Dnes bych vám chtěla ukázat další metodu, jak lze postupně v hlavě jednoduše „přepsat“ navyklé vzorce chování. Přemýšlela jsem, co mi nejvíce pomáhalo a pomáhá dostat se z nálady „všechno je v háji, už nevím, jak dál“ do nálady „všechno je skvělé“. Co vám poradit, abyste udělali, když se cítíte jako Štěpán Šafránek z Básníků, když ho zavalily ty knihy :-). Protože pokud máte problémy se zdravím, je mi jasné, že jste podobný pocit bezmoci zažili asi mnohokrát. Metoda se jmenuje „kotvení“ a oficiální postup najdete na konci článku. 

Jak přepsat navyklé vzorce chování

Nejlepší řešení jsou často velmi jednoduchá: jedno z nich jsem již popsala např. v článku o práci v hladině alfa. Další způsob, který vám může pomoci, je moje „Meditace nového začátku“. Dnes vám poradím něco úplně jednoduchého: až budete potřebovat dostat se do pozitivní nálady, zkuste „přepnout mozek“. Doslova! Nejdříve mu poděkujte, že se tolik zaobírá vašimi problémy, trápeními a strachy, a pak mu oznamte, že ho na chvíli přepínáte na jiný kanál. A udělejte to – pomocí „kouzelného tlačítka“.

Tady jen malá vsuvka: ne vždy je ideální se hned po zaznamenání špatné nálady „násilím“ nutit do pozitivního myšlení, zakazovat si smutek, hněv a cokoliv negativního. Mít a prožívat různé emoce, tedy nejen ty krásné, je naprosto normální a bylo by nepřirozené se uměle situovat do neustálého pocitu euforie :-). Jako ve všem – i tady platí – poslouchejte svou intuici. Uvědomte si, že myšlenky jsou jenom myšlenky. Nemusíte je poslouchat. Můžete je nechat jenom proběhnout a nevšímat si jich, nenechat si jimi kazit náladu. Ale někdy cítíte, že jste zkrátka smutní, rozzlobení apod. V tom případě nechte tyto emoce projít, prožijte je, pozorujte je…ale nesetrvávejte v nich zbytečně dlouho. „Nevyžívejte se v nich.“ Poplačte si, rozčilte se, ale pak nechte všechno odeznít. A právě v tuto chvíli vám bude hodně nápomocné „kouzelné tlačítko“. 

Kouzelné tlačítko
Předstate si, že máte vzadu na hlavě přepínací tlačítko (nebo na zápěstí, je celkem jedno, kam ho umístíte :-)). Představte si do detailu, jak vypadá. Prstem to místo (tlačítko) doopravdy stiskněte a začněte cíleně myslet na něco hezkého.

Zkuste si vybavit nějaký krásný zážitek z minulosti, kdy jste se cítili šťastně, dopodrobna plánujte víkendový výlet nebo zkuste vymyslet básničku. Pořádně tím mozek zaměstnejte, ať na nic jiného nemá čas myslet, nešetřete ho :-). Je skvělé mít pro tuto příležitost dopředu vymyšleno, na co budete po přepnutí tlačítka myslet. Pak jenom stiskněte a automaticky přepněte na zvolené téma.

Mně úplně nejvíc pomáhá, když začnu myslet na své sny.

Ne na ty, které se mi zdají v noci. Na to, o čem sním, a ta představa mě dělá šťastnou. A podrobně si začnu plánovat, jak to uskutečnit. Titulek článku bych měla doplnit – mým krédem je: