V sekcích Můj příběh Co se zde dočtete jsem slíbila, že vás budu inspirovat a postupně odkrývat jednotlivé dílky mozaiky zdraví. Já sama jsem je nacházela postupně, během dlouhé doby. Některé se objevily samy, získání jiných mě stálo hodně úsilí, času, opakovaných pokusů a omylů. Chci vám pomoci je postupně najít a složit všechny, protože teprve společně mohou vytvořit obrázek.

Dlouho jsem přemýšlela, který dílek zvolit jako první. Vzpomínala jsem na okamžiky, které byly pro mě zásadní a zlomové. Myslím, že nejdůležitějším momentem na cestě k opravdovému a trvalému uzdravení byl můj slib sama sobě.

Seděla jsem jednou doma na gauči a snila o tom, že jsem zase zdravá, že místo sezení v obýváku zase lezu po skalách, běhám orienťáky po lese a jsem plná energie.

Tehdy jsem sama sobě slíbila, že to ještě zažiju.

Mějte se rádi a slibte sami sobě, že se uzdravíteA že to všechno a mnohem víc budu prožívat kdykoliv se mi zachce. Slíbila jsem si, že začnu pro sebe něco dělat a že to dokážu. Teď nebo nikdy. Samo to nepůjde, musím začít. Prostě jsem se někde hluboko uvnitř rozhodla a v tu chvíli jsem věděla, že už mě nic nezastaví.

Znáte pohádku Micimutr?

Kouzelnice v podání Libušky Šafránkové v ní říká loutkáři Vítkovi, který chce zachránit princeznu před drakem:

Udělej něco. Aspoň jeden krok. A pak zas něco udělám já. 

Tj. když něco zkusíš, uděláš první krok, mohou ti kouzla pomoci. Když budeš jenom čekat na zázrak a sám nic nepodnikneš, pomoci ti nemohu.

Ano. Přesně takhle to funguje. I např. Paulo Coelho v knize Alchymista, v krásném příběhu o splněném snu, píše totéž:

Když si něco moc přeješ, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit.

Podmínkou je, že musím začít něco dělat. Pak začnu přitahovat lidi a situace, které mě navedou na tu správnou cestu.

Knihu jsem četla teprve nedávno a pohádka vznikla až v roce 2011, ale tuhle moudrost jsem tak nějak intuitivně cítila už dávno a od té doby, co se tím řídím, jako by mě pořád někde zpoza rohu tajně pozorovala Micimutr, dohlížela na mě a nenápadně mi pomáhala :-). Udělej něco ty, pak zas něco udělám já…

První rada, která ke mně tak nějak shůry přišla, byla:

„Neplaš! Uvolni se, zastav se a v klidu poslouchej…“

V té době jsem měla za sebou spoustu návštěv lékařů a léčitelů, vyzkoušených mnoho metod, přečtené stohy knih…urputně jsem se snažila zkoušet páté přes deváté, abych se uzdravila, ale nic nezabíralo.

Začínala jsem propadat panice a strachu, že už mi nic nepomůže. V den, kdy jsem si slíbila, že se uzdravím a zase budu běhat a lézt po skalách, že to zkrátka dokážu, mi došlo, že se v tuhle chvíli hlavně potřebuju zklidnit. Důvěřovat víc svému tělu, poslouchat ho, mít ho ráda. Přestat tolik tlačit na pilu a postupnými kroky začít.

Všechno se bude nějak vyvíjet, správné věci, nápady, postupy atd. ke mně přijdou ve správný čas. A že musím přijímat i to, že budu narážet na překážky, protože jak říkal již Marcus Aurelius:

Co stojí v cestě, je její součástí.

A tak jsem začala

Meditace je skvělým začátkem k uzdraveníZačala jsem jednoduchou meditací na uvolnění těla, pročištění od negativní „zaseklé“ energie, naplnění se čistou, pozitivní energií a otevření se tak svému vnitřnímu hlasu a intuici. Říkala jsem jí Meditace nového začátku. Pomůže uklidnit tok myšlenek, podpoří celkový vhled do událostí a jejich příčin.

Meditovala jsem asi 14 dní zhruba obden a během té doby v klidu rozmýšlela, co dál.

Jsem systematik, a tak „nechat všechno jen tak běžet“ mi moc nejde :-).

Musela jsem si alespoň v kostce vymyslet nějaký plán, abych tomu dokázala opravdu věřit. Obsahoval postupnou práci s psychikou, pročištění těla, posílení imunity….ale věděla jsem, že už to nebude urputná snaha, ale přirozené objevování cesty sama k sobě, a že konkrétní způsoby, jak na to, budu objevovat postupně. Budu dělat vždycky ten první krok a pak mi „vesmír“, Micimutr.nebo někdo jiný pomohou :-).

Když bych tedy měla shrnout moje první rady na úplný začátek pro vás, kdo jste nemocní a nevíte si rady, jak z toho ven, nebo jste v pohodě, ale chcete svoje zdraví vzít do svých rukou, abyste najednou v padesáti nezjistili, že vám chtějí vzít žlučník apod., zněly by asi takhle:

 • Důvěřujte, že všechno se děje, jak má, že v ten pravý čas k vám přijdou ty správné rady, myšlenky, situace, lidi…nedělejte si s ničím starosti.

  Být v klidu, vnitřně vyrovnaný, je pro práci se sebou sama nesmírně důležité.

 • Představte si, že jste na začátku nové, úžasné, dobrodružné cesty. Cesty sama k sobě a trvalému zdraví.

  Těšte se na ni. Těšte se i s tím vědomím, že pravděpodobně narazíte na překážky. Protože „Co stojí v cestě, je její součástí.“

 • A začněte. Třeba oním zklidněním. Udělejte první krok.

  Nic se nestane samo od sebe, musíte zkrátka začít. Zastavte se, zklidněte své myšlenky, uvolněte svoje tělo, nechte mluvit svůj vnitřní hlas a intuici. Můžete zkusit zmiňovanou meditaci, kterou jsem dělala a občas dělám ještě i teď já. Popsala jsem ji pro vás v eBooku Meditace nového začátku (zdarma).

 • Slibte sami sobě, že se uzdravíte.

  Uzavřete smlouvu sami se sebou. A to, že to dokážete, berte jako fakt. Doopravdy, hluboko uvnitř se pro to rozhodněte.

 • A jako takový „opravdový start“ na cestě k uzdravení bych vám doporučila pročistit postupně celé tělo.

  Ačkoliv obrovskou roli v otázce zdraví hraje psychika, tím, že pomůžeme tělu zbavit se dlouholetých nánosů a toxinů, proces uzdravení hodně urychlíme. Podrobněji si o tom můžete přečíst zde v dalším článku.

Tak neváhejte a udělejte první krok :-).

Jana

 • Pokud byste rádi dostávali upozornění na nové články, napište mi prosím e-mail zde >>