Tyhle placičky mám moc ráda. Když vychytáte jejich dochucení, tak nemají prostě chybu, na talíři se po nich zapráší i u zarytých odpůrců zdravé výživy :-). Přestože jím většinou čerstvě uvařená jídla, pohankovo-kapustové placičky dělám ve velkém – do zásoby do mrazáku (zmrazím je neusmažené), protože příprava není úplně rychlá. A když pak někdy nemáte čas vařit, přijdou vhod :-).

Pohanka obecná je tak trochu zapomenutá superpotravina našich babiček

Přijde vhod hlavně v zimě, protože má zahřívací účinky, ale já si na ní ráda pochutnám celý rok. Je skvělá v mnoha ohledech: obsahuje hodně zinku, který chrání naše sliznice, dokáže pomoci i s cholesterolem a zregenerovat játra, když to přeženeme s alkoholem (můj případ to není, ale třeba se vám ta informace bude někdy hodit :-)).  Také obsahuje rutin (dobrý pro cévy), vitamíny (hlavně B a E), vláknina zase udělá radost střevům… zkrátka se vyplatí si občas sáček pohanky koupit :-).

Kapusta nezůstává svými pozitivními účinky za pohankou pozadu

Má několikrát více vitamínu C, než třeba citrusy, vápník chrání naše kosti, obsahuje také spoustu antioxidantů, vlákniny a samozřejmě chlorofylu (jako všechna zelená zelenina), který je takovým „slunečním světlem v těle“ – mimo jiné podporuje přenos kyslíku krví a spoustu dalších věcí.

Recepty z pohanky a kapusty mohou být pestré, často se dělají právě pohankové karbanátky, kapustové karbanátky… a nebo obojí dohromady :-). Dneska si z těchto úžasných potravin připravíme placičky :-).

Na pohankovo-kapustové placičky budete potřebovat:

  • vařená pohanka (uvaříme z ní kaši, na sáčku bývá návod)

  • kapusta – lehce povařená a nakrájená na drobné kousíčky (poměr pohanky a kapusty může být různý, ale přibližně stejné množství)

  • jemné ovesné vločky (trochu :-))

  • žitná nebo špaldová mouka (také jenom trochu – mouku dáváme na zahuštění, takže tolik, aby těsto mělo vámi požadovanou konzistenci)

  • vejce (počet podle množství těsta, ale přibližně v poměru jako na bramboráky – na těsto na fotce jsem použila 3 vejce)

  • jarní cibulka – nakrájíme na malé kousíčky

  • cibule – nakrájená nadrobno

  • česnek – prolisovaný, množství podle jak máte česnek rádi – já ho dávám opravdu hodně :-).

  • sůl

  • koření: majoránka, kurkuma, chilli, polévkové bylinky, oregano… ne všechno dohromady, záleží na vás, co vyberete a jakou chuť placičkám dáte :-).

  • řasa nori – prodává se v podobě jemných vloček – dodáte tím do placiček hodně živin, ale není nutné ji tam dávat

A jdeme vařit :-):

  • Všechny ingredience dáme postupně do mísy a promícháme dohromady. Pokud by těsto bylo moc husté, přidáme trochu vody, když řídké, tak ještě trochu mouky nebo vloček.

Těsto na pohankovo-kapustové placičky
  • Placičky můžeme dělat buď rukou (když je těsto dost husté), nebo lžící rovnou na pánev (když je řídké).

Na část placiček, které budete chtít zmrazit, použijte spíše husté těsto. Já vždycky nejdříve dělám lžící placičky z řidšího těsta rovnou na pánev (tolik, kolik je v plánu rovnou sníst :-)), a do zbytku těsta přisypu mouku a vytvořím tužší placičky, které zabalím do potravinové folie a dám do mrazáku.

Také je možné udělat husté těsto a vytvořit tlustší karbanátky, které se normálně obalí v mouce, vajíčku a strouhance, ale já volím raději zdravější „bezobalovou“ variantu.

  • Smažíme nejlépe na přepuštěném másle Ghí nebo na nějakém oleji, který snese vysokou teplotu.

  • Jako přílohu můžeme podusit zeleninu, uvařit brambory, dají se jíst i s chlebem, já mám nejradši jenom čerstvou a kvašenou zeleninu, jako je to na fotce. Někdy dělám zeleninový salát. Fantazii se meze nekladou :-).

pohanka, kapusta - recepty

Tak ať se vám placičky povedou, dobrou chuť :-),

Jana

Další zdravé „mozaičí“ recepty, a také články s pravidly zdravé výživy najdete v rubrice Zdravá strava >>

Tady si můžete stáhnout seznam potravin, které je dobré zařadit do jídelníčku, a které naopak vynechat >>

  • Pokud byste rádi dostávali upozornění na nové články, napište mi prosím e-mail zde >>