Tinktury jsou (nejen) pro domácí lékárničku úžasná věc. Výtažky z bylin jsou v nich koncentrované, užívání je jednoduché a dlouho vydrží.
Pokud jste rodinka, ve které všichni členové sem tam onemocní, děti nosí každou chvíli něco ze školky nebo ze školy, pak se vyplatí mít doma určitě i nějaké ty sypané bylinky, sirupy, mastičky apod. Můžete se inspirovat v tomto článku: Čím vybavit domácí přírodní lékárničku>>
I já jsem se vždycky snažila mít doma po ruce všechny možné bylinky, mastičky a přírodní preparáty. Naštěstí už ale spoustu let nejsem skoro vůbec nemocná, takže jsem vždycky po čase všechno po skončení záruční doby zase vyřazovala, vyhazovala, bylinky tak maximálně přidala do koupele.
Tinktury se do mého šuplíku vkrádaly nenápadně, postupně, ale nakonec ho úplně ovládly :-). Hlavně proto, že vydrží opravdu dlouho a já mám dobrý pocit, že kdyby náhodou něco, jsem připravená :-). Když k tomu přidám, že nemusím vařit žádné odvary třikrát denně, jen nakapu tinkturu do vody nebo pod jazyk a je to, volba je jasná :-).
Dám vám tipy, jaké tinktury se vyplatí mít doma. Není nutné pořizovat všechny (já také zdaleka všechny nemám), leckteré mají podobné účinky, vyberte si podle vlastního cítění. Jen dejte pozor na kvalitu. Dneska už to není problém, mám radost, že přibývají skvělí výrobci.
Většinou se všechny bylinky, které uvádím, dají pořídit i v jiné formě (sypané na čaj, kapsle, mastička…), ale dneska se zaměříme na moje oblíbené tinktury :-).
Jaké tinktury se vyplatí mít po ruce
Lichořeřišnice
Číslo jedna je pro mě lichořeřišnice. Působí proti bakteriím, virům, plísním. Jakmile ucítíte, že na vás něco leze, hned si ji dejte. Pomůže při problémech dýchacích cest, trávicího a močového ústrojí. Kdo trpíte na záněty močového měchýře, lichořeřišnici mějte určitě pořád po ruce.
Echinacea
Skvělá na posílení imunity. Při prvních příznacích čehokoliv sem s ní :-). Můžete ji brát i nějakou dobu preventivně.
Grep
Grep je známý svým antivirovým působením. Používá se hlavně na afty a opary, ale pomůže i na dýchací cesty.
Vlaštovičník
Vlaštovičník používaly už naše babičky na bradavice. Méně známé, zato velmi silné, je jeho antivirové působení. Rostlina je jedovatá, určitě si z něj nedělejte čaj, ale právě tinktura ve správném dávkování je skvělá volba při jakékoliv virové infekci.
Šalvěj
Šalvějová tinktura se používá hlavně na kloktání, když vás škrábe nebo bolí v krku. Můžete ji rozmíchat v troše vody a použít i jako ústní vodu. Dokáže ale také zklidnit žaludek a střeva.
Dračí krev
Dračí krev (Sangre de Drago) už zná dneska skoro každý. Kdo neví – je to míza z jihoamerického stromu Croton lechleri ve formě tinktury. Je to takový lék na všechno :-): na štípnutí, na hojení ran, užívá se při všech virových i bakteriálních infekcích, dokáže celkově podpořit organismus.
Propolis
Propolis je také takový všelék :-). Jako spousta dalších tinktur, působí antibakteriálně, antiviroticky, antimykoticky. Nejznámější je asi její použití na různé afty a záněty v ústech, paradentózu, na opary, na spáleniny a drobná poranění. Pomůže ale i při nachlazení, rýmě, škrábání nebo bolestech v krku.
Zlatice mix
Běžně neuvádím konkrétní výrobky, ale tady udělám výjimku – zlatice mix je skvělá směs bylin v podobě tinktury na podporu obranyschopnosti – od firmy Naděje paní Podhorné. Když cítíte, že na vás něco leze, tahle tinktura je dobrá volba.
Černý bez plod (nebo květ)
Už naše babičky nám dávaly šťávu z bezinek na problémy s dýchacími cestami. Tinktura to dokáže také a umí pomoci i při zánětu dutin. Hodí se mít po ruce i třeba jitrocel, podběl, nebo si pořídit tinkturu, která je směsí různých bylin přímo na dýchací cesty.
Kostival
Donedávna jsem myslela, že existuje jenom mastička nebo nastrouhat čerstvý kořen kostivalu. Pak jeden kamarád přivezl domácí kostivalovou tinkturu na náš lezecký zájezd a každý večer kolovala :-). Pomáhá na podvrtnutý kotník, bolesti kloubů, namožené svaly a šlachy.
Meduňka
Meduňku miluju. Já si ji pěstuju doma a suším, dělám si z ní občas čaj jen tak pro chuť nebo ji přidám v létě do studené vody. Kdo nemáte tu možnost a máte třeba problémy se spánkem nebo jste často ve stresu, můžete mít po ruce tinkturu, meduňka krásně zklidňuje.
Levandule
Bylinek na lepší spánek a zklidnění je hodně, další možností je levandule. Funguje i jako repelent proti komárům. Jako repelent ji používám spíše ve formě olejíčku, ale nalít tinkturu do lahvičky s mechanickým sprejem je také možnost.
Kozlík lékařský
Do třetice na lepší spánek je kozlík. Pomáhá i na úzkosti.
Třezalka
Pokud máte velké úzkosti nebo deprese, jste hodně ve stresu apod., pak může pomoci třezalka. Je to prokázané antidepresivum, uklidňuje před spánkem. Jenom pozor – nesmí se spolu s ní brát žádné léky a chodit na přímé sluníčko.
Hřebíček
Hřebíček krásně dezinfikuje. Na bolavé zuby, dásně nebo afty můžete buď rozkousat přímo několik hřebíčků, nebo mít po ruce tinkturu. Funguje i na bodnutí hmyzem nebo při bolestech v krku. Je to dobrý repelent proti klíšťatům – já si ho dělám jako silný odvar, nebo se dá použít právě tinktura.
Měsíček
Měsíček je známý svým blahodárným působením na kůži. Používá se na popáleniny, na drobné ranky, jizvy. Je hojivý a protizánětlivý.
Ostropestřec
Ostropestřec nepatří mezi tinktury první pomoci, ale musím ho sem napsat, je to jedna z mých nejoblíbenějších tinktur. Je to skvělá věc na posílení a pročištění jater. Jednou za čas bych doporučovala každému svá játra ostropestřcem obveselit :-).
Pak existuje samozřejmě spousta tinktur na konkrétní problémy, výběr nechám už na vás, podle toho, co individuálně potřebujete.
Tak vybírejte, zásobte se a když budete mít chuť, můžete si nějakou tinkturu zkusit vyrobit i sami :-). Budu moc ráda za vaše tipy v komentářích, jaké zkušenosti máte s tinkturami vy.
Napsat komentář