Až doteď jsem se půstu delšímu než dva dny obloukem vyhýbala. Už od dvaceti let vážím pořád kolem 50 – 51 kg, cítím se tak dobře, ale je to myslím taková moje hraniční váha a každé deko si hýčkám :-).

Jenže nedávno mi jeden kamarád nasadil brouka do hlavy :-). Držel půst sedm dní (resp. takový „skoropůst“ – pil zelený ječmen a jedl spirulinu, vitamíny a minerály) a mně to nedalo.

Už dlouho jsem nad tím někde v koutku hlavy přemýšlela, jestli bych to přece jen neměla někdy zkusit, protože půst krásně pročistí tělo, orgány pak mohou mnohem lépe fungovat, detoxikaci potřebujeme jako sůl a jednou za čas je půst určitě skvělá věc. Ale kvůli váze jsem to pořád odkládala. 

Teď jsem se do toho nakonec opřela a začala studovat informace :-). Přečetla jsem knížku Vilmy Partykové – Hladovění pro zdraví, spoustu článků a zkušeností na internetu a usoudila, že bych to asi zkusit mohla. Po půstu se prý totiž váha vrátí na hodnotu, která je pro tělo optimální, tj. dá se prý i přibrat :-).

Ještě jsem všechno zkonzultovala se dvěma kamarády, kteří mají zkušenosti s půstem 21 dní a dokonce i 40 dní. Celou dobu jsem pak s nimi byla v kontaktu. Také jsem měla domluveno hlídání po telefonu :-).

Rozhodla jsem se pro půst jen o vodě. Řekla jsem si, že nebudu nic hrotit, budu poslouchat svoje tělo a až se přestanu cítit dobře, tak to ukončím. Jako maximum jsem si dala 7 dní.

Jelikož jsem si každý den psala poznámky (a půst jsem přežila :-)), mám teď pro vás podrobnou reportáž :-):

Společné pro všechny dny

  • Měla jsem docela silný povlak na jazyku, jak tělo vylučovalo toxiny. Každé ráno a večer jsem jazyk čistila škrabkou.

  • Občas jsem si dělala klystýr, dávala si teplou vanu a proplachovala nos slanou vodou, abych podpořila odvádění toxinů z těla pomocí střev, kůže a nosní sliznice. Ta byla při proplachování hodně citlivá, mnohem více než normálně, musela jsem dávat do vody méně soli. To mě docela překvapilo.

  • Vyloučení toxinů jsem podporovala také procházkami kolem 5 km, aby byly aktivní plíce.

  • Cvičila jsem orgánovou sestavu Čchi-kung na podporu hlavních orgánů.