nervová zakončení), spojovat se s dalšími nervovými zakončeními a vysílat signály do mozku, aby tělo zahájilo uzdravovací proces.

Kvantová fyzika (medicína) mluví také jasně

síla myšlenkyMohli bychom zabrousit také do kvantové fyziky. Určitě se vám někdy stalo, že jste měli špatnou náladu a celý den jste se potkávali s lidmi, kteří na tom byli podobně. Nebo že člověk, který jindy reaguje s úsměvem, byl najednou nepříjemný. Já to registruju hlavně v opačných případech: když jsem vyrovnaná, veselá, mám hezké myšlenky a vyzařuju pozitivní energii, pak se setkávám u lidí s krásnými reakcemi, až mě to někdy mile zaskočí.

Kvantová fyzika má pro to logické vysvětlení: naše tělo je vlastně jedno velké energetické pole. V každý okamžik vyzařujeme určité vibrace (ovlivněné mimo jiné právě našimi myšlenkami a emocemi), vysíláme energie a podle jejich kvality přitahujeme různé lidi nebo situace.

Tuhle energii můžeme krásně využít k uzdravení tím, že budeme kontrolovat, jak myslíme, budeme využívat různé metody autosugesce, vizualizace apod. Zaměříme zkrátka všechnu energii jedním směrem.

Tématy kvantové fyziky v souvislosti s uzdravováním se zabývá například Bruce Lipton (moc doporučuji jeho videa na youtube).

Staré známé (a fungující) placebo

Určitě jste slyšeli pojem placebo efekt, nejspíš ve spojení s účinky léků. Například když věříme, že jsme si vzali lék proti bolesti a že zabere do dvaceti minut (přestože je to reálně třeba jenom cukrová pilulka), tak svými myšlenkami doslova naprogramujeme svůj mozek a nervový systém. Tělo dostane pokyn a začne si samo vytvářet svůj vlastní lék proti bolesti. Takže dvacet minut uplyne a bolest opravdu přestane. Placebo nefunguje úplně na všechny, ale pokud lidé věří v sílu onoho „léku“, pak na ně opravdu zapůsobí.

Je to mnohokrát dokázáno a je to úžasné, ale bohužel to funguje i obráceně (říká se tomu nocebo) – když soustředíme myšlenky na nemoc, na bolest apod., tak si danou nemoc můžeme přivolat, prodloužit ji nebo dokonce zemřít (jsou známé případy, kdy jeden z partnerů zemřel a druhý odešel za ním po velmi krátké době, protože to tak chtěl).

Vzpomněla jsem si také na jeden dávný dokumentární seriál o nemocech (myslím, že se jmenoval Diagnóza) – členové štábu po natáčení říkali, že postupně prodělali všechny nemoci, o kterých točili. Bylo to samozřejmě řečeno s nadsázkou, ale prý to nebylo daleko od pravdy, svými myšlenkami si některé nemoci opravdu přitáhli.

Pojďme na konkrétní reálné ukázky a důkazy:

 • Přechod přes žhavé uhlí

  Já jsem se takového semináře osobně nezúčastnila, ale slyšela jsem opravdu upřímné vyprávění několika mých kamarádů, kteří tím prošli. A přešli :-), přestože to odporuje všem zákonům fyziky.

  Je to celé o koncentraci myšlenek (hodně se pracuje s hladinou alfa, ve které svůj mozek můžeme vědomě nejlépe ovlivňovat), o víře, že ten pás žhavého uhlí prostě přejdete a nespálíte se. Jaký větší důkaz o síle myšlenek bych měla chtít?

 • Testy placebo efektu u astmatiků

  Vídeňští lékaři všem testovaným podali neškodnou cukrovou pilulku. Polovině z nich řekli, že dostávají lék proti astmatu, druhé skupině naopak – že tato látka astma vyvolává. Jak myslíte, že to dopadlo?

  Většině účastníků z první skupiny se ulevilo a začalo se jim lépe dýchat, téměř všem z druhé skupiny se přitížilo a skoro polovina z nich dostala regulérní astmatický záchvat. Síla myšlenky byla silnější než látka, kterou dostali.

  Tím vůbec nechci tvrdit, že léky nefungují, ale svými myšlenkami můžeme ovlivnit nejen jejich působení, ale i celkově náš zdravotní stav.

 • Životní příběhy: Clemens Kuby a Joe Dispenza

  Hodně mě přesvědčily i příběhy těchto dvou pánů. Oba dokázali podle lékařů něco naprosto nemožného. Clemens si pomocí myšlenek vyrobil „objížďku“ přerušené míchy, Joe zrekonstruoval „pouhou“ vizualizací několik obratlů. Oba se postavili na nohy a vrátili do života.

  Na internetu o nich lze najít spoustu informací, můžete si přečíst i jejich knihy: Clemens Kuby: Léčení – zázrak v nás, Joe Dispenza – Zbavte se zvyku být sami sebou a další zajímavé knížky.

Ještě pár ukázek „z mé vlastní kuchyně“ :-):

 • Nevolnost při jízdě autem

  Když jsem byla malá, dělalo se mi špatně v autě. Pokaždé, když jsme někam jeli. Brala jsem to dlouhodobě jako fakt, už jsem si pak vždycky sedala do auta s tím, že mi zase bude špatně. A samozřejmě bylo. Můj mozek dostával ještě další utvrzení, „že to má zařídit“, v podobě igelitových sáčků od maminky, připravených na klíně, častých dotazů, jestli mi ještě není špatně…

  Pamatuju si na moment, kdy mi bylo asi 16 a já si jednoho dne před jízdou řekla, že tentokrát mi bude dobře. Začala jsem zkrátka očekávat, že to bude v pohodě. Během cesty jsem se bavila s ostatními, vtipkovala a na to, že by mi zase mohlo být špatně, vůbec nemyslela. Ti, se kterými jsem jela, vůbec netušili, že takové problémy mám, tak o tom nemluvili a dopadlo to dobře :-).

  Ne že by mi od té doby už nikdy nebylo ani trošku špatně, ale postupně jsem svůj mozek naučila myslet jinak a vydávat všem buňkám v těle jiné příkazy.

  (později jsem zjistila, že na to, aby se vám v autě nedělalo špatně, existuje také akupresurní bod – popisuji ho v článku Akupresurní body – mých 7 vyzkoušených favoritů>>)

 • Strach z toulavých psů

  Také jsem mívala panický strach z volně pobíhajících psů. Kdykoliv jsme šli v partě lidí, jich si žádný pes ani nevšiml a rovnou si to namířil ke mně. Prostě jsem pro něj vysílala ty „správné“ energie. V takové řecké Meteoře jsem si toho před lety užila nepočítaně :-). A bylo to tak opravdu vždycky, to nemohla být náhoda, kamarádi začali kvůli mně nosit klacky a kameny, aby mě chránili :-).

  Až nedávno jsem na tomhle hodně psychicky zapracovala a najednou jsem toulavým psům většinou ukradená. Tedy pokud nenesu zrovna zbytky jídla do popelnice :-).

 • Operace kolene

  Další ukázkou jsou moje dvě operace kolene. První byla jenom malá, nic vážného. Měla jsem být za tři týdny v pohodě. Jenže já měla takový strach a tak jsem si pořád domýšlela, jak by to mohlo špatně dopadnout (co když už nebudu nikdy běhat, co když to doktor pokazí?), že jsem se z toho dostávala dva roky.

  Pak jsem musela jít na druhou, velkou operaci. Ale to už bylo v době, kdy jsem s psychikou hodně pracovala „na všech frontách“ a leccos už o tom věděla. Na operaci jsem se těšila, byla jsem i v nemocnici pořád veselá a optimistická, několik měsíců potřebné rehabilitace jsem zvládala s úsměvem a s nadšením, že pak zase vyběhnu do lesa, představovala jsem si každý den, jak se moje koleno krásně uzdravuje a sílí. A nakonec jsem opravdu vyběhla :-). Dneska už ani nevím, které koleno to bylo :-).

 • Úplně jsem se uzdravila

  Největším důkazem pro mě samotnou, že myšlenky hrají až neuvěřitelnou roli, je ale to, že jsem se nakonec po těch letech nemocí uzdravila. Od chvíle, kdy jsem sama sebe přesvědčila, že si svoje myšlenky musím vybírat, filtrovat, nevšímat si těch negativních a podporovat ty hezké, pozitivní a optimistické, se všechno začalo výrazně a viditelně zlepšovat.

  Denně jsem si v hladině alfa vizualizovala, jak se moje tělo uzdravuje, jak jsem šťastná, jak sportuju, jak mám spoustu energie. A jsem 100% přesvědčená, že tohle přineslo ty nejlepší výsledky.

Jak aktivovat samoléčení těla

Naše tělo je neskutečně chytré a schopné si samo pomoci. Opravdu se vyplatí mu pomáhat těmi správnými myšlenkami a vizualizacemi. Tím začneme výrazně podporovat samoléčebné procesy a začneme se reálně uzdravovat. Dalo by se to shrnout do následujících bodů:

 • Věřit, že se uzdravím.

  Nijak o tom nepochybovat. Nemusíte si dávat konkrétní termín, jen vnitřně vědět, že za čas budete zdraví.

 • Představovat si, jak se uzdravuju.

  Meditace - aktivace samoléčeníCelé tělo nebo jeho konkrétní část, prožívat to i emočně. Vizualizace je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak přesvědčit tělo, aby se reálně začalo uzdravovat. Někomu může pomoci vedená meditace – jednu jsem pro vás připravila (trvá asi 20 minut, můžete si ji zadarmo stáhnout tady: mediace samoléčení >>).

 • Mít rád nemocnou část těla.

  Vysílat jí hezkou energii, být na ni hodní. Nebýt naopak naštvaní, že nefunguje správně. Děkovat tělu, že se pomaloučku uzdravuje nebo že víte, že se o to snaží (i když to reálně ještě necítíte), slibovat, že mu pomůžete…

 • Děkovat všem zdravým částem těla.

  Projevovat vděčnost, že krásně fungují a jsou zdravé – tím si to nacvičíte a posilujete ty pocity zdraví.

 • Starat se o sebe komplexně.

  Samozřejmě je dobré dělat i spoustu dalšího – zdravě jíst, hýbat se, spát, detoxikovat se. Zkrátka to rozjet na všech frontách, ale to je jasné :-)…

V našich myšlenkách máme obrovský potenciál. Můžeme jimi všechno úplně pokazit nebo je naopak nasměrovat k uzdravení (ale i samozřejmě ke zlepšení čehokoliv v životě, nejen zdraví). Tak toho využijme :-).

Jana

PS: Spoustu metod a postupů, jak přenastavit svoje myšlení, testovaných na mně :-), najdete v mém online kurzu Uzdravení změnou mysli >>

 • Pokud byste rádi dostávali upozornění na nové články, napište mi prosím e-mail zde >>