Kdo mě zná, ví, jak miluju teplo. Třeba lezení po skalách někde na jihu při 40°C, kam jiní jezdí zásadně v dubnu :-). Je pravda, že moje tukové zásoby asi nepočítají s větším mrazem než +20°, ale na druhou stranu – když je s pocitem zimy spojený nějaký příjemný zážitek nebo bonus, ráda vydržím leccos.
Třeba spaní v zimě pod převisem, kdy se ráno probudíte, rozděláte ohýnek a koukáte, jak venku krásně sněží, to je nádhera… Nebo – bonusem otužování je dobrá imunita, proto na sebe každé ráno ráda pouštím ledovou vodu. A právě o tom bude tenhle článek…
Trochu jsem o otužování psala už v článku Osmero pro posílení imunity aneb jak jsem se nestala vltavským otužilcem. Píšu v něm např. o kryocentru a také o ranním sprchování ve studené vodě, které bych každému doporučovala.
Pojďme se v tomhle článku podívat na studenou sprchu zblízka :-).
Abych vás trochu nalákala, tak nejdříve pár mých zkušeností, co vám to přinese:
Jak začít s otužováním
První a nejdůležitější rada zní: začněte postupně, nechtějte se stát za týden ledním medvědem. Je to důležité i proto, abyste vydrželi a po pár dnech to nevzdali.
Začínejte od nohou a rukou, pak břicho, hrudník, záda. Zpočátku si nesprchujte hlavu (stačí jenom obličej), s tou počkejte, až budete zkušení otužilci :-).
Jakmile na sebe pustíte studenou vodu, tělo má tendenci se stáhnout, začnete rychle dýchat… vědomě prodlužte dech, hlavně výdech. Soustřeďte se na něj. Snažte se celkově zklidnit. A třeba se při tom usmívejte – to mi na začátku hodně pomáhalo.
Dýchejte dlouze a uvolněně i poté, co vylezete ze sprchy. Osušte se a třeba si chvíli zacvičte. Není dobré se hned zabalit do teplého oblečení – stačí jenom tričko apod. Cílem totiž je, aby se tělo naučilo vytvářet si samo dostatek tepla. Když zůstanete málo oblečení a budete cvičit, aktivujete tzv. hnědý tuk, který je právě schopen vytvářet teplo (má více mitochondrií než jiné buňky – to jsou takové naše minielektrárny).
Jak vydržet a mít z toho radost
Co si budeme namlouvat, když člověk leze do studené vody, jeho hlava dokáže vymyslet 100 důvodů, proč to nedělat a proč by bylo lepší zrovna dneska vynechat. Znám to moc dobře :-): „Dneska jsi vstala později, už nestíháš, nech to na zítra.“, „Vždyť je venku mráz – přece se ještě nebudeš ochlazovat, nastydneš.“, „Ty přece nemáš tolik tuku, jako ostatní, co když to pro tebe vůbec není dobré a tvoje tělo chlad špatně snáší.“… Přelstít vynalézavé podvědomí je někdy docela fuška :-). Mně pomáhalo a pomáhá např. tohle:
Jak otužovat děti
Když se řekne otužování dětí, vždycky mi v hlavě naskočí malý Vašek pod studnou v „Jak dostat tatínka do polepšovny“ :-). Děti je možné otužovat od malinka, ale tady platí dvojnásob – začněte postupně, pomalu: nejdříve teplou sprchu nebo vanu, na závěr trochu snížit teplotu…. Vymyslete si k tomu nějakou pohádku, rituál podle věku, pro děti to musí být hra a radost. Také byste jim měli jít příkladem :-).
Je dobré to pojmout komplexně, otužování není jenom studená sprcha. Zapomeňte na tradiční „nechoď bos, nevybíhej ven svlečený…“. Je naopak skvělé (i pro dospělé), když jsou třeba ráno chvíli svlečení, občas vyběhnou na balkon nalehko oblečení i v zimě… samozřejmě jenom chvilku. Také pomáhá časté větrání, spaní v chladné místnosti, neoblékat se příliš, co nejvíce být venku… ale to určitě znáte :-).
Tučňáčí výzva
Článek má v názvu tučňáčí výzva – a také je :-): pojďte do toho také, uvidíte, že nebudete litovat, fakt to stojí za to. Abych vám trochu zpříjemnila ten boj sám se sebou a výmluvami své hlavy (a boj to určitě trochu bude, na to se připravte :-)), mám pro vás na každý den jednoho tučňáka, který čeká, až vlezete pod studenou sprchu a pak mu vybarvíte hlavičku nebo i bříško na žluto, jako je zbarvený tučňák císařský – na znamení toho, že máte ten den splněno :-). Vytiskněte si jeden list pro každého člena vaší rodiny (je to tučňáčí otužovací kalendář na jeden měsíc), dejte si je třeba na ledničku a jděte do toho společně – uvidíte, jak budou děti nadšené :-).
Tučňákům zdar a dejte mi vědět, kolik už jich máte vybarvených :-).
Tučňáci fungují…posilam čerstvou zkusenost ze Severního moře.Zdravi Tonda. https://m.facebook.com/photo.php?fbid=801547670215363&id=100010804127213&set=pob.100010804127213&source=49
Vzhledem k tomu, že tučňáci se na severu nevyskytují, je to dobrý pokus o nápravu :-)…
Opravdu úžasný článek. Moc za něj díky. Vybarvování tučňáků je opravdu skvělá motivace, která vám nedovolí jeden den vynechat. Po měsíci otužování už vydržím 3 minuty v úplně ledové vodě. Je pravda, že ta poslední je opravdu dlouhá. 🙂 Správné dýchání při tom hodně pomáhá. Ještě jednou díky.
Moc díky, Pavle, mám z toho obrovskou radost :-). PS: I pro mě třetí minuta trvá aspoň 5 minut :-). Jana
Ještě bych rád doplnil, že rada se soustředěním na dýchání funguje stoprocentně. Ač má člověk tendenci při ponoření do ledové vody nebo vystavení prudkému chladu se chovat přesně opačně (zadržet dech, zatnout zuby..), právě vědomé dýchání umí hotové divy. Je to rázem snazší…
Rád bych ještě dodal, že mne článek i mile pobavil. Nápad s tučňáky je opravdu skvělý a vtipný. A určitě pomůže v oněch osudných 21 či 30 dnech, než se otužování stane denním návykem (aršík s tučnáčí výzvou v práci okamžitě zaujal hned dva kolegy…). Oceňuji i grafické provedení tučňáka – něco mezi obrázkem a piktogramem:-):-)
Jano, ještě jednou díky za milý článek, dodává optimismus a odhodlání… a to se hodí nejen v zimních měsících…
Děkuju moc za oba komentáře. Mám velikou radost a vyloženě se těším, že třeba i další lidi budou mít chuť to zkusit, že tím někoho nalákám :-). A budu moc ráda za zpětnou vazbu po čase, jak to jde :-).
Milá Jano. Tvůj článek mi udělal vyloženě radost. Velké uznaní. Téma pravidelného otužování, ale i volného koupání se v horských říčkách a jezerech je mi víc než blízké. Hezky jsi popsala všechna pozitiva i kritická místa. Mohu potvrdit, že ponoření do někdy až krutě ledové vody mi vždy dodá okamžitý příliv energie a regenerace. A ranní zápasení s odhodláním na sebe hned pustit ledovou vodu (jo jo, není třeba 100 důvodu, i jeden by stačí:-)) je jednou s příležitostí, kdy hned na začátku dne si okusit vítěství odhodlaného ducha nad pohodlím těla. Co je pro mne nové a už se těším, že to vyzkouším, protože to otužování přidává nový rozměr, je – nechat „doznít“ účinek ledové vody, nespěchat do teplého oblečení, zahřát se přirozeně. To je moc dobrý nápad. Také děkuji za nápad s vizualizací (vodopád, ochranný obal kolem těla, léčení a energizování každé buňky v těle), to je obohacení celého procesu.
Na to už se vyloženě těším, až to zkusím…