Moje datum narození je čím dál vzdálenější, a tak se už nějakou dobu preventivně zabývám mimo jiné tématem osteoporóza :-). Snažím se dělat všechno pro to, abych i za deset, patnáct let mohla pořád běhat, lézt po skalách a nemusela se bát, co si kde zlomím.

V tomhle článku se s vámi chci podělit o výsledky mého soukromého výzkumu :-), jaké jsou opravdové příčiny osteoporózy, možnosti prevence a léčby.

Co je osteoporóza

labyrintNejprve stručně, co to vlastně osteoporóza je. Než jsem se jí začala zabývat, splývala mi s artritidou, artrózou a dalšími „ózami“, což je úplně něco jiného.

Osteoporóza vzniká tak, že z kostí postupně ubývají minerály, hlavně vápník. Tím v nich vznikají dutinky a už nejsou tak pevné a elastické, jak bývaly. Asi jako žížalí bludiště na obrázku :-).

Opravdové příčiny osteoporózy a co pro sebe můžeme dělat

Západní medicína má jasno: chybí vápník, dodáme ho kapslemi a zvýšenou konzumací mléka. Jenže ono to tak jednoduché zdaleka není…

Nedostatek vápníku

Základní příčinou je opravdu nedostatek vápníku. Hlavně s přibývajícím věkem ho v těle ubývá a musíme myslet na to, abychom ho přijímali dostatek. Pilulky a mléko ale nejsou to pravé. Obojí vysvětlím později :-). Jako nejlepší zdroje vápníku bych doporučovala:

  • mrkvová šťáva;

  • luštěniny: fazole, čočka;

  • kadeřávek, brokolice, růžičková kapusta, květák;

  • mák – dá se z něj dělat makové mléko (návod najdete na internetu);

  • semínka (hlavně sezamové), ořechy (mandle);

  • kopřiva (ta má vápníku opravdu hodně);

  • některá sojová mléka a jogurty bývají obohaceny o vápník. Ale se sojou bych to úplně nepřeháněla (ta je dost kontroverzní, o tom až někdy příště :-));

  • čaj lapacho;

  • občas si kupuji mořský korál sango, v něm je navíc ideální poměr vápníku a hořčíku, což se hodí :-).

Neprávný poměr minerálů a vitamínů

Další důležitou věcí je mít správný poměr vápníku spolu s dalšími vitamíny a minerály. Jedině tak může naše tělo vápník správně využít.

  • Klíčový je dostatek vitamínu D. To je totiž takový „dopravce“ vápníku ze střev do krve. Bez něho zkrátka tělo nedokáže vápník využít, ať ho máme v potravě sebevíc.

  • Vápník máme v krvi, ale potřebujeme ho odtud dostat do kostí, do zubů. O to se postará vitamín K2. Při jeho nedostatku zůstává vápník v cévách, ucpává je, stoupá krevní tlak… takže v současnosti propagovaná suplementace vitamínu D ve vysokých dávkách nemusí být vždycky ku prospěchu, může nám i uškodit, když nemáme dost K2.

  • A aby tahle dvojice D, K2 správně fungovala a tělo vápník využilo opravdu na maximum, potřebují ještě spolupracovníky – vitamín A, hořčík (v poměru vápník ku hořčíku 2:1), fosfor (v poměru s vápníkem 1:1). Plus další vitamíny a minerály, ale tyhle jsou nejdůležitější.

Dlouho jsem si lámala hlavu s tím, jak zajistit přísun všech potřebných vitamínů a minerálů, aniž bych měla ve skříňce 20 lahviček s kapslemi. Došla jsem k tomuto: rozhodně není dobré užívat je izolovaně, každý zvlášť, nebo jako multivitamín z lékárny.
Mnohem lepší je, dostat je do těla v co nejpřirozenější podobě. Samozřejmě správnou stravou, ale k tomu ještě nějakou komplexní potravinou nebo přírodním doplňkem stravy, který je obsahuje. Z něj je totiž tělo schopno využít maximum a stačí tím pádem i mnohem menší množství, než je obsaženo v izolátech.

Nedostatek estrogenu

Ženy mají oproti mužům trochu nevýhodu, ačkoliv osteoporóza se týká i jich. V menopauze dochází k úbytku estrogenu – tím pak také ubývá kostní hmota. Hladinu hormonů pomáhá vylepšit hormonální jóga a vyplatí se také doplňovat estrogen v přírodní podobě. Hodně ho má například:

  • Lněné semínko (musí se pomlít nebo nějak narušit slupka). Já používám hlavně lněný olej (do salátů atd., jen zastudena).

  • Sezamové semínko (zkuste pastu tahini, přidává se například do hummusu – recept na hummus najdete tady >>).

  • Sušené švestky a meruňky.

  • Hrách.

  • Soja. Jak už jsem psala, s tou to ale nepřeháním, častěji si kupuji jenom tempeh (fermentovaný sojový výrobek).

  • Česnek. Toho mám naopak spotřebu velkou :-).

Málo pohybu

kostraMálo se ví, že pro správné využití vápníku a pro silné kosti je extrémně důležitý pohyb. Když si budeme kosti „šetřit“ na gauči, tělo si začne myslet, že je nepotřebujeme. Bude nám houby platné, že jíme hodně vápníku.

Skvělé jsou poskoky – skákání přes švihadlo, běh apod. Také posilování: dřepy, cvičení s činkami – kosti se musí zkrátka stlačovat a zatěžovat.

Překyselení

Zvláštní kapitolou je překyselení organismu. Tohle téma by bylo zase na dlouhé povídání :-), trochu více jsem o tom psala například v tomto článku >>. Překyselujeme se hlavně špatnou stravou, ale velkou roli hraje také stres atd.

  • Naše tělo si ale překyselení nemůže dovolit, musí nutně udržovat rovnováhu. A tak naše prohřešky napravuje – bohužel třeba tím, že si bere minerály (včetně právě vápníku) z kostí.

    I v téhle souvislosti se proto moc a moc vyplatí přemýšlet nad tím, co jíme, jestli myslíme pozitivně atd.

  • Tady bych se ráda zastavila u zmiňovaného mléka. Mléko sice vápník obsahuje, ale zároveň způsobuje právě překyselení organismu. Tělo, aby to vyrovnalo, musí sáhnout do kostí a zubů.

    Tudíž po konzumaci mléka a mléčných výrobků jsme ve výsledku s vápníkem spíše v mínusu. Já jím jakékoliv mléčné výrobky jenom výjimečně.

  • O složení zdravé stravy jsem psala například v tomto dvoudílném článku >>.

Nemocný žaludek a střeva

Poslední, co stojí za zmínku, je stav našeho žaludku a střev. Kdo má poruchu trávení – nesprávné složení žaludečních šťáv, nezdravá střeva – ten má se vstřebáváním (nejen) vápníku velký problém. Určitě se vyplatí řešit nejprve tyto věci, nesnažit se to dohnat vápníkem z lékárny.

Shrnutí, jak na osteoporózu

kostMůže to znít celé složitě, ale vlastně vůbec není :-). Tady je malé shrnutí a moje soukromá prevence, aby se mě osteoporóza netýkala. Pro vás, kdo už ji máte, je pořád šance ji zastavit nebo dokonce zlepšit.

  • Správné složení stravy – zařazuji to, co jsem jmenovala, vynechávám zakyselující potraviny.

  • Z potravinových doplňků jím občas mořský korál sango (prášek, přidávám do kaše) a dlouhodobě zelené potraviny (chlorella, ječmen) – ty mi krásně doplní ostatní minerály a vitamíny v přirozené podobě a ve správném poměru.

    U zelených potravin je ale extrémně důležitá kvalita. Pokud byste chtěli doporučení, napište mi, nechci nikoho veřejně propagovat (ani nic neprodávám). Zatím mám tři favority :-).

  • Doplňování estrogenu v přirozené podobě – jím všechno, o čem jsem psala.

  • Běhám, cvičím, lezu po skalách a další skopičiny :-). Pro ženy je skvělá i hormonální jóga.

  • Žaludek a střeva mám (doufám :-)) v pořádku, ale pokud máte u sebe pochybnosti, zaměřte se určitě i na ně.

Silným kostem zdar :-), ať si můžeme pořád naplno užívat život…

Jana
  • Pokud byste rádi dostávali upozornění na nové články, napište mi prosím e-mail zde >>