Který náš orgán není v pořádku a potřebuje pomoci? Kdy je nejlepší jíst, kdy sportovat, učit se, abychom byli co nejefektivnější, v souladu se svým tělem a šlo nám to snadno? Pojďme se podívat na tzv. orgánové hodiny.
Mohlo by se zdát, že orgány pracují tak nějak celý den stejně. Ale jak už asi tušíte, je to s nimi jinak :-). Tak jako má 12 měsíčků přidělený každý svůj měsíc, je 24 hodin rozděleno na 12 dvouhodinových intervalů a každý z našich hlavních orgánů je v jednom z nich nejaktivnější. O 12 hodin později může naopak nejvíce odpočívat.
Jak nám orgánové hodiny mohou pomoci
Když svůj denní režim sladíme s jejich „rozpisem“, půjde nám najednou všechno snadněji, budeme mít více energie, tělo si lépe poradí se všemi neduhy.
Také nám znalost orgánových hodin může pomoci v základní diagnostice, který orgán je přetížený nebo nemocný. Když se budíme stále v podobnou dobu, nebo jsme v podobný čas vždycky hodně unavení, určitě stojí za to věnovat pozornost právě nejaktivnějšímu orgánu.
Orgánové hodiny
Pojďme se tedy podívat, jak to mají naše orgány vymyšleno (hodiny platí pro zimní čas, při letním připočítejte hodinu, tj. například játra mají své hodiny mezi 1 až 3 zimního času, 2 až 4 letního)):
Spousta lidí se mezi jednou a třetí budí – může to být signálem přetížených jater. Játra coby hlavní detoxikační orgán totiž mají v tuto dobu opravdu hodně práce. Musí naše tělo vyčistit od všech odpadních látek, které jsme během dne nastřádali.
Je hodně důležité v tuto dobu nic nejíst, nepít a pokud možno spát, abychom játrům dopřáli klid. Protože pokud svou práci nestihnou, uloží se nám toxiny do těla.
V tuto hodinu se nejvíce budí ti, kdo mají nemocné průdušky, astmatici, ale i kuřáci.
Mít zdravé tlusté střevo je obrovsky důležité pro silnou imunitu. Mezi pátou a sedmou je ideální doba na vstávání, a také na vyprázdnění. Když ještě vypijeme sklenici vody s citronem nebo jablečným octem, bude nám (nejen) tlusté střevo vděčné.
Také je to skvělý čas na zopakování učiva a jinou intelektuální činnost, protože nejlépe funguje krátkodobá paměť.
Hurá na snídani :-), ideálně teplou (ovesná nebo jiná kaše, polévka apod.). Naše tělo teď potřebuje teplo i celkově, takže pokud se ráno sprchujete studenou vodou, je lepší to stihnout před sedmou, nebo pak až po deváté.
Jestli se neobejdete bez dortíků, pak je nyní nejlepší doba na jejich trávení. Týká se to i ovoce, v dnešní době obsahuje mnohem více cukru než dříve.
Můžete i sportovat nebo dělat cokoliv intelektuálního, naše tělo je totiž touto dobou fyzicky i duševně na vrcholu :-).
Přestože je poledne, je lepší s obědem počkat až po jedné hodině a dopřát klid na práci srdci. Rozvádí totiž živiny do celého těla a jsme celkově v útlumu.
Po jedné hodině je skvělý čas na pořádný oběd. Tenké střevo potravu zpracuje a pošle výživné látky do těla. Ideálně bychom si měli po obědě chvilku odpočinout.
Konec odpočinku :-), můžeme sportovat, ale i se učit, protože krásně funguje dlouhodobá paměť.
Je dobré více pít, nejlépe čistou vodu.
Ledviny jsou vedle jater dalším důležitým detoxikačním orgánem, čistí naše tělo pomocí moči. Nejvíce jim pomůžeme, když budeme v teple, budeme pít čistou vodu a sníme poslední jídlo (nic tučného, příliš slaného nebo sladkého). Po sedmé už bychom pak neměli jíst ani pít nic.
Mezi pátou a sedmou je další možnost, kdy sportovat, fyzicky jsme na tom dobře :-).
Mezi sedmou a devátou hodinou večer je ideální čas na rozjímání :-). Poslechnout si hudbu, zajít do divadla, přečíst si knížku…
Můžeme si dopřát skleničku vína, játra ho nejlépe zpracují (jinak nepít nic kvůli ledvinám).
Trojitý ohřívač je takový energetický propojovač celého těla. Podle tradiční čínské medicíny leží zhruba kolem žaludku.
V tuto dobu už bychom měli mít vypnutý počítač, wi-fi, nic nejíst, nepít, relaxovat a připravovat se na spánek. Skvělá je meditace.
Před a po půlnoci se budí ti, kdo mají problémy se žlučníkem, bývá i největší výskyt žlučníkových záchvatů.
Neměli bychom rozhodně už nic jíst ani pít, ideálně být do jedenácti zalezlí pod peřinou a spát :-).
Určitě se nestane nic hrozného, když se nasnídáte, naobědváte nebo si zasportujete apod. v jiný než doporučený čas :-). Ale stojí za to se alespoň pokusit některé návyky do života zavést.
Já se plus mínus snažím orgánové hodiny dodržovat, hlavně nejíst a nepít po 19. hodině, jít spát do jedenácti, ráno piju sklenici teplé vody s jablečným octem apod. Zkuste to také :-).
Milá Jano, děkuji za toto Vaše poučení. Velmi mě pomohlo a přišlo právě včas. V poslední době jsem se v noci začal budit a už je to pryč. Stačilo jen se zamyslet (hlava) a něco změnit (tělo). Takže znovu: díky, díky, díky.
Váš Jaroslav
Moc děkuji za sdílení, to mám velikou radost :-). Jana
Hezky sepsáno, ale pokud mezi 17-19 sportuji, tak je logické, že se po sportu musím napít a najíst. Takže reálně pak večeře probíhá mezi 19-20h.
Hezký den, těch možností, jak všechno během dne nakombinovat, je víc, není dáno, že v tom časovém rozmezí se má udělat vždycky všechno. Můžete třeba sportovat mezi 17 a 18, pak se do 19 najíst a napít, nebo sportovat dopoledne, kdy jíst třeba nechcete… V zásadě ale – jak jsem psala – není nutné dodržovat všechno úplně na 100 %, je fajn se trochu snažit to sladit, ale nic tak zásadního se nestane, když to všechno nedodržíte. Jana
Dobrý den, děkuji za článek, ale zajímalo by mne k tomu jak to je s letním a zimním časem a případně jak se to otočí s časovým pásmem když cestujeme hodně daleko a najednou máme třeha +-8 hodin místního času? Díky
Hezký den, ohledně letního času – jak jsem psala v článku, připočtěte si vždycky jednu hodinu. Když vycestujete, tak záleží asi na jak dlouho. Když je to na týden, tak se člověk snaží nějak přizpůsobit místnímu času, zvládnout ten posun, tam bych orgánové hodiny asi moc neřešila. Když budete někde dlouho, pak by ten čas měl odpovídat jejich času. Jana