Shomeopatií jsem začala laškovat už v době, kdy jsem bývala nemocná. Přihlásila jsem se do dvouletého studia a myslela si, že sama sebe zázrakem uzdravím :-), homeopatika mě zachrání. Už po roce mi ale bylo jasné, že jestli se chci uzdravit dřív než za dvacet let, budu muset buď najít zkušeného homeopata, nebo se vydat úplně jinou cestou :-).

homeopatika_granuleNa to, aby se člověk celkově a trvale uzdravil pomocí homeopatie, je totiž potřeba najít tzv. konstituční lék. Tj. lék „na člověka“, ne na nemoc. A to bývá dost často veliká alchymie, vyžadující trpělivého, ale hlavně hooodně dobrého homeopata, který se dokáže na člověka dobře nacítit a vnímat všechny souvislosti.

A tak jsem k jednomu takovému začala chodit, ale stejně mi to nepomohlo. Myslím, že tehdy to bylo hlavně proto, že jsem hledala pořád pomoc zvenku. Nepřevzala jsem zodpovědnost sama za sebe, nebyla jsem v podvědomí stoprocentně rozhodnutá se uzdravit, nevěřila jsem, že by mi mohlo cokoliv pomoci. Moje podvědomí v podstatě zakazovalo všemu a všem, aby mi bylo pomoženo. Ale to by bylo na delší vyprávění :-).

Homeopatii jsem ale nezavrhla, dodnes mám v lékárničce některé poklady :-). Jsou to homeopatika ne konstituční, ale symptomatická – na konkrétní nemoc. Je to taková akutní pomoc, abyste nemuseli brát klasické léky.

I v tomhle případě to ale nebývá úplně snadné určit, často na jednu nemoc existuje více variant. Podle toho, jak člověk subjektivně nemoc prožívá, jaký průběh nemoc má apod.

Za ty roky už mám ale „vychytaných“ několik homeopatik, která fungují skoro u každého a vždycky. A ty se určitě vyplatí mít v domácí lékárničce, díky nim mnohdy budete za kouzelníka :-). Jdeme na ně:

Homeopatika pro domácí lékárničku

 • Belladonna 15 CH

  Tohle homeopatikum je rozhodně skvělé mít a vozit ho všude s sebou. Krásně funguje na horečku, bolesti (zubů, v krku…), záněty v těle, suchý kašel, ale také na spáleniny od sluníčka a úpal.

 • Arnica montana 9 CH

  Arnica montanaÚžasná věc – moc doporučuji všem sportovcům, ale i smolařům, co pořád někde padají, podvrtávají si kotníky nebo rozbíjejí kolena :-). Funguje na rychlou regeneraci svalů po zátěži a na rychlé hojení všech zranění. 

 • Apis mellifica 15 CH

  Když vás štípne včela nebo jiný záškodník, hned si dejte Apis. Pomáhá léčit také otoky, třeba při zvrtnutém kotníku (k tomu si přidejte Rhus toxicodendron 15 CH).

 • Drosera 15 CH

  Pomáhá při suchém nočním kašli.

 • Aconitum Napellus 15 CH

  Když na vás něco leze, co nejdříve berte 3 kuličky každou čtvrt hodinu během dvou hodin. Tím se dá ještě leccos zachránit.

Toť vše :-). Mám toho v lékárničce víc, ale tohle mám nejvíce ověřeno, že opravdu funguje. Kdyby nic jiného, určitě bych doporučovala zásobit se Belladonnou a Arnicou.

Ale ještě nekončíme :-). Ještě mám pro vás vyzkoušená homeopatika úžasné dětské paní doktorky, ke které chodila moje dcera, když byla malá.

Ta mě i vlastně nejvíce přesvědčila, že homeopatie není hodna „ocenění“ bludný balvan :-), ale že opravdu funguje.

Dcera měla spoustu bradaviček na ručičkách, hrozilo nepříjemné vypalování. Paní doktorka jí předepsala homeopatika, po kterých bradavičky doslova mizely před očima, a už se nevrátily.

A tak jsem paní doktorku, MUDr. Miroslavu Šircovou, pozvala po dlouhých letech na kafíčko, aby mi pro vás prozradila další poklady, které takhle krásně fungují. Tady jsou:

 • Thuya occidentalis 9 CH

  Thuya occidentalisTo je ten zázrak na bradavičky :-), resp. na všechny možné výrůstky. Na bradavičky se kombinuje Thuya ještě s jedním ze dvou homeopatik – zkuste jednu variantu, když nezafunguje, vyměňte za druhou. Je to buď Nitricum acidum 9 CH (Thuya plus Nitricum fungovalo právě u mé dcery), nebo Antimonium crudum 9 CH (funguje spíše na bradavice na ploskách). Užívají se 2 x denně 3 granule od každého.

 • Aviaire 15 CH

  Preventivní léčba zánětů středního ucha, aby se nevracely (ne při akutních potížích). 10 granulí 1 x za 14 dnů, brát klidně 1 rok.

 • Belladonna plus Mercurius solubilis 5 CH nebo 9 CH

  Při bolestech v krku. Brát po 1 hodině 10 granulí, dětem se mohou rozpustit v čisté vodě.

 • Chamomilla vulgaris 9 CH

  Když miminku rostou zoubky a chce v noci chovat (dříve nechtělo). Rozpustit 10 granulí na noc.

 • Sulfur iodatum, Silicea, Oscillococcinum  9 CH

  Když děti začnou být nemocné ve školce. Střídat vždycky obden Sulfur se Siliceou, v neděli Oscillococcinum.

 • Phosphorus 15 CH

  Při nemocech jater.

 • Rhus toxicodendron 5 nebo 9 CH

  Při akutní fázi oparu, ale také při akutní fázi neštovic.

 • Stramonium 9 CH

  Když mají děti noční děsy.

 • Gelsemium Sempervirens 15 CH, Kalium Phosphoricum 9 CH

  Tato kombinace funguje, když máte nervy třeba před zkouškou. Tři dny před zkouškou Gelsemium (5 granulí ráno a večer), v den zkoušky 10 granulí Gelsemia a 10 granulí Kalia – rozpustit ve čtvrt litru vody a popíjet.

Ještě stručně k užívání – homeopatika by se měla brát vždy s odstupem od kávy, pasty na zuby a jiných aromatických věcí, ideálně i od jakéhokoliv jídla, abyste měli opravdu čistou pusu. Kuličky nechte volně rozpustit v puse.

Dávkování jsem úplně všude neuváděla, ale to si snadno dohledáte nebo se zeptáte v lékárně. Ublížit si nemůžete, homeopatika jsou skvělá v tom, že vám maximálně nepomohou :-).

Tak, to je už opravdu všechno, můžete se pustit do vybavování homeopatické lékárničky :-).

Jana
 • Pokud byste rádi dostávali upozornění na nové články, napište mi prosím e-mail zde >>