Z téhle vychytávky jsem byla nadšená hned po prvním vyzkoušení. Na rýmu a nosní dutiny mi přijde jako zázrak – zatím nejúčinnější věc, jakou jsem zkusila. Jde o proplachování nosu slanou vodou.

(Nepřestávejte teď číst :-), jde to naprosto v pohodě, není to nijak nepříjemné ani složité, zvládnou to i děti cca od 5 let).

Proplachování nosu slanou vodou

Proplachování slanou vodou je původně jogínská technika, ale nemusíte mít s jógou vůbec žádné zkušenosti, abyste ji vyzkoušeli. Dneska už je to hodně známá a rozšířená záležitost.

Může se dělat pravidelně 1 x denně jako prevence nebo až v případě nemoci (v takovém případě se doporučuje opakovat 1 až 4 x denně).

  • Při preventivním proplachování odplavuje z nosu a vedlejších nosních dutin případné bakterie a viry, které se tam usadily, a nemoc se nestačí vůbec rozvinout. V chřipkovém období apod. je to ideální pomocník.

  • Při zánětu nosu a vedlejších nosních dutin odstraňuje suché i vlhké hleny a zánětlivý sekret, zvlhčuje sliznici, usnadňuje její regeneraci. Pomáhá vyléčit i tzv. zadní rýmu.

  • Hodně pomáhá i při alergické rýmě – odstraňuje z nosní sliznice alergeny a zmírňuje tím celkový průběh.

Co na to potřebujeme

Dá se koupit speciální konvička na výplach nosu. Já ji osobně vyzkoušenou nemám, používám upravenou PET lahev. Původně jsem chtěla proplachování nejdříve vyzkoušet provizorně s PET lahví, a potom, když uvidím, že to pomáhá, si případně koupím konvičku. Ale PET lahev mi hned od začátku naprosto vyhovovala, tak už jsem si ji nechala :-).

Vyrobíte si ji snadno a rychle

Stačí koupit PET lahev s takovým tím náustkem a gumovou záklopkou (viz fotka). Tj. lahev, ze které voda vytéká, když ji zmáčknete a pootevře se ta záklopka. Z víčka odstraníte krycí (zaklapovací) část, vyříznete gumovou záklopku a propálíte do lahve malou dírku.

Podrobný návod s fotkami, jak tuto lahev upravit, si můžete zdarma stáhnout v tomto pdf >> 

PET lahev - původní a upravená na proplachování nosu slanou vodouTo je ona :-), PET lahev, která se dá upravit na proplachování nosu. Vlevo původní, vpravo upravená.