Ráda bych vám ukázala jednu skvělou sestavu – jmenuje se Makko-Ho. Dlouho jsem hledala nějaké cvičení, které má nejen efekt na tělo (třeba že se protáhnou svaly), ale spojuje i vliv na psychiku, proudění energie atd. A které zároveň netrvá dlouho :-).

Nabízí se samozřejmě jóga, Čchi-Kung, Tai Chi … všechno je skvělé a pokud by vás to bavilo nebo baví, tak je to úžasná věc, kterou moc doporučuji. 

Pro mě to ale vždycky mělo jeden háček: cvičení zabere docela dost času a je na mě moc pomalé :-). Jóga má dneska i různé dynamičtější podoby, ale stejně. Mám ráda běhání po lese (i jít na houby je příliš pomalý pohyb :-)) a jiné aerobní aktivity, představa, že dělám hodinu jógové ásany, mě zrovna štěstím nenaplňovala :-).

Nějakou dobu jsem přesto zkoušela jógu, potom Čchi-Kung, 5 Tibeťanů atd. – ale nakonec jsem to vždycky vzdala. Ještě doteď mám před sebou lektora Tai Chi na FTVS, který nám dělal rozcvičku. Po čtvrt hodině, kdy jsme jenom kroužili články prstů, jsme my, tehdy nabuzení sportovci, chtiví vybít energii, byli lehce nervózní :-). Tím tohle cvičení vůbec neshazuju, naopak. Pokud na něj máte čas a chuť, hurá do něj. Tehdejšímu lektorovi bylo hodně přes 60 a od té doby, co cvičil Tai Chi, porážel prý v tenise čtyřicetileté kolegy.

Orgánová sestava Makko-Ho trvá chviličku

A pak jsem objevila orgánovou sestavu Makko-Ho. Kdysi dávno už jsem ji uměla, pak zapomněla :-), a až po dlouhých letech, kdy mi ji kamarádka znovu připomněla, jsem u ní už zůstala. Trvá chviličku a na tělo i duši má úžasný vliv. Je mi jasné, že je to taková „instantní jóga“ a dvěma hodinám poctivého cvičení se nevyrovná, ale kdo nemáte na cvičení moc času, je to skvělá alternativa, účinky pocítíte sami.

Orgánová sestava Makko-Ho vychází z toho, že v našem těle vedou energetické dráhy, tzv. meridiány. 12 cviků tyhle meridiány uvolňuje a stimuluje. Rozproudí se v nich energie a zásobuje orgány, které na daných energetických drahách leží. K tomu se krásně uvolní celé tělo i mysl.  

Jak cvičit Makko-Ho

  • Když zapátráte na internetu, najdete i maličko odlišné varianty, jak se který cvik dělá, ale to vůbec nevadí.

  • Každý cvik je zaměřený na jeden orgán, podle toho jsou nazvané.

  • V každém z nich vydržte 5 až 10 nádechů a výdechů. Kde ucítíte, že vás to táhne, tam to místo prodýchejte, vědomě se ho snažte uvolnit.

  • Všechny cviky jsem vám nafotila a popsala. Na konci článku najdete také odkaz na video, jak se Makko-Ho správně cvičí. Natočila ho moje kamarádka Mirka, která to dokáže mnohem lépe než já, abyste viděli ideální variantu :-).

    Ale není potřeba to odcvičit takhle dokonale. Cvičte vždycky jen do mírného tahu, mělo by to být pro vás příjemné. Není nutné jít až do krajních pozic, je lepší cviky trochu „ošidit“, než si natáhnout sval nebo necvičit vůbec. A funguje to i při nedokonalém provedení :-).

„Vstávat a cvičit :-)“

A tady už je těch 12 slibovaných cviků pro jednotlivé orgány v mém provedení :-).

Plíce

Orgánová sestava Makko-Ho - plícePostavte se na šířku pánve. Zastrčte bradu a představte si, že vás někdo „tahá za vrchol hlavy nahoru“. Ramena dozadu a jakoby roztáhnout do šířky (jak říká Mirka ve videu – „ramena od uší“). Dejte ruce za záda a zahákněte do sebe palce. S výdechem napnuté ruce co nejvíce zapažte, s nádechem udělejte hrudní záklon. S dalšími výdechy ruce pořád dál zapažit, s každým nádechem větší hrudní záklon (jen hrudník, neprohýbejte se v bedrech).

Tlusté střevo

Orgánová sestava Makko-Ho - tlusté střevoŠiroký stoj rozkročný, paty dejte od sebe, špičky k sobě. Spojte za zády ukazováčky. Předkloňte se a s výdechem dejte napnuté ruce co nejvíce nahoru a dozadu, až za hlavu. S každým výdechem se ruce víc a víc posouvají dozadu. Nejprve můžete mít pokrčená kolena, postupně je napněte. Hlava visí volně dolů.

Žaludek

Orgánová sestava Makko-Ho - žaludekSedněte si na paty, nohy opřené o prsty. S nádechem zvedněte boky, vzpažte ruce a udělejte hrudní záklon. Vytáhněte se za rukama. V této pozici můžete zůstat a prodýchat ji, nebo se vrátit do sedu na patách a několikrát cvik dynamičtěji zopakovat.

Slezina

Orgánová sestava Makko-Ho - slezinaSedněte si mezi paty. Pomalu si začněte lehat na záda. Pokud to dokážete, lehněte si až úplně na zem, vzpažte ruce a prodýchejte tuhle pozici. Je to ale těžké a možná se až na zem nedostanete – pak se určitě nepřepínejte. Můžete si dát pod bedra polštář, nebo se jenom opřít vzadu o lokty, kam vás to pustí. Já to většinou také šidím :-), takhle na zádech nevydržím dlouho.

Srdce

Orgánová sestava Makko-Ho - srdceSedněte si na zem, spojte chodidla a přitáhněte je k sobě. Zahákněte pod nimi propletené prsty. Ruce mějte napnuté, záda rovná. Ramena stáhněte dozadu a do šířky, zastrčte bradu a vytáhněte hlavu nahoru. S každým nádechem se vytahujte jakoby za temeno hlavy nahoru, s výdechem se snažte dát kolena níž a níž (mně to moc nejde :-)).

Tenké střevo

Orgánová sestava Makko-Ho - tenké střevoZůstaňte sedět jako u předchozího cviku, jen posuňte chodidla dopředu, rukama se za ně pořád držíte. Předkloňte se směrem k chodidlům, úplně se uvolněte, kolena klesají dolů.