Vzpomínám na chvíle, kdy jsem se strašně snažila uzdravit, ale s každou další nemocí, s každými dalšími antibiotiky přicházela rezignace, zklamání, strach, že už nikdy nebudu „normálně“ žít. Všichni mi říkali, že musím myslet pozitivně, věřit tomu, že se uzdravím, že síla myšlenky hraje velkou roli…

Když jsem byla pár týdnů zdravá, tak jsem měla vždycky obrovskou chuť to dokázat, ale pak jsem se zase jednoho dne probudila s bolestí v krku nebo s horečkou. A hned jsem měla před očima sezení v čekárně lékaře, antibiotika, minimálně tři týdny v posteli… možná se v tom také vidíte.

Pak jsem časem pochopila, jak je opravdu důležité, abych pracovala se svou psychikou, byť po malých krůčcích, vyčistila staré „programy v hlavě“, přenastavila komplet svoje myšlení.

V tomhle článku se chci zaměřit na jednu konkrétní věc z toho všeho: sílu jednotlivých myšlenek.

Síla myšlenky je obrovská: dává pokyn buňkám v těle

Myslím, že teprve když jsem 100% uvěřila a uvědomila si naplno, jak obrovskou moc naše myšlenky a emoce mají, když jsem si našla pro sebe různé důkazy, začala jsem tohle téma brát opravdu vážně. Přesunula jsem ho z kategorie „to je přece jasné, to ví každý, však se snažím myslet pozitivně, ale já teď hlavně potřebuju nějaký lék, bylinku, něco reálného, co mi doopravdy pomůže“ do kategorie „to, jak myslím, je naprosto zásadní a musím to dát na první místo“.

Proto píšu tenhle článek. Aby to třeba některým z vás docvaklo :-). Abyste měli šanci se snadněji uzdravit, přestože jste už o síle myšlenek četli a slyšeli určitě mnohokrát a přijde vám to jako samozřejmá věc.

Jedno je jasné: abychom se uzdravili, musíme 100% věřit, že je to možné. A všechny svoje myšlenky směřovat k uzdravení. Protože právě myšlenkami a emocemi dáváme buňkám v těle doslova pokyn, jak se mají chovat (prostřednictvím mozku se aktivují chemické procesy, začnou se vylučovat hormony odpovídající našim emocím atd.).

myšlenky - mozekKdyž nás občas napadne něco negativního, nic se neděje, to je samozřejmě normální. Ale pokud nás napadají opakovaně stejné myšlenky, tak se v mozku „usadí“, vytvoří postupně pomyslné vyjeté koleje jako na silnici a jakmile se dostaneme do situace podobné té z minulosti, přepínáme na autopilota.

Například se vzbudím, mám kašel a okamžitě mě napadne, že zase budu měsíc nemocná. A tím pádem budu… moje buňky a můj imunitní systém poslechnou mé myšlenky. Mimochodem – znáte určitě pořekadlo, že rýma trvá s doktorem týden, bez doktora 7 dní. Věříme tomu a poslušně ji opravdu ten týden většinou máme. Přitom to vůbec není nutné…

Důkazy z oboru psychoneuroimunologie

Jedním z důkazů síly myšlenek jsou pro mne výsledky oboru, který se nazývá psychoneuroimunologie (propojení psychiky, imunity a nervových spojení v těle). Laicky řečeno – náš imunitní systém se vždycky zachová podle toho, co si myslíme a jaké emoce prožíváme.

Když se zabýváme myšlenkami, jak jsme zdraví, emočně prožíváme pocity zdraví (přestože jsme nemocní), je dokázáno, že začnou růst tzv. neurity (nervová zakončení), spojovat se s dalšími nervovými zakončeními a vysílat signály do mozku, aby tělo zahájilo uzdravovací proces.

Kvantová fyzika (medicína) mluví také jasně

síla myšlenkyMohli bychom zabrousit také do kvantové fyziky. Určitě se vám někdy stalo, že jste měli špatnou náladu a celý den jste se potkávali s lidmi, kteří na tom byli podobně. Nebo že člověk, který jindy reaguje s úsměvem, byl najednou nepříjemný. Já to registruju hlavně v opačných případech: když jsem vyrovnaná, veselá, mám hezké myšlenky a vyzařuju pozitivní energii, pak se setkávám u lidí s krásnými reakcemi, až mě to někdy mile zaskočí.

Kvantová fyzika má pro to logické vysvětlení: naše tělo je vlastně jedno velké energetické pole. V každý okamžik vyzařujeme určité vibrace (ovlivněné mimo jiné právě našimi myšlenkami a emocemi), vysíláme energie a podle jejich kvality přitahujeme různé lidi nebo situace.

Tuhle energii můžeme krásně využít k uzdravení tím, že budeme kontrolovat, jak myslíme, budeme využívat různé metody autosugesce, vizualizace apod. Zaměříme zkrátka všechnu energii jedním směrem.

Tématy kvantové fyziky v souvislosti s uzdravováním se zabývá například Bruce Lipton (moc doporučuji jeho videa na youtube).

Staré známé (a fungující) placebo

Určitě jste slyšeli pojem placebo efekt, nejspíš ve spojení s účinky léků. Například když věříme, že jsme si vzali lék proti bolesti a že zabere do dvaceti minut (přestože je to reálně třeba jenom cukrová pilulka), tak svými myšlenkami doslova naprogramujeme svůj mozek a nervový systém. Tělo dostane pokyn a začne si samo vytvářet svůj vlastní lék proti bolesti. Takže dvacet minut uplyne a bolest opravdu přestane. Placebo nefunguje úplně na všechny, ale pokud lidé věří v sílu onoho „léku“, pak na ně opravdu zapůsobí.

Je to mnohokrát dokázáno a je to úžasné, ale bohužel to funguje i obráceně (říká se tomu nocebo) – když soustředíme myšlenky na nemoc, na bolest apod., tak si danou nemoc můžeme přivolat, prodloužit ji nebo dokonce zemřít (jsou známé případy, kdy jeden z partnerů zemřel a druhý odešel za ním po velmi krátké době, protože to tak chtěl).

Vzpomněla jsem si také na jeden dávný dokumentární seriál o nemocech (myslím, že se jmenoval Diagnóza) – členové štábu po natáčení říkali, že postupně prodělali všechny nemoci, o kterých točili. Bylo to samozřejmě řečeno s nadsázkou, ale prý to nebylo daleko od pravdy, svými myšlenkami si některé nemoci opravdu přitáhli.

Pojďme na konkrétní reálné ukázky a důkazy:

 • Přechod přes žhavé uhlí

  Já jsem se takového semináře osobně nezúčastnila, ale slyšela jsem opravdu upřímné vyprávění několika mých kamarádů, kteří tím prošli. A přešli :-), přestože to odporuje všem zákonům fyziky.

  Je to celé o koncentraci myšlenek (hodně se pracuje s hladinou alfa, ve které svůj mozek můžeme vědomě nejlépe ovlivňovat), o víře, že ten pás žhavého uhlí prostě přejdete a nespálíte se. Jaký větší důkaz o síle myšlenek bych měla chtít?

 • Testy placebo efektu u astmatiků

  Vídeňští lékaři všem testovaným podali neškodnou cukrovou pilulku. Polovině z nich řekli, že dostávají lék proti astmatu, druhé skupině naopak – že tato látka astma vyvolává. Jak myslíte, že to dopadlo?

  Většině účastníků z první skupiny se ulevilo a začalo se jim lépe dýchat, téměř všem z druhé skupiny se přitížilo a skoro polovina z nich dostala regulérní astmatický záchvat. Síla myšlenky byla silnější než látka, kterou dostali.

  Tím vůbec nechci tvrdit, že léky nefungují, ale svými myšlenkami můžeme ovlivnit nejen jejich působení, ale i celkově náš zdravotní stav.

 • Životní příběhy: Clemens Kuby a Joe Dispenza

  Hodně mě přesvědčily i příběhy těchto dvou pánů. Oba dokázali podle lékařů něco naprosto nemožného. Clemens si pomocí myšlenek vyrobil „objížďku“ přerušené míchy, Joe zrekonstruoval „pouhou“ vizualizací několik obratlů. Oba se postavili na nohy a vrátili do života.

  Na internetu o nich lze najít spoustu informací, můžete si přečíst i jejich knihy: Clemens Kuby: Léčení – zázrak v nás, Joe Dispenza – Zbavte se zvyku být sami sebou a další zajímavé knížky.

Ještě pár ukázek „z mé vlastní kuchyně“ :-):

 • Nevolnost při jízdě autem

  Když jsem byla malá, dělalo se mi špatně v autě. Pokaždé, když jsme někam jeli. Brala jsem to dlouhodobě jako fakt, už jsem si pak vždycky sedala do auta s tím, že mi zase bude špatně. A samozřejmě bylo. Můj mozek dostával ještě další utvrzení, „že to má zařídit“, v podobě igelitových sáčků od maminky, připravených na klíně, častých dotazů, jestli mi ještě není špatně…