Moje datum narození je čím dál vzdálenější, a tak se už nějakou dobu preventivně zabývám mimo jiné tématem osteoporóza :-). Snažím se dělat všechno pro to, abych i za deset, patnáct let mohla pořád běhat, lézt po skalách a nemusela se bát, co si kde zlomím.
V tomhle článku se s vámi chci podělit o výsledky mého soukromého výzkumu :-), jaké jsou opravdové příčiny osteoporózy, možnosti prevence a léčby.
Co je osteoporóza
Nejprve stručně, co to vlastně osteoporóza je. Než jsem se jí začala zabývat, splývala mi s artritidou, artrózou a dalšími „ózami“, což je úplně něco jiného.
Osteoporóza vzniká tak, že z kostí postupně ubývají minerály, hlavně vápník. Tím v nich vznikají dutinky a už nejsou tak pevné a elastické, jak bývaly. Asi jako žížalí bludiště na obrázku :-).
Opravdové příčiny osteoporózy a co pro sebe můžeme dělat
Západní medicína má jasno: chybí vápník, dodáme ho kapslemi a zvýšenou konzumací mléka. Jenže ono to tak jednoduché zdaleka není…
Nedostatek vápníku
Základní příčinou je opravdu nedostatek vápníku. Hlavně s přibývajícím věkem ho v těle ubývá a musíme myslet na to, abychom ho přijímali dostatek. Pilulky a mléko ale nejsou to pravé. Obojí vysvětlím později :-). Jako nejlepší zdroje vápníku bych doporučovala:
Neprávný poměr minerálů a vitamínů
Další důležitou věcí je mít správný poměr vápníku spolu s dalšími vitamíny a minerály. Jedině tak může naše tělo vápník správně využít.
Dlouho jsem si lámala hlavu s tím, jak zajistit přísun všech potřebných vitamínů a minerálů, aniž bych měla ve skříňce 20 lahviček s kapslemi. Došla jsem k tomuto: rozhodně není dobré užívat je izolovaně, každý zvlášť, nebo jako multivitamín z lékárny.
Mnohem lepší je, dostat je do těla v co nejpřirozenější podobě. Samozřejmě správnou stravou, ale k tomu ještě nějakou komplexní potravinou nebo přírodním doplňkem stravy, který je obsahuje. Z něj je totiž tělo schopno využít maximum a stačí tím pádem i mnohem menší množství, než je obsaženo v izolátech.
Nedostatek estrogenu
Ženy mají oproti mužům trochu nevýhodu, ačkoliv osteoporóza se týká i jich. V menopauze dochází k úbytku estrogenu – tím pak také ubývá kostní hmota. Hladinu hormonů pomáhá vylepšit hormonální jóga a vyplatí se také doplňovat estrogen v přírodní podobě. Hodně ho má například:
Jen ještě pro upřesnění – nedostatek estrogenu se týká žen, které jsou opravdu již v menopauze. Pokud je žena v premenopauze, tj. v období před menopauzou, tam je spíše naopak estrogenová dominance, tělu chybí více progesteron. K jeho doplnění je skvělý například drmek.
Málo pohybu
Málo se ví, že pro správné využití vápníku a pro silné kosti je extrémně důležitý pohyb. Když si budeme kosti „šetřit“ na gauči, tělo si začne myslet, že je nepotřebujeme. Bude nám houby platné, že jíme hodně vápníku.
Skvělé jsou poskoky – skákání přes švihadlo, běh apod. Také posilování: dřepy, cvičení s činkami – kosti se musí zkrátka stlačovat a zatěžovat.
Překyselení
Zvláštní kapitolou je překyselení organismu. Tohle téma by bylo zase na dlouhé povídání :-), trochu více jsem o tom psala například v tomto článku >>. Překyselujeme se hlavně špatnou stravou, ale velkou roli hraje také stres atd.
Nemocný žaludek a střeva
Poslední, co stojí za zmínku, je stav našeho žaludku a střev. Kdo má poruchu trávení – nesprávné složení žaludečních šťáv, nezdravá střeva – ten má se vstřebáváním (nejen) vápníku velký problém. Určitě se vyplatí řešit nejprve tyto věci, nesnažit se to dohnat vápníkem z lékárny.
Shrnutí, jak na osteoporózu
Může to znít celé složitě, ale vlastně vůbec není :-). Tady je malé shrnutí a moje soukromá prevence, aby se mě osteoporóza netýkala. Pro vás, kdo už ji máte, je pořád šance ji zastavit nebo dokonce zlepšit.
Silným kostem zdar :-), ať si můžeme pořád naplno užívat život…
Dobrý den, moc vám děkuji za krásné články, které píšete. Jsou vždy opravdu hezky a jasně napsané a plné zajímavých informací. Na odkyselení jste doporučovala jablečný ocet, slyšela jsem, že stejně působí i ume ocet. Máte o tom prosím nějaké informace? Také bych ráda poprosila o nějaké tipy na kvalitní zelené potraviny. Přeji vám krásné prožití Velikonoc a hodně zdraví a pohody do dalších dní.
Hezký den, moc děkuji, moc si toho vážím. Zelené potraviny Vám napíšu do mailu. Ume ocet je také výborná věc – je to fermentovaný výrobek a působí výborně ve střevech, je zásadotvorný. Já ho používám například skoro vždycky k dochucení salátů – spolu s nějakým olejem zastudena lisovaným.
Krásné shrnuto, zase jsem se dozvěděla nové věci. Je mi 54 a zjistili mi osteopenii, tak bych to měla řešit. Poprosím o doporučení, kde koupit zelené potraviny. A odkyselování organismu je jen stravou, nebo lze podpořit ještě něčím jiným ? Děkuji za info
Odkyselování můžete podpořit i dalšími věcmi – pít hodně vody, ráno nejlépe s citronem nebo jablečným octem, hodně se hýbat, správně dýchat, dále doplňovat hořčík a vápník (já jím mořský korál sango)… zkrátka celkově zdravý životní styl.
Jani, ďakujem za skvelý príspevok k osteoporóze a poprosím o adresu dodávateľa kvalitných zelených potravín a aj koraloveho vápnika. Ďakujem veľmi pekne. Krásne veľkonočné sviatky želám. Božena Debnárová
Hezký den, Boženko, napíšu Vám kontakty do mailu. Jana
Dobrý den , moc prosím o doporučení kvalitních zelených potravin a zároveň o odkaz na mořský korál . Někde jsem četla informaci, že není dobré užívat některé ze zelených potravin u hypothyerózy , zároveň bych potřebovala doplnit estrogen ( je mi 50 přechod ) , zase se u hypo nedoporučuje sója … Nevím jak to uchopit , na jedno bych potřebovala a na druhé mi škodí …
Děkuji
Hezký den, napíšu Vám kontakty do mailu. S hypothyerózou nemám v tomto smyslu žádnou zkušenost, poraďte se raději prosím s lékařem. Co se týká estrogenu, tak ale pozor – asi to připíšu ještě pro jistotu do článku – pokud jste již opravdu v menopauze, pak ano, estrogen ubývá, ale pokud jste ve fázi před menopauzou, pak je spíše estrogenová dominance, kdy chybí hlavně progesteron. Se sojou bych byla celkově opatrná, zvláště pokud ji nemáte moc doporučenou.
Dobrý den Janičko, moc bych Vás chtěla poprosit o nějaké ty tipy na zelené potraviny…děkuji moc předem…Hezký den 🙂
Hezký den, ráda, napíšu Vám email. Jana
Dobrý den Paní Janičko,předem moc děkuji za Váš příspěvek tady… řeším měsíc patálie s kvasinkami u dcery,Nasadila jsem ji protikvadinkovou dietu,ale je to pro dítě dost omezení… dovezla jsem se ze je důležité i odkyselovat… Me začíná projev altrózy,je mi 45 let…
Píšete ze u zelených potravin je ale extrémně důležitá kvalita,prosím tedy o rady na které se zaměřit… rada bych pomohla dceři a u sebe zastavila zjištěný projev…
Hezký den, Kristinko, napíšu Vám email. Jana
Moc hezky napsané aneb jak vědecká data a poměry popsat čtivě a srozumitelně.:-) Citlivé téma,kterému nesvědčí přecitlivělý přístup:-)
Díky 🙂