Mít zdravé a silné tělo, od kterého se viry a bakterie jenom odrazí a nemají šanci, nebo když už onemocníme, tak se rychle uzdravit… na to je jednoduchý recept: stačí mít silnou imunitu. Lehce se to říká, hůře „zařizuje“, ale systematickou prací na sobě, změnou životních návyků atd. toho můžeme krásně docílit. Navíc posílení imunity přírodní cestou bývá nejspolehlivější a nejtrvalejší.

Když jsem přemýšlela nad tím, co všechno bych do tohoto článku ráda zařadila, došla jsem k tomu, že vlastně celý blog. Tak, jak ho plánuji postupně zaplnit informacemi. Protože aby měl člověk dobrou imunitu, měl by postupně poskládat všechny dílky oné mozaiky zdraví. Ale dobrá, dneska shrneme to nejpodstatnější a podíváme se na ty nejdůležitější „dílky“, kterými si zvýšíme imunitu :-):

1)  Otužování

Jak jsem psala v mém příběhu, často jsem zjišťovala, že nejlépe fungují ty nejjednodušší a nejlevnější věci a metody. Myslím, že otužování mi v posílení imunity pomohlo (spolu s detoxikací organismu) nejvíce.

Původně jsem měla v plánu se otužovat jenom pár týdnů, zato pořádně :-). Jako první jsem uvažovala o nějakém kryocentru. Kdo nevíte, co je kryocentrum – zavřou vás na chvilku do „budky“ obdobné sauně, s tím rozdílem, že uvnitř není plus 90°C, ale mínus 110 až 160°C. Absolvujete sérii návštěv a když to přežijete, máte imunitu nastartovanou.

Věřím, že tato terapie funguje. Ale když jsem vzala v úvahu finanční stránku, dojíždění (kryocenter v republice moc není) a tudíž časovou náročnost a k tomu fakt, že když si nebudu takto na ledního medvěda hrát pořád, imunita začne opět pomalu klesat, tuto variantu jsem zavrhla.

Jako vhodnější alternativu jsem zvažovala zimní koupání. Vyhlídnout si nějaký pěkný rybníček a třikrát týdně si vysekat díru v ledu. Samozřejmě s úvodním školením např. u „vltavských otužilců“ :-). Pročítala jsem si jejich stránky, prohlížela fotky, jak se v prosinci „čvachtají“ na pražské plovárně a postupně došla k tomu, že moje tukové zásoby jsou asi desetinové oproti jejich a že to asi raději nebudu riskovat :-). Alespoň ne hned na začátku, musím se k tomu postupně dopracovat :-).

„Vltavským otužilcem“ jsem se tedy nestala a rozhodla se, že se budu každý den ráno mučit studenou sprchou. A to je to, co mi opravdu hodně pomohlo imunitu posílit a co bych i vám jednoznačně doporučovala.

Otužování studenou sprchou
Je dokázáno, že otužováním studenou sprchou se zvyšuje počet bílých krvinek (tj. „imunitních vojáků“), aktivuje se funkce lymfatického systému apod. Zpočátku vám to bude asi nepříjemné, ale za čas si zvyknete a pocítíte efekt nejen v souvislosti s imunitou: studená voda i krásně nastartuje fungování těla a mysli na další den.

Postupujte po malých krůčcích. Začněte první den vlažnou vodou, pouze jako závěr normálního sprchování teplou. Pak zkuste vynechat úvodní teplou sprchu a nastavit kohoutek rovnou na studenou, resp. vlažnou. Teplotu vody v dalších dnech postupně snižujte a zároveň prodlužujte dobu pod ní strávenou.

Vždy začínejte od nohou a rukou, poté břicho, hrudník, záda a tak stále dokola. Nezapomeňte na obličej a plosky chodidel. Ideálně byste se měli v závěru sprchovat každý den 2 – 3 minuty zcela studenou vodou. Důležité je psychicky se správně naladit – na sprchu se těšte :-).

V létě můžete využít i koupání ve studených potůčcích a rybnících – moc příjemná záležitost :-).

O otužování si můžete přečíst také tento článek a rovnou se zapojit do tučňáčí výzvy :-)>>

2) „Nakopnutí“ imunity podpůrnými prostředky

Pokud máte zdravotní problémy a imunitu hodně slabou, doporučila bych vám nějaký čas užívat potravinové doplňky apod., které imunitu podporují. Jen pro začátek, abyste svou obranyschopnost správně nastartovali. Na trhu lze koupit nepřeberné množství tabletek, čajů, tinktur apod. Vyzkoušela jsem leccos :-). Každému asi bude nejvíce pomáhat a vyhovovat něco jiného, ale mně se nakonec nejvíce osvědčilo toto:

  • Gel z Aloe vera

    Nabízí ho hodně firem a jak jsem jednotlivé výrobky zkoumala, četla recenze apod., jsou mezi nimi asi velké rozdíly. Dejte tedy pozor na kvalitu. Já jsem užívala ActivAloe (dnes se jmenuje myslím Lékárenská aloe). Dá se koupit v lékárně. (Nejsem jejich distributor :-), nic z prodeje nemám a možná najdete i jiné kvalitní výrobky).