Když se řekne rituál, zní to trochu čarodějnicky (a možná to trochu čarodějnické i je :-)), ale fakt je ten, že pomocí rituálů můžeme krásně ovlivnit náš mozek a podvědomí. A to se vždycky hodí, při uzdravování dvojnásob.

Já osobně mám rituály moc ráda. Cítím, že se díky nim dokážu napojit na takové ty vyšší vibrace, na sebe sama, na svoje srdce. Některé (menší) dělám každý den, jiné třeba jednou za delší čas, když cítím, že je ta pravá chvíle.

Zkusím vám popsat, k čemu všemu mohou být dobré, a k tomu hned několik ukázek.

Význam rituálů (nejen) pro zdraví

  • Pomocí nějakého rituálu můžeme účinně říci svému mozku, že odteď bude něco jinak. Mozek totiž strašně nemá rád změny :-). Jakmile se o nějakou pokoušíme, začne nás většinou stahovat zpátky, vymýšlet alibi, proč zrovna dneska nemusíme cvičit nebo jíst zdravě.

    Když se pro tu kterou změnu pevně rozhodneme a ještě to podpoříme rituálem, bude to pro náš mozek mnohem jednoznačnější informace :-).

Rituál nového začátku

Když začínáme cokoliv nového, chceme udělat v životě nějakou změnu (ať už je to změna myšlení, práce, nebo si chceme osvojit nový návyk), je moc dobré to podpořit právě nějakým rituálem.

  • Například můžete zasadit strom,

  • sebrat si venku nějaký kamínek apod. jako symbol nového začátku a dát si ho někam, kde ho budete mít pořád na očích,

  • nebo můžete jít na procházku do přírody, cestou se zklidnit, naladit na sebe sama, opakovat si svoje rozhodnutí, a na závěr se vykoupat v rybníce,

  • atd., dá se toho vymyslet spousta. Důležité je, abyste cítili, že je to pro vás „to ono“, že vám to bude vždycky připomínat ten nový začátek něčeho.

  • Díky rituálům můžeme také získat a podpořit hluboký vnitřní klid, pohodu, důvěru, že všechno se děje, jak má.

Vyčištění prostoru

Vykuřování bílou šalvějíK pocitu vnitřního klidu může přispět například to, že si obřadně, symbolicky vyčistíme prostor, kde žijeme. To se dá udělat například vykouřením bílou šalvějí (dá se koupit v různých alternativních obchůdcích).

Indiáni kouř pomocí rukou zaváli i na sebe, aby očistili sebe sama (jako například na fotce – rozfoukávám doutnající šalvěj při křestu nového týpí).

Než začnete vykuřovat svůj byt nebo dům, doporučovala bych ho nejprve uklidit, přece jen v uklizeném pokojíčku se pocit klidu navozuje lépe :-).

  • V úvodu jsem psala, že mi rituály pomáhají být ve vyšších vibracích. Možná to zní trochu esotericky :-), ale já takhle nazývám ten pocit, kdy je vám hezky, nic vás nerozhází, věci řešíte s nadhledem, jste optimističtí a cítíte takové to hluboké napojení na sebe sama.

Rituál odevzdání nepotřebného

Hodně tenhle pocit zažívám například při rituálu Sibii. To je rituál, kdy symbolicky odevzdáte všechno, co už v životě nechcete, a přitahujete si naopak to, co byste rádi měli.

rituál pomocí ohněA nemusí jít zdaleka jen o hmotné věci. Mohou to být i způsoby jednání, přemýšlení, vnímání věcí… Rituál Sibii je na dlouhé vysvětlování :-), kdo byste o něj měli zájem, tak mi napište, já vám ho popíšu do e-mailu.

Ale odevzdání nepotřebného v životě se dá udělat i nejrůznějšími dalšími rituály. Můžete si třeba napsat všechno to, co už v životě nechcete, na papírky, a pak je jeden po druhém obřadně spálit nebo poslat po vodě, skvěle na to funguje i meditace s vizualizací, jak všechno nepotřebné odevzdáváte….

  • Rituály pomohou i před nějakou situací vyžadující koncentraci, například před zkouškou, projevem na veřejnosti apod.

Rituál před řízením auta

Já mám třeba takový svůj rituál, který dělám před každou jízdou autem. Než vyjedu, poprosím „tam nahoru“: „Andělé, ochraňujte moje auto, všechna auta kolem a mě, ať bezpečně dojedu“. Je to pro mě moment, kdy se zklidním a soustředím opravdu na řízení.

  • V situacích, které se pravidelně opakují, a potřebujeme, aby se mozek připravil a přepnul na tu danou věc, jsou rituály také skvělé.

Rituál před spaním

Ideální je například nějaký rituál před spaním. Pro děti je to skoro nutnost.

Taková perlička – když byla moje dcera malá, postupně si přála pořád víc a víc večerních rituálů :-): pohádka z knížky nebo vyprávěná, ukázat si konkrétní obrázky na malované nástěnné mapě, ukolébavka, později ukolébavka s kytarou, hlazení po vláskách, pusinka, pustit ještě jednu pohádku na CD (kéž by se vrátil tenhle čas :-)).

Ale i pro dospěláky jsou předspánkové rituály prospěšné, aby byl spánek kvalitní (o tom, jak je důležité se kvalitně a dostatečně vyspat, nemusím psát – resp. už jsem psala :-)– v tomto článku).

Já si dělám před spaním krátkou vizualizaci (při dlouhé bych usnula :-)), a pak držím v ruce kamínek vděčnosti – říkám si vždycky minimálně tři věci, za které jsem ten den vděčná.

Rituálů bychom mohli vymyslet nepřeberné množství, určitě jich hodně děláte, aniž byste si to uvědomovali (třeba takové ranní kafíčko na probuzení :-)…).

Když se chceme uzdravit, mohou nám rituály významně pomoci ovlivnit mozek a podvědomí tak, jak potřebujeme. Určitě bych vám doporučovala se jimi trochu zabývat.

Jana
  • Pokud byste rádi dostávali upozornění na nové články, napište mi prosím e-mail zde >>