Dnes bych vám chtěla ukázat další metodu, jak lze postupně v hlavě jednoduše „přepsat“ navyklé vzorce chování. Přemýšlela jsem, co mi nejvíce pomáhalo a pomáhá dostat se z nálady „všechno je v háji, už nevím, jak dál“ do nálady „všechno je skvělé“. Co vám poradit, abyste udělali, když se cítíte jako Štěpán Šafránek z Básníků, když ho zavalily ty knihy :-). Protože pokud máte problémy se zdravím, je mi jasné, že jste podobný pocit bezmoci zažili asi mnohokrát. Metoda se jmenuje „kotvení“ a oficiální postup najdete na konci článku. 

Jak přepsat navyklé vzorce chování

Nejlepší řešení jsou často velmi jednoduchá: jedno z nich jsem již popsala např. v článku o práci v hladině alfa. Další způsob, který vám může pomoci, je moje „Meditace nového začátku“. Dnes vám poradím něco úplně jednoduchého: až budete potřebovat dostat se do pozitivní nálady, zkuste „přepnout mozek“. Doslova! Nejdříve mu poděkujte, že se tolik zaobírá vašimi problémy, trápeními a strachy, a pak mu oznamte, že ho na chvíli přepínáte na jiný kanál. A udělejte to – pomocí „kouzelného tlačítka“.

Tady jen malá vsuvka: ne vždy je ideální se hned po zaznamenání špatné nálady „násilím“ nutit do pozitivního myšlení, zakazovat si smutek, hněv a cokoliv negativního. Mít a prožívat různé emoce, tedy nejen ty krásné, je naprosto normální a bylo by nepřirozené se uměle situovat do neustálého pocitu euforie :-). Jako ve všem – i tady platí – poslouchejte svou intuici. Uvědomte si, že myšlenky jsou jenom myšlenky. Nemusíte je poslouchat. Můžete je nechat jenom proběhnout a nevšímat si jich, nenechat si jimi kazit náladu. Ale někdy cítíte, že jste zkrátka smutní, rozzlobení apod. V tom případě nechte tyto emoce projít, prožijte je, pozorujte je…ale nesetrvávejte v nich zbytečně dlouho. „Nevyžívejte se v nich.“ Poplačte si, rozčilte se, ale pak nechte všechno odeznít. A právě v tuto chvíli vám bude hodně nápomocné „kouzelné tlačítko“. 

Kouzelné tlačítko
Předstate si, že máte vzadu na hlavě přepínací tlačítko (nebo na zápěstí, je celkem jedno, kam ho umístíte :-)). Představte si do detailu, jak vypadá. Prstem to místo (tlačítko) doopravdy stiskněte a začněte cíleně myslet na něco hezkého.

Zkuste si vybavit nějaký krásný zážitek z minulosti, kdy jste se cítili šťastně, dopodrobna plánujte víkendový výlet nebo zkuste vymyslet básničku. Pořádně tím mozek zaměstnejte, ať na nic jiného nemá čas myslet, nešetřete ho :-). Je skvělé mít pro tuto příležitost dopředu vymyšleno, na co budete po přepnutí tlačítka myslet. Pak jenom stiskněte a automaticky přepněte na zvolené téma.

Mně úplně nejvíc pomáhá, když začnu myslet na své sny.

Ne na ty, které se mi zdají v noci. Na to, o čem sním, a ta představa mě dělá šťastnou. A podrobně si začnu plánovat, jak to uskutečnit. Titulek článku bych měla doplnit – mým krédem je:

Člověk zestárne, když přestane snít a své sny si plnit. 

To je důležité vědět :-). Nestačí snít a stavět vzdušné zámky. Je potřeba si své sny postupně plnit. O čem sníte? Co by vám udělalo největší radost? Co je pro vás krásná představa? Když jste na dně, stiskněte ono pomyslné tlačítko a začněte si tu věc, zážitek apod. představovat do detailů.

A začněte plánovat, jak si ji splníte. Nevadí, že je to v tuhle chvíli třeba nereálné, i to plánování a vymýšlení strašně pomáhá. Nejpodstatnější na tom je, abyste alespoň na chvíli mysleli na hezké věci. Může to být něco bláznivého, co lze zrealizovat za jedno odpoledne, nebo nějaká dlouhodobá záležitost, kterou si budete po malých krůčcích plnit. Příklad z mého života :-):

Třeba sen o cirkusu :-).

Vždycky se mi líbila představa, že bych na rok zkusila jezdit s cirkusem :-). A tak, když mi bylo smutno, představovala jsem si, jak lítám někde pod stropem na hrazdě :-). Bylo by asi dost bláznivé si tenhle sen zkoušet doopravdy splnit, ale ta představa mě hodně bavila. Nakonec se mi to přece jen skoro splnilo – i když, pravda, jenom malinko :-)…

Sen o cirkusuJe to už dávno, moje dcera byla ještě malá a byly jsme na cirkusovém představení. Nejhorší cirkus, jaký jsme kdy viděly, ale bylo tam jedno fantastické číslo. Artista měl u pasu připevněné gumy (z každé strany jednu) a visel na nich od stropu. Pod stropem se vždycky vyšvihnul na hrazdu, skočil z ní do těch gum, a dokud pérovaly nahoru dolů, dělal salta apod. Pak zase šup na hrazdu a další kolo. Úplně mě to nadchlo :-).

Vždycky mě strašně bavilo skákat na trampolíně, miluju výšky…to by bylo něco pro mě :-). Většina lidí by v tuhle chvíli asi zůstala u těch vzdušných zámků. Mně to nedalo :-).

Po představení jsem šla za tím artistou (vozil ještě děti na velbloudech) a poprosila ho, jestli bych si to nemohla zkusit. Evidentně takový dotaz nečekal :-). Ale zareagoval skvěle – prý se zeptá ředitele a ať přijdu večer v devět k zebrám :-).

Dodnes vidím výraz svého bývalého muže, když jsem mu v půl deváté oznámila, že musím ještě k zebrám :-). Já jsem si ten sen prostě musela splnit. Určitě už čekáte, jak to dopadlo…

Ředitel cirkusu to nedovolil, gumy jsou drahé atd., ale ten cirkusák mi poradil, kde trénoval na podobné atrakci. Dnes je to téměř běžná věc v menším provedení na poutích – děti skáčou na trampolíně, jsou přivázány na gumy upevněné nahoře na konstrukci. V té době to ale nikde ještě nebylo, jenom v Rožnově pod Radhoštěm. A artista říkal, že tam mají prý dokonce „velkou verzi“ pro dospělé, na které dokázal udělat i trojité salto. Úžasné :-).

A jak už to tak chodí, „vesmír“ mi přistrčil hned měsíc na to orienťácké závody nedaleko Rožnova. Hodinu po závodech už jsem byla připoutaná ke gumám a mořila se s dvojitým saltem :-).

Myslím, že mít své sny, plnit si je a nenechat se nikým a ničím odradit, je něco, co ve vás pořád bude i v dospěláckém ustaraném životě držet takovou tu optimistickou dětskou dušičku a „jiskřičky“ v očích. Něco, co vám pomůže se „vybabrat“ i ze stavů, kdy vás ty „Šafránkovy knihy“ úplně zavalí. Ostatně – o plnění snů ještě určitě bude nějaký další článek :-).

Možná vám to celé zní trochu bláznivě :-), ale někdy funguje nejlépe právě takováto jednoduchá a „praštěná“ věc, jako kouzelné tlačítko. Abych byla přesnější – ona je to vlastně ověřená metoda. Jmenuje se kotvení a „oficiální postup“ zní takto:

Metoda kotvení

Nejprve si vzpomeňte, kdy jste naposledy měli pocity, které chcete mít. Například kdy jste se cítili naprosto zdraví a šťastní. Kdybyste si takový okamžik nedokázali vybavit, vymyslete si ho. Do detailu. Kde jste, co vidíte, jak se cítíte… Pak zavřete oči, uvolněte se a vžijte se do té situace. Co nejintenzivněji prožijte ty krásné pocity. Až v tom stavu budete naplno, stiskněte někde na těle bod nebo udělejte nějaké gesto typu sevření dlaně apod. (co si vymyslíte). Bod držte stlačený (nebo tu dlaň apod.) celou dobu, kdy máte ten krásný pocit. Jakmile začne slábnout, stisk uvolněte. Toto opakujte se stejnými představami každý den, alespoň týden v kuse. Pak už vám bude stačit, abyste stiskli bod a „naskočí“ vám automaticky pocity, které chcete. 

Teď, než na to zapomenete, si rozmyslete, kde chcete mít své „kouzelné tlačítko“ a jak bude vypadat. A vyzkoušejte si ho nanečisto, ať se s ním skamarádíte :-).

Jana

P.S.: Metod, jak pracovat se svou myslí, ovlivňovat ji, přenastavovat, abychom vyčistili všechny negativní programy nahrané v hlavě a uzdravili se, je obrovské množství. Ty nejlepší, které mi za dvacet let zkušeností nejvíce pomáhaly, jsem dala do online kurzu, můžete se podívat tady >>

  • Pokud byste rádi dostávali upozornění na nové články, napište mi prosím e-mail zde >>