Z téhle vychytávky jsem byla nadšená hned po prvním vyzkoušení. Na rýmu a nosní dutiny mi přijde jako zázrak – zatím nejúčinnější věc, jakou jsem zkusila. Jde o proplachování nosu slanou vodou.

(Nepřestávejte teď číst :-), jde to naprosto v pohodě, není to nijak nepříjemné ani složité, zvládnou to i děti cca od 5 let).

Proplachování nosu slanou vodou

Proplachování slanou vodou je původně jogínská technika, ale nemusíte mít s jógou vůbec žádné zkušenosti, abyste ji vyzkoušeli. Dneska už je to hodně známá a rozšířená záležitost.

Může se dělat pravidelně 1 x denně jako prevence nebo až v případě nemoci (v takovém případě se doporučuje opakovat 1 až 4 x denně).

 • Při preventivním proplachování odplavuje z nosu a vedlejších nosních dutin případné bakterie a viry, které se tam usadily, a nemoc se nestačí vůbec rozvinout. V chřipkovém období apod. je to ideální pomocník.

 • Při zánětu nosu a vedlejších nosních dutin odstraňuje suché i vlhké hleny a zánětlivý sekret, zvlhčuje sliznici, usnadňuje její regeneraci. Pomáhá vyléčit i tzv. zadní rýmu.

 • Hodně pomáhá i při alergické rýmě – odstraňuje z nosní sliznice alergeny a zmírňuje tím celkový průběh.

Co na to potřebujeme

Dá se koupit speciální konvička na výplach nosu. Já ji osobně vyzkoušenou nemám, používám upravenou PET lahev. Původně jsem chtěla proplachování nejdříve vyzkoušet provizorně s PET lahví, a potom, když uvidím, že to pomáhá, si případně koupím konvičku. Ale PET lahev mi hned od začátku naprosto vyhovovala, tak už jsem si ji nechala :-).

Vyrobíte si ji snadno a rychle

Stačí koupit PET lahev s takovým tím náustkem a gumovou záklopkou (viz fotka). Tj. lahev, ze které voda vytéká, když ji zmáčknete a pootevře se ta záklopka. Z víčka odstraníte krycí (zaklapovací) část, vyříznete gumovou záklopku a propálíte do lahve malou dírku.

Podrobný návod s fotkami, jak tuto lahev upravit, si můžete zdarma stáhnout v tomto pdf >> 

PET lahev - původní a upravená na proplachování nosu slanou vodouTo je ona :-), PET lahev, která se dá upravit na proplachování nosu. Vlevo původní, vpravo upravená. 

Jak připravit roztok

Konvičku nebo PET lahev naplňte vlažnou vodou se solí. Může být převařená a vychladlá, ale nemusí, já používám normálně vlažnou vodu z kohoutku. Na půl litru až 1 litr vody dejte 1 lžičku kuchyňské soli. Zkuste to nejdříve s menším množstvím, postupně pak případně přidejte. Já dávám 1 lžičku na tři čtvrtě litru. Nepálí to, zároveň cítím, „že to tam něco dělá :-)“.

Jak je to u konvičky, nevím, možná se musí voda smíchat se solí před nalitím do konvičky, aby se dala dobře promíchat…řiďte se podle návodu (myslím, že se i prodává nějaký speciální roztok již rovnou namíchaný).

Já nejdříve do PET lahve nasypu sůl, pak do ní naliju vlažnou vodu a palcem přitom ucpávám ten propálený malý otvor :-). Pak lahví třesu, aby se sůl rozpustila.

A jdeme proplachovat :-).

Budu popisovat postup s PET lahví, u konvičky je to podobné (raději si u ní přečtěte návod).

 • Palcem nejprve ucpávejte ten malý otvor.

 • Zasuňte „náústek“ lahve do jedné nosní dírky (měl by ji ucpat), mírně předkloňte hlavu nad umyvadlo (opravdu jenom mírně, spíš se nakloňte celým tělem, aby pak voda tekla do umyvadla). Nakloňte hlavu na stranu tak, aby lahev byla v horní nosní dírce (lahev také trochu nakloňte, natočte vypáleným otvorem nahoru a už ho neucpávejte – otvor zajistí plynulé protékání vody díky nasávání vzduchu). Nenaklánějte ale hlavu až do vodorovné polohy, nechte ji trochu šikmo.

 • Voda proteče horní nosní dírkou a kolem nosní přepážky začne vytékat sama do umyvadla dolní nosní dírkou. Protéká kontinuálně. Po celou dobu nechte otevřená ústa a dýchejte jimi.

 • Nechte protéct polovinu obsahu lahve, zbylou vodu z nosu vyfrkejte (bez ucpávání druhé dírky) a poté zasuňte lahev do druhé nosní dírky. Nakloňte se na druhou stranu a nechte protéct zbytek vody.

 • Na závěr zbylou vodu důkladně vysmrkejte. Smrkejte nejprve bez ucpávání druhé dírky, jenom „frkejte“ nad umyvadlem. Pak se můžete normálně vysmrkat, ale s citem, aby voda nepronikla do uší. Ale nebojte se toho, pokud budete opatrní, voda se vám nikam, kam nemá, nedostane. Mně se to nikdy nestalo, ani na začátku.

Zpočátku budete muset možná „vychytat“ polohu hlavy při proplachování tak, aby voda netekla do pusy. To se mi občas zpočátku stávalo. Ale stačí hlavu trochu předklonit a jde to bez problémů :-).

Ukázka proplachování nosu slanou vodouPokud dodržíte návod,  jde to opravdu snadno a nijak nepříjemné to není. Voda proteče horní nosní dírkou, kolem nosní přepážky a vyteče dolní dírkou. 

(PS: nenapadlo mě, že jednou budu mít na internetu zrovna takovouhle fotku :-))

Co dělat, aby voda nepronikla do uší

Jak jsem psala, nemusíte se toho vůbec bát, mně se to nestalo ani jednou. Ale je potřeba dodržet několik zmiňovaných pravidel:

 • Nakloňte hlavu mírně dopředu a na stranu tak, aby byla šikmo (viz fotka), ne až do vodorovné polohy.

 • Nechte otevřená ústa, v průběhu proplachování je nezavírejte, dýchejte jimi.

 • Po skončení proplachování nejprve vodu s citem „vyfrkejte“ bez ucpávání druhé dírky, pak se opatrně normálně vysmrkejte.

Je to jednoduché

Přiznávám, že jsem dlouho vyzkoušení této techniky odkládala, bála jsem se, že to bude nepříjemné, že může voda natéct do uší apod. Ale pak jsem zjistila, že je to opravdu jednoduchá záležitost, kterou zvládnou i děti a nijak nepříjemné to není. A účinnost je opravdu skvělá, určitě doporučuji vyzkoušet :-).

Ideální je v případě rýmy kombinovat proplachování slanou vodou plus léčbu rýmovníkem. O něm si můžete přečíst v jiném článku – s názvem „Na rýmu je rýmovník“. Další tipy, co dělat, když máte rýmu, najdete v článku (Nejen) babské rady na rýmu.

Stáhněte si návod v pdf, pořiďte si PET lahev a jste na případnou rýmu vyzbrojeni :-).

Jana

Stáhnout pdf s podrobným návodem a fotkami, jak upravit PET lahev na proplachování nosu >>

 • Pokud byste rádi dostávali upozornění na nové články, napište mi prosím e-mail zde >>