Převalováním oleje v ústech můžeme doslova vysát škodlivé látky z těla. Jestli jste to ještě nezkoušeli, určitě doporučuji – níže mé zkušenosti :-).

Vzpomínám si na moment, kdy jsem se o této metodě dozvěděla poprvé: před mnoha lety, kdy jsem měla opakované nemoci dýchacích cest a spoustu dalších problémů, jsem seděla na již bezpočetném odběru krve. Sestřička viděla moje zoufalství, byla na mě strašně hodná a na závěr mi poradila právě cucání oleje.

Prý to při nemocech (nejen) dýchacích cest z dlouhodobého hlediska pomáhá. Měla pravdu, od té doby jsem olejovou kúru praktikovala již mnohokrát. A tak bych se s vámi chtěla podělit o „recept“ :-):

Nejde o žádný postup „jedna paní povídala“ :-), jde o starou, velmi efektivní ajurvédskou detoxikační metodu.

Jak to funguje
Když převalujeme olej v ústech, nasáváme ho a vytváříme podtlak, pracují intenzivně slinné žlázy. Díky nim se z těla vylučují škodlivé mikroorganismy, toxiny a choroboplodné zárodky, které se navážou na olej. Ten na konci vyplivneme. 

Olejová ústní kúraJak jsem již psala, olejová kúra velmi pomáhá při dlouhodobých problémech dýchacích cest, čistí se při ní intenzivně horní polovina těla.

Můžeme tím i krásně zredukovat zápach z úst, zubní plak, předcházet vzniku zubního kazu, zmírnit problémy s dásněmi apod. – olej na sebe váže škodlivé bakterie, které toto způsobují. Když vydržíme dostatečně dlouho (20 minut), bude mít šanci dostat se do každé skulinky mezi zuby a „vymést“ všechno, co je potřeba.

Jak správně „převalovat olej :-)“

  • Provádí se ráno nalačno. Nejprve je potřeba oškrabat jazyk: stačí obyčejná lžička nebo si můžete koupit speciální plastovou škrabku na jazyk (ještě jsem ji nezkoušela, já používám lžičku, ale existuje :-)).

    Nejde jen o vlastní oškrabání povlaku z jazyka – hlavně tím očistíte reflexní zóny. Na jazyku jsou totiž také, podobně jako na chodidlech a dlaních. Převalováním oleje je pak stimulujete a pomáháte tím vnitřním orgánům a jejich vlastním detoxikačním schopnostem.

  • Pak už přichází na řadu olej: dejte si do úst jednu polévkovou lžíci oleje. Zvolna ho převalujte, nasávejte, přemílejte, prožeňte ho mezi zuby….snažte se sáním vytvořit podtlak.

  • Olej postupně řídne, až se z něj stane bílá řídká tekutina. Dokud je hustý, žlutý, ještě pokračujte.

    Pokud už se vám postupem času do pusy nevejde (jak se mísí se slinami, za chvíli nebudete vědět, kam s ním :-)), trochu ho vyplivněte. Nikdy ale ani trochu nepolykejte. Olej už obsahuje hodně škodlivin a zpětně byste se intoxikovali.

  • Zkuste vydržet 15 – 20 minut a poté všechno vyplivněte do záchoda.

  • Vypláchněte si pusu teplou vodou, znovu oškrabejte jazyk a pořádně si vyčistěte zuby. Ještě chvíli vyplivujte všechny sliny, které se vám vytvoří.

Tuto kúru byste měli provádět několik týdnů (minimálně 3).

Jaký olej koupit

Můžete použít v podstatě jakýkoliv za studena lisovaný olej. Nejlépe slunečnicový, kokosový, sezamový apod. Doporučovala bych příliš nešetřit a koupit si opravdu kvalitní, v BIO kvalitě. Kokosový vypadá při pokojové teplotě spíš jako sádlo :-), většinou tuhne, budete ho muset nejprve v ústech rozehřát.

Za dlouhé roky, co tuhle metodu čas od času praktikuji (i preventivně), jsem ještě nepřišla na žádné mínusy – jen „samá pozitiva a sociální jistoty“ :-), jak říkali v Básnících. Možná až na to, že si ráno 20 minut s nikým moc nepoklábosíte :-). 

Jana

O tom, jak moc je detoxikace organismu dneska potřeba a jak dokáže při uzdravování pomoci, si můžete přečíst třeba také v článku Detoxikace organismu: jedna z nejdůležitějších věcí k uzdravení >>

Další jednoduché návody, jak tělo pročistit, si můžete stáhnout v eBooku zdarma – 6 nejlepších způsobů, jak rychle pročistit organismus >>

Spoustu návodů, metod a tipů na důkladnou, ale i průběžnou, lehkou detoxikaci, svoje dlouholeté zkušenosti, jsem sepsala v knížce (formát pdf) Detoxikace od A do Z aneb návrat ke kořenům zdraví >>

  • Pokud byste rádi dostávali upozornění na nové články, napište mi prosím e-mail zde >>