Kdo mě zná, ví, jak miluju teplo. Třeba lezení po skalách někde na jihu při 40°C, kam jiní jezdí zásadně v dubnu :-). Je pravda, že moje tukové zásoby asi nepočítají s větším mrazem než +20°, ale na druhou stranu – když je s pocitem zimy spojený nějaký příjemný zážitek nebo bonus, ráda vydržím leccos.

Třeba spaní v zimě pod převisem, kdy se ráno probudíte, rozděláte ohýnek a koukáte, jak venku krásně sněží, to je nádhera…  Nebo – bonusem otužování je dobrá imunita, proto na sebe každé ráno ráda pouštím ledovou vodu. A právě o tom bude tenhle článek…

Trochu jsem o otužování psala už v článku Osmero pro posílení imunity aneb jak jsem se nestala vltavským otužilcem. Píšu v něm např. o kryocentru a také o ranním sprchování ve studené vodě, které bych každému doporučovala.

Pojďme se v tomhle článku podívat na studenou sprchu zblízka :-).

Abych vás trochu nalákala, tak nejdříve pár mých zkušeností, co vám to přinese:

 • Zvýší se vám celková imunita.

  Výrazně, poměrně rychle a také levně. Zmizí časté rýmy, kašle apod. Když někde promrznete nebo zmoknete, zůstanete zdraví. Co se imunity týká, pocítíte opravdu velký rozdíl před/po nějaké době otužování.

 • Budete cítit, že máte více energie.

  Když vylézám ze sprchy, mám vždycky radost, vyrojí se endorfiny (hormony štěstí), těším se na celý den…

 • Budete v životě vyrovnanější.

  Naučíte se totiž zůstat ve stresových situacích více v klidu. Ledová voda – to je pro tělo stres, který překonáváte zklidněním dechu, celkovým uklidněním, překonáváte strach atd. – o tom dále v článku…

 • Zlepší se vám krevní oběh a tok lymfy.

  Tělo je díky tomu lépe zásobováno živinami, lépe se odvádějí škodlivé látky.

Jak začít s otužováním

První a nejdůležitější rada zní: začněte postupně, nechtějte se stát za týden ledním medvědem. Je to důležité i proto, abyste vydrželi a po pár dnech to nevzdali.

 • Začněte nejprve vlažnou vodou na závěr normálního sprchování teplou.

 • Pak vynechte úvodní teplou sprchu a vlažnou vodu ochlazujte, až se budete sprchovat jenom studenou.

 • Dobu ve studené vodě postupně prodlužujte. Začněte třeba jen 10 sekundami. Jak si tělo bude zvykat, zvládnete i dvě tři minuty.

Začínejte od nohou a rukou, pak břicho, hrudník, záda. Zpočátku si nesprchujte hlavu (stačí jenom obličej), s tou počkejte, až budete zkušení otužilci :-).

TučňákJakmile na sebe pustíte studenou vodu, tělo má tendenci se stáhnout, začnete ry